Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 28-05-2020
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Siyaset > Bizim vekiller TBMM’de taksici esnafını konuştu
 
Bizim vekiller TBMM’de taksici esnafını konuştu

Meclis de İç Güvenlik yasası görüşmeleri devam ederken muhalefet ve iktidar arasındaki tartışmalarda hız kesmeden devam ediyor. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 04-03-2015 - 09:32

 

Meclis de dün MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın vermiş olduğu Taksi esnafının sorunlarının araştırılmasına ilişkin önergesi görüşüldü. Görüşmelere Kocaeli Milletvekilleri damgasını vururken önerge sahibi olarak MHP Milletvekili Lütfü Türkkan,  CHP adına Haydar Akar ve AKP Milletvekili İlyas Şeker söz aldı.
 
TÜRKKAN;  MİLLETE KÜFREDENLER KAZANANIYOR

Türkiye de tüm esnafın sorunlarla mücadele ettiğini belirten Türkkan konuşmasında ; Türkiye'de çok önemli zenginlerin bulunduğu bir dönem yaşıyoruz. Gerçekten, bu millete sinkaflı küfür eden, çok ciddi anlamda para kazanan birileri var; ama birileri var ki hakikaten evine ekmek götürmekten aciz.
 
Belki sizleri bu çok fazla ilgilendirmiyor. Sizin bunlarla meşveretiniz yok, gördüğünüz sadece ve sadece etrafınızda bu millete küfür ederek ihale verdiğiniz zenginler. Ama gerçekten ekmek parasına muhtaç insanlar var, onlardan bir tanesi de işte bu bahsettiğim taksici esnafı diyerek, Sigorta şirketlerinin taksicilerin trafik sigortası prim tutarlarını fahiş fiyatlara çıkarttığını. Hususi araçlarda sigorta ücreti 300-400 lirayken ticari araçlarda bu yüzde 300 oranında daha fazla, 2 bin liraya kadar yaklaşıyor. Başta; İstanbul, Ankara, İzmir ve Kocaeli'nde bu konuda bir alt ve üst sınır da yok, isteyen sigorta şirketi istediği fiyatı talep etmek durumunda. Bir ticari taksinin bir trafik şirketindeki sigortası 3 bin liraya yapılırken bir başkasında 1.500 liraya kadar yapılabiliyor, diyerek vermiş olduğu önerge için destek istedi.
 
ŞEKER KOCAELİ’NİN PROBLEMİ YOK
 
AKP adına söz alan İlyas Şeker, konuşmasına Kocaeli de Taksi durakları ve çalışanlarının sayılarına yer vererek; Gölcük ilçemizde 11 tane taksi durağımız var ve 11 taksi durağında toplam 80 tane de taksimiz faaliyet göstermektedir. Yine, Kocaeli genelinde de 155 tane taksi durağımız var ve 946 adet taksi burada faaliyet göstermektedir. Tabii, esnafla ilgili sıkıntılar var mı, yok mu; onlara şöyle bir baktığımız zaman, AK PARTİ iktidara geldiği günden bugüne kadar esnafla ilgili neler yapmış, birkaç konuyu çok özet olarak sizlerle paylaşmak istiyorum.
Örneğin, AK PARTİ iktidara geldiği zaman vergi oranlarında ciddi anlamda bir düşüş olmuş. AK PARTİ iktidar olduğu zaman kurumlar vergisi oranı yüzde 33 iken, 2005'te yüzde 30'a ve 2006'da da yüzde 20'ye kademeli olarak indirilmiş durumda.
Bunun anlamı şu: Esnafımızın, tüccarımızın, sanayicimizin AK PARTİ iktidarından önce ödemiş olduğu vergi oranlarında yüzde 39,4 oranında bir azalma gerçekleştirilmiştir, diyerek önergenin zamansız ve yersiz olduğunu belirtti.
 
AKAR DEVLET DESTEK DEĞİL KÖSTEK OLUYOR

Son olarak söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Türkiye de yaklaşık 100 bin Taksi esnafını bulunduğuna dikkat çekerek aileleri ile birlikte 500 bin vatandaşın ekmek kapısının olduğunu belirtti.
Akar; Taksici esnafının birçok sorunla karşı karşıya olduğunu belirterek esnafının en büyük problemlerinden biri kasko ve trafik sigortası problemidir. Evet, sizin iktidarınız döneminde, özellikle geçen yıl -bu, minibüsçülerin de çok büyük derdi- yüzde 300'lere varan zamlar yapıldı, artık taksici esnafı kendi kaskosunu ve trafik sigortasını ödeyemez hâle geldi. dedi.

CAN GÜVENLİKLERİ YOK

Akar, Taksicilerin can güvenliğinin olmadığını belirterek AKP İktidarı döneminde 54 Taksicinin öldürüldüğünün, 524 taksicinin de saldırıya uğradığını AKP iktidarının bu konuda hiçbir çalışma ve tedbir almadığını, Taksicilerin can güvenliği hakkında 2002'den 2014'e kadar ne yaptınız? Tek bir şey yapmadınız, ne Avrupa standartlarında ne Amerika'da gördüğümüz o taksilerin standartlarında bir uygulamayı Türkiye'de hayata geçirmediniz ve bununla ilgili bir çalışma da yapmıyorsunuz dedi. Korsan Takscilik de kanunun yetersiz kaldığını belirten Akar, Korsan taksicilikle ilgili bir yasa çıkarttık burada ama yasanın yetmediğini görüyoruz, yine bölgesel sıkıntılar yarattığını görüyoruz. dedi.


 
Etiketler :
Bizim - vekiller - TBMM’de - taksici - esnafını - konuştu -
04-03-2015
Siyaset
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
 
 
EN ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi