Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 22-08-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Gölcük > Kortizon tedavisi ama nasıl?
 
Kortizon tedavisi ama nasıl?

Pek çok hastalığın tek tedavi çözümü olan kortizon hayat kurtaran etki yapıyor. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 2010-11-09 - 01:07:59

 

Ancak bilinçsizce kullanıldığında başta Cushing Sendromu olmak üzere hastanın yaşam kalitesine ciddi boyutlarda zarar verebilecek hastalıklara da neden olabiliyor! Kortizon kullananlar için tehlike sinyallerinin ne zaman çalmaya başladığını sizler için araştırdık!

Köşe yazarı Hıncal Uluç, bir süre öce "Doktorları izin vermediği halde yaptırdığı iğnelerle dünyanın en anlamlı yüzünü plastik maskeye çeviren Sezen, sahnede ışık gölge oyunlarıyla durumu idare ediyor ama yakın fotoğraflardan fena halde korkuyor" diye yazmıştı. Bunun ardından pop müziğin divası Sezen Aksu ile köşe yazarı Hıncal Uluç arasında yaşanan yazılı atışma sonucunda, Aksu'nun yıllardır mücadele ettiği hastalığı da ortaya çıkmıştı; ilaca bağlı Cushing Sendromu! Bu sendrom, kortizonun uzun süreli ve yüksek dozda kullanımı sonucu gelişiyordu. İşte bu haberlerden sonra pek çoğumuzun yan etkileri nedeniyle endişeyle baktığı kortizon tedavisi yeniden gündeme oturdu! Peki ama yan etkilerine rağmen kortizon tedavisinden neden vazgeçilemiyor? Bir başka önemli nokta da yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen zararlarından korunmak mümkün mü? Biz de bu soruların yanıtlarını almak amacıyla İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Endokrinoloji Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Refik Tanakol, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Baki Göksan, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi Romatoloji Bilim Dalı'ndan Doç. Dr. Ayhan Dinç'e başvurduk.

Vücudumuzda da bulunuyor!

Kortizon, diğer adıyla "kortikosteroidler" tıbbın çeşitli dallarında pek çok hastalığın tedavisinde yer alan ve bu nedenle yaygın olarak kullanılan bir ilaç grubu. Yaşamı tehdit eden ya da kişiyi özürlü bırakan ciddi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Öncelikle şunu bilmemizde yarar var; her insanın böbreküstü bezlerinden yaşam için gerekli olan kortizol hormonu salgılanıyor. Vücut, normal faaliyetlerini sürdürebilmesi için sürekli belli bir düzeyde kortizol hormonuna ihtiyaç duyuyor. Böbreküstü bezleri de salgıladıkları bu hormonu vücudun ihtiyacına göre ayarlıyor. Vücutta kortizol hormonunun eksikliği ise hastalık veya bazen ölümle sonuçlanıyor. 
Etiketler :
Kortizon - tedavisi - ama - nasıl? -
2010-11-09
Gölcük
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi