Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 25-05-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Magazin > Organize ticaret bölgesi esnafın mağduriyetini önler
 
Organize ticaret bölgesi esnafın mağduriyetini önler

UPAD 2014’e konuşmacı olarak katılan Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, tüccarın kentsel dönüşümden etkilenmemesi için, dönüştürülecek alanlarda ‘organize ticaret bölgesi’ kurulmasını önerdi. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 11-05-2014 - 14:53

 

Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından; kent planlama, mimarlık, tasarım konularında yeni kulvarlar ortaya çıkarmak, bu alanlarda uluslararası akademik paylaşım ortamı sağlamak amacıyla düzenlediği 1. Uluslararası Kentsel Planlama- Mimarlık- Tasarım Kongresi(UPAD 2014), 8- 11 Mayıs tarihleri arasında Başiskele Wellborn Luxury Hotel’de gerçekleştirildi. 

ENİNE BOYUNA  KENTSEL DÖNÜŞÜM

8 Mayıs Perşembe günü açılış seremonisi ile başlayan paneller dizisi; ulaşım- altyapı, sanayi, turizm ve kent, servis sektörü gelişmesi, tarihi alanları canlandırma, afet planlaması, kentsel risk, dirençli kentler, kentsel mimari estetik, göç ve toplumsal dinamikler başlıkları altında gerçekleşti. Kentsel dönüşümün de enine boyuna masaya yatırıldığı kongrede, dönüşüm mimari, ticari, ekonomik ve politik olmak üzere tüm yönleriyle ele alındı. 

ÖZDAĞ DA KONUŞMACI 

Kongrenin 10 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşen ‘kentsel dönüşümün ekonomi- politik boyutları’ başlıklı paneline Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ da konuşmacı olarak katıldı. Derby Üniversitesi’nden Aikaterini Zachariadou’nun başkanlık ettiği oturumun konuşmacıları arasında Özdağ’ın yanı sıra Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Şahin, Kent Konut Proje Sorumlusu Mithat Bora Bulut, Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Gökhan Bozkurt ve Edge Hill Üniversitesi’nden Dr. Taslim Shakur da vardı. 

DÖNÜŞÜMDE KRİTİK SORUN

Kocaeli’nin her yıl 40 bine yakın göç aldığını ve buna karşılık her yıl 10 bin konut ihtiyacının doğduğunu söyleyerek paneldeki sunumuna başlayan Başkan Özdağ, ilimizin kentsel dönüşümle tanışma serüvenini de katılımcılarla paylaştı. Dönüşümün ticari hayata etkilerini de Seka Salonu’nu dolduran katılımcılara aktaran Özdağ, “Ticaret erbabının dönüşüm gerçekleştirildikten sonra yeni alanlarda yer alıp almayacağı kritik bir sorun olarak karşımıza çıkıyor” dedi.  

ÖZDAĞ’IN ÖNERİLERİ 

Kentsel dönüşümle birlikte sayıları artması öngörülen alışveriş merkezlerinin, sermayesi ve kapasitesi yetersiz tüccarın, dönüştürülen alanlarda yer alma olasılığını düşüreceğini söyleyen Özdağ, bu gibi sorunların çözümü için oda bünyesinde komisyon kurulduğunu da ekledi. Tüccarın kentsel dönüşümden minimum oranda etkilenmesi için önerilerini katılımcılarla paylaşan Özdağ, dönüşüm öncesinde ve sonrasında tüccarların ayrı bir pencerede düşünülmesini istedi. 

ORGANİZE TİCARET BÖLGESİ 

Kentsel dönüşüm gerçekleştirilmeden önce, yeni kurulacak yaşam alanlarında organize ticaret bölgeleri oluşturularak, dönüşümden etkilenmesi muhtemel ticaret erbabının mağduriyetinin önlenmesi gerektiğini söyleyen Başkan Özdağ, kentsel dönüşümün her sürecinde tüm paydaşların katılımına açık, şeffaf bir yönetim modelinin uygulanmasını istedi. Kentsel dönüşümün ilimize ve ülkemize faydalı sonuçlar getireceğini, ticaret erbabına da önemli katkılar sunacağını söyleyerek sunumunu sonlandıran Özdağ, KOTO olarak süreci yakından takip edeceklerini ekledi. 


 
Etiketler :
Organize - ticaret - bölgesi - esnafın - mağduriyetini - önler -
11-05-2014
Magazin
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
Mehmet ERYÜREK
Şimdi sopa zamanı!
 
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi