Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 25-05-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Medya > Ünlü gazeteciler 16 Ocak’ta ilimize gelecek
 
Ünlü gazeteciler 16 Ocak’ta ilimize gelecek

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetin kuruluşunu ilk kez İzmit’te müjdelediği 16 Ocak Basın Onur Günü’nün kutlanması ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyetimizin 30. Yaşını bu yıl gerçekleştireceğimiz törenimiz ile kutlayacağız. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 14-01-2016 - 09:57

 

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk ve tek ülkenin ileri gazetecileriyle bir araya gelerek gerçekleştirdiği basın toplantısında Cumhuriyet’in ilanının müjdesini verdiği İzmit Kasr-ı Hümayun’da, 16 Ocak Basın Onur Günü görkemli bir törenle kutlanacak. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin organizasyonuyla düzenlenen törene; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başta olmak üzere, milletvekillerimiz, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkan ve yönetim kurulu üyeleri, 60 cemiyet başkanımız ve yönetim kurulu üyeleri katılım sağlayacak. 
 
Etkinliğimizde yine ülkemizin önemli gazeteci, yazar ve televizyoncuları da teşrif edecekler. Kentimizin yetiştirdiği ve ülkemizin en önemli tarihçileri arasında yer alan Ahmet Nezih Galitekin, Sabah Gazetesinden Yavuz Donat, CNN Türk Televizyonu Programcısı Nevşin Mengü, Habertürk Televizyonu Programcısı Balçiçek İlter, A Haber’den Salih Nayman ve Milliyet Gazetesi Fotoğraf Servisi Müdürü Bünyamin Aygün de aramızda olacaklar. Yine bizlerin ve meslektaşlarımızın büyük heyecan ile beklediği TOKİ Basın Sitesi ile ilgili proje ile ilgili detaylarda açıklanacak. 
 
15-17 Ocak tarihleri arasında ilimizde gerçekleştirilecek olan Basın Onur Günü kapsamında Türkiye Gazeteciler Federasyonu Anadolu Zirvesi de kentimizde cemiyetimizin ev sahipliğinde yapılması da bizlere ayrı bir onur vermekte. 16 Ocak Basın Onur günü sabahı 09.00 da törenimiz ilk olarak Tarihi Tren Garı’ndan buluşma ve Saat Kulesi’ndeki Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başlayacak. Atatürk anıtına çelenk sunumunun ardından basın toplantısının yapıldığı Kasr-ı Hümayun’a (Av Köşkü) geçilecek. Törenimiz Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Gürol’un açılış konuşması ile başlayacak. Ardından protokol konuşmaları sonrasında Basın Onur Günü Onur Ödülleri ile Gazetecilik Yarışması Ödül töreni ile devam edecek. Temsili toplantının yapılmasının ardından da törenimiz son bulacak. 
 
16 Ocak Basın Onur Günü törenlerimizin öğleden sonraki bölümünde ise saat:15.00’te Luxor Garden Oteli’nde TGF Anadolu Zirvesi Yerel Medya Paneli ile devam edecek. Panelimizde Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri İbrahim Erdoğan’ın modaratörlüğünde Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Füsun Alver, TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Kocaeli Barosu avukatlarından Sibel Gökçe ve Avrasya Yayıncılar Birliği Başkanı İsmail Kahraman’ın sunumları gerçekleştirilecek. Panelimizin ardından saat:18.00’de TGF’ye bağlı 70 cemiyetimizi kapsayacak indirim anlaşması imzalanması yapılacak. Gazete sergimizin açılışı sonrasında ise 16 Ocak Basın Balosu ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin 30. Yaş günü büyük organizasyon ile gerçekleştirilecek. 
 
Darıca Belediyesi bu ayki meclis toplantısında iktidar ve muhalefet partileri meclis üyelerinin tümünün kabul oyları ile Kocaeli Gazeteciler Cemiyetimize 5 yıllığına bedelsiz tahsisi gerçekleştirilen binamızın açılışı ise 17 Ocak Pazar günü saat:10.00’da gerçekleştireceğiz. Darıca İlçemizin en merkezi konumunda bulunan 150 metrekarelik yerimizin açılışına Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Merkez yönetim kurulu üyeleri ile ülkemizin çeşitli bölgelerinden gelen cemiyet başkanlarımızın katılımı ile yapılacak. TGF ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Medya Evimizin açılışının ardından saat 11.00’de Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi gezilmesi ve saat 12.00’de Darıca Belediyemizin Sahilde bulunan Sosyal Tesislerinde yemek yenilmesi ve sonrasında Basın İlan Kurumu Sosyal Tesislerinin gezilmesi sonrasında TGF yönetim kurulu üyelerimizi ve cemiyet başkanlarımızı memleketlerine uğurlayacağız. 
 
ATATÜRK’ÜN İLK VE TEK BASIN TOPLANTISI (16 OCAK 1923 İZMİT ) KASR-I HÜMAYÜN (SULTAN ABDULAZİZ’İN AV KÖŞKÜ)
 
Mustafa Kemal’in Kurtuluş Savaşı’nı destekleyen 6 büyük gazetenin başyazarları ile yaptığı 6 saatlik bu ilk basın toplantısı, daha İstanbul işgal altındayken yapılır ve gelecekteki Cumhuriyet rejiminin de, fikrî temelini oluşturur. Yazıyı Popüler Tarih’in yazı ailesinden Ertan Ünal kaleme aldı... Popüler Tarih de, konuyu bir dosya biçiminde okurlarına sundu.
 
Başkomutanlık Meydan Savaşı ‘Büyük Zafer’ ile sonuçlanmış, Mudanya’da imzalanan ateşkes antlaşmasıyla Ulusal Kurtuluş Savaşı sona ermişti. Tüm Anadolu düşmandan temizlenirken, başkent İstanbul ve Batı Trakya, Lozan’da başlayan ve yeni Türk devletinin sınırlarının çizildiği barış görüşmelerinin sonucunu bekliyordu.
 
Ülke büyük bir sevinç içinde çalkalanırken Mustafa Kemal’in Meclis’teki ve Meclis dışındaki muhalifleri, çeşitli iddia ve görüşlerle ortalığı bulandırmaya çalışıyorlardı: “Ordu niye taarruza devam etmemiş, İstanbul ve Batı Trakya’yı işgalden kurtarmamıştı?..” “Ordu, ‘Büyük Zafer’ ile görevini tamamladıysa, komutanlar neden idareyi sivillere bırakmıyordu?”
“Hilafet muhafaza edildiğine göre, bu görev Gazi’ye verilmeliydi!” Halifelik kurumunun muhafazası için, Mustafa Kemal’e halife olmasını teklif edenler bile vardı.
 
Hele Gazi’nin, 1922’nin Aralık ayı içinde Ankaralı gazetecilere yaptığı açıklamada; barıştan sonra ‘halkçılık’ ilkesine dayanan, ‘Halk Fırkası’ adı altında bir siyasî parti kurmak istediğini belirterek, tüm aydınları görüş belirtmeye çağırması, ortalığı büsbütün karıştırmıştı...“Halkçılık ne demekti?.. Yeni parti, sınıf esası üzerine mi kurulacaktı? Yoksa Mustafa Kemal’in başka gizli düşünceleri mi vardı?..”İstanbul, bu sorularla çalkalanırken, muzaffer başkomutan Mustafa Kemal, bir yurt gezisine çıkmaya karar verdi.

Gazi, kurmayı düşündüğü partiyle (Halk Fırkası) ilgili olarak, halkın nabzını yoklayacak, bu arada toplumda bir deprem etkisi yapacak atılım ve devrimlerle ilgili olarak, aydınlarla görüşecekti. Kurtuluş Savaşı’nı ve Mustafa Kemal Paşa’yı başından beri kalemleriyle destekleyen, İstanbul’da yayımlanan altı büyük gazetenin başyazarı da gelişmeler konusunda görüşlerini almak üzere Gazi ile görüşme talebinde bulunmuşlardı. İşgal altındaki bir kentte tehditlere aldırış etmeden, canını ortaya koyarak yüreklerindeki duyguları kalemlerine aktaran bu gazetecilerin isteğini Gazi kabul etti.
 
Onlarla 14 Ocak 1923’te çıktığı yurt gezisi sırasında, İzmit’te görüşecekti. Gazetecileri İzmit’e getirmekle de, Ankara Hükümeti’nin İstanbul’daki temsilcisi Dr. Adnan (Adıvar) Bey’i görevlendirdi. Tevhid-i Efkâr’ın başyazarı Velit Ebüzziya, Vakit’in başyazarı Ahmet Emin (Yalman),  Akşam’ın başyazarı Falih Rıfkı (Atay), İleri’nin başyazarı Suphi Nuri (İleri), İkdam’ın başyazarı Yakup Kadri (Karaosmanoğlu) ve Tanin’in başyazarı İsmail Müştak (Mayakon), Adnan Adıvar’ın başkanlığında, İstanbul’dan toplu olarak yola çıktılar.
 
Kafilede Adnan Adıvar’ın eşi Halide Edib (Adıvar) Hanım ve Adnan Bey İstanbul’a gelene kadar onun görevini yerine getiren Kızılay Başkanı Hamit Bey de yer almaktaydı. Bu topluluğa İleri gazetesinin İzmit Muhabiri Hakkı (Kılıçoğlu) Bey de katıldı.

Gazeteciler, İzmit halkının ‘Saray’ diye adlandırdığı binanın alt katındaki geniş salonda toplandılar. Burası Sultan II. Mahmud zamanında yapılmış, Sultan Abdülaziz zamanında baştan başa yenilenmiş, zarif bir av köşküydü. Toplantıda konuşulacakları kaydetmek üzere, TBMM’den 4 görevli de salonda yer almış bulunuyordu. Gazi’yi görecek olmanın heyecanı içindeki gazeteciler, daha önceden hazırladıkları sorulara bir kez daha göz atarken, Gazi içeri girdi. Annesini kaybetmiş olmanın verdiği üzüntüyü dudaklarındaki tebessümle gizlemeye çalışarak, herkesin tek tek elini sıkıp hatır sordu. Sonra kendisine ayrılan yere oturarak, gazetecilerle konuşmaya başladı... 16 Ocak Salı akşamı, saat 21.30’da başlayan bu toplantı, gece yarısını da aşmış, saat 03.00’te sona ermişti. 

TGF – ANADOLU ZİRVESİ 15-17 OCAK 2016 KOCAELİ 16 OCAK 'BASIN ONUR GÜNÜ' PROGRAMI

15 OCAK CUMA
12.00 Otele Giriş
13.00 Öğle Yemeği
13:30 Ankara Kalkınma Ajansı Projesinin Anlatımı 1( YER: BASIN MERKEZİ  )
16.00 Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ziyareti 
17:00 Ankara Kalkınma Ajansı Projesinin Anlatımı 2( YER:  BASIN MERKEZİ )
18.00 Seçilmişler Kurulu toplantısı, görev bölümü ve yönetim kurulu toplantısı (BASIN MERKEZİ)
19.00 Akşam yemeği ve serbest zaman
 
16 OCAK 2016 CUMARTESİ PROGRAMI

09.00 İzmit Tarihi Tren garında buluşma
09.30 Atatürk Heykelinde çelenk sunumu
10.00 Kasr-ı Humayun’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile tören açılışı yapılması. Gazetecilik yarışması ödülleri verilmesi. Onur Ödülleri takdimi.
12.00 Sepetçi köyünde öğle yemeği
14.30 Anadolu Buluşması paneli-LUXOR GARDEN OTEL(Yahya Kaptan Otoban gişelerine girmeden solda)
(TGF-KOGACE-KOÜ-Kocaeli Barosu işbirliği ile)
18.00 LUXOR GARDEN Otel’de tüm cemiyetlerimizi kapsayacak çeşitli indirim anlaşmalarının yapılması
18.30 Gazete sergi açılması
19.00 LUXOR GARDEN OTEL’de 16 Ocak Basın Onur Günü Balosu
 
17 OCAK 2016 PAZAR

08.00 Sabah Kahvaltısı
09.00 Darıca İlçemize hareket
10.00 TGF ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Medya Evi açılış töreni
11.00 Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi gezilmesi
12.00 Darıca Sahilde yemek ve Basın İlan Kurumu Tesisleri gezilmesi
14.00 Cemiyet başkanlarımızın şehrimizden uğurlanması


 
Etiketler :
Ünlü - gazeteciler - 16 - Ocak’ta - ilimize - gelecek -
14-01-2016
Medya
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
Mehmet ERYÜREK
Şimdi sopa zamanı!
 
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi