Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 17-08-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Sağlık > Konak Hastanesi’nden virüs uyarısı!
 
Konak Hastanesi’nden virüs uyarısı!

Konak Hastaneleri İzmit, halk arasında “Mide Gribi” olarak adlandırılan son günlerde de yaygın şekilde görülen ‘virüs nedenli mide barsak iltihabı” hastalığı konusunda uyarılarda bulundu. Yapılan açıklamada hastalığa yakalanan hastaların bol bol sıvı tüketmeleri gerektiği vurgulanırken alınan gıda ve sıvıların hijyenikliği konusuna dikkat çekildi. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 29-12-2016 - 13:45

 

Konak Hastaneleri İzmit, halk arasında “Mide Gribi” olarak adlandırılan ‘virüs nedenli mide barsak iltihabı” nedenleri, sonuçları ve tedavisi üzerine geniş kapsamlı bir açıklama yaptı. Konuyla ilgili görüşlerini bildirenKonak Hastaneleri İzmit Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Hilmi Alga, öncelikle “Mide Gribi” tanımlamasının yanlış olduğunu ifade ederek hastalıkların adlandırılması konusunda deformasyon yapılmaması gerektiğini vurguladı.   
 
Uzm. Dr. Alga yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “ Mide Gribi magazinsel bir ad. Tahmin ediyorum halka açıklamak, endişeleri azaltmak adına kullanılan bir adlandırma. Asıl kastedilen tıbbi adı ‘Viralgastroenterit’ olan, daha doğru açıklamayla ‘virüs nedenli mide barsak iltihabı’ hastalığıdır. 
 
Bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, halsizlik bazen ateşle seyreden hastalığa bakteriler, parazitler ve virüsler sebep olurlar. Virüslerin etken olduğu vakaların diğerinden farkı, ishalin kansız olması ve antibiyotiklerin etkisiz olmasıdır. Bu hastalığa neden olan birçok virüs vardır; En sık rotavirüs, adenovirüs, enterovirüs ve nörovirüslerdir.
 
Bu virüslerin en çok bulaşma nedeni doğal olarak yiyecekler ve içeceklerin ağızdan alınmasıdır. Ama dışkı, kusmuk ve benzeri çıkartılarının bulaştığı yerlere ellerin teması ve bu ellerin iyi yıkanmadan kullanılması ile de bulaşır. Ve virüslerin mide–bağırsak kanalına ulaşması ile birkaç saatten birkaç güne kadar süre sonrasında belirtiler başlar. 
 
Bu hastalığın gidişatı nasıl? Tedavisinde ne yapılır?

Gidişatı çoğunlukla iyidir, genellikle vücut direncine bağlı olarak da 2-5 günde, nadiren 10 güne kadar kendini sınırlayan, şifa ile sonuçlanan bir hastalıktır. Tedaviye gelince; Antibiyotikler virüslere etkili olmadığından bu hastalarda kullanılmaz. Burada önemli olan ishal ile kaybedilen sıvının telafi edilmesidir. Bu da öncelikle sıvı içmekle olur. Bulantı ve kusmanın da olduğu durumlarda ağızdan sıvı alınamıyor ise damar yolundan serum ile verilmesi gerekir. Sıvı yüklenmesi dışında ayrıca doktor tavsiyesi ile şikâyetleri azaltmak adına bulantı kesiciler, karın ağrısı azaltıcılar, ateş düşürücüler kullanılır.  Hastalıkta kaybedilen sıvıyı almak çok önemlidir. Bu da su içmekle olabileceği gibi ayran, çay, bitki çayları posasız meyve suları ile de olabilir. 
 
Bu salgın döneminde hasta olmaktan nasıl korunacağız?

Korunma sadece salgın döneminde değil her zaman olmalıdır. Çünkü mikrobik nedenli mide barsak iltihapları her mevsimde sık görülen hastalıklardandır. Temel olarak mikrop bulaşmış su içmekten ve şüpheli, beklemiş yiyecek tüketmekten kaçınılmalıdır. Belediye kontrolündeki şebeke suları sanılanın aksine mikrop yönünden tekrar kullanılan damacana sularından daha güvenlidir. Aileden birinde bulantı, kusma, ishal şikâyeti başladığında o sırada kullanılmakta olan damacana suyu değiştirmenizi ve çiğ tüketilen gıdaları yıkamak için de olsa her türlü suyu kaynatıp soğutarak kullanmanızı öneririm. Ellerin tuvalet sonrası ve yemekten, yemek hazırlamadan, ağza değdirilmeden önce iyi yıkanması gerekir. Kabuklu deniz ürünleri ve kontrolsüz sokak gıdaları (midye dolma, çiğ köfte, beklemiş kumpir katkıları, çözülüp tekrar donmuş deepfreze gıdaları, beklemiş sütlü ve kremalı pastalar, vb) bu konuda şüpheli gıdalardır.” 


 
Etiketler :
Konak - Hastanesi’nden - virüs - uyarısı! -
29-12-2016
Sağlık
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
Nazım ÇELİK
Basın ve vali
 
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi