Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 21-02-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Kadın > Kavga çıkaran 65 yaş krizi nasıl bitecek?
 
Kavga çıkaran 65 yaş krizi nasıl bitecek?

4736 Sayılı kanunda yapılan değişiklikle 65 yaş ve üzeri kişilerin şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkı doğdu., Ancak uygulama da yönetmelikden kaynaklı sorun başgöstermiş ve vatandaşlarımızla Minibüs esnafı karşı karşıya gelmişti. Öyle ki sorun giderek derinleşerek polis müdahalesi ile içinden çıkılmaz bir hal aldı. İşte ayrıntılar.. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 05-07-2014 - 11:22

 

Konuya ilişkin CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yönetmeliğin muhatabı olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın cevaplaması istemi ile soru önergesi verdi. Akar 65 yaş uygulamasının yaşlılarımız ve ihtiyacı olan kişilerin ücretsiz seyahat hakkını kullanabilmeleri açısından doğru olduğunu ancak maliyet boyutunda minibüs esnafını mağdur ettiğini belirterek uygulamada yapılan eksik düzenlemelerin vatandaşla minibüsçü esnafını karşı karşıya getirdiğini söyledi.
 
Kocaeli de 2180’ün üzerinde toplu taşıma aracının bulunduğunu belirten Akar, 65 yaş uygulamasından önce  14 kart sahibi( engelli, polis, jandarma, posta dağıtıcısı, zabıta ) nin yani yaklaşık  20 bin kişinin ücretsiz olarak minibüslerden yararlandığını yönetmelikde yapılan değişiklikle  110 bin vatandaşımızın  daha ücretsiz olarak yararlanma hakkı doğduğunun altını çizerek iktidarın bir devlet uygulaması ile bu konuyu üstlenerek her iki tarafıda mağdur etmeden çözümlemesi gerektiğini belirtti.
 
HER KENTTE AYNI TEPKİ AYNI BEKLENTİ
 
Akar sorunun sadece Kocaeli’ye özgü olmadığını, yurdun dört bir tarafında sadece basın haberlerine bakınca  (Çorum, Isparta, Manisa, Çanakkale, Gaziantep, Kastamonu) bile her gün konunun işlendiğini ve beklentilerin bu konuda her iki tarafı da mağdur etmeden Devlet eliyle çözülmesi olduğunu vurguladı.
 
Daha önce Minibüçü esnafın sorunları ile ilgili Meclise Araştırma önergesi veren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, gelecek hafta CHP Grubu’nun da uygun görmesi halinde,Araştırma önergesini Genel Kurul gündemine alarak Meclis de tartışmaya açacağını söyleyerek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’a şu soruları yöneltti.;
 
1. Konu ile ilgili Kanunun yayınlanmasının ardından 8 aylık süre zarfında ilgili yönetmeliğin çıkartılmasının ve söz konusu yönetmeliğin gecikmesinin sebebi nedir?
2. Yasa çıkmadan önce şoför esnafına verilen “meslek sahiplerine ödeme yapılması” konusundaki sözün yerine getirilmemesinin ve kanunda bu yönde bir düzenlemeye gidilmemesinin sebebi nedir?
3. 65 yaş üstü seyahat hakkı uygulamasının mali olarak üstlenicisi hangi kurum ve/veya kuruluşlardır?
4. Bu uygulamanın şoför esnafı için ortaya çıkardığı zararlara ilişkin nasıl bir önlem alınacaktır? 
5. Vatandaşlarımızla Minibüs esnafını karşı karşıya getiren konu ile ilgili yasal bir düzenleme yapılarak söz konusu eksikliklerin giderilmesi planlanmakta mıdır?


 
Etiketler :
Kavga - çıkaran - 65 - yaş - krizi - nasıl - bitecek? -
05-07-2014
Kadın
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
 
 
EN ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi