Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 21-10-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Gündem > Tatilin keyfini Bilim Merkezi’nde çıkardılar
 
Tatilin keyfini Bilim Merkezi’nde çıkardılar

Bilim Merkezi’nde düzenlenen sömestre etkinliklerinde öğrenciler kimyanın büyülü dünyasına daldı ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 04-02-2017 - 13:48

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Kocaeli Bilim merkezi, sömestr tatilinde öğrencilerin kimya bilimiyle eğlenerek öğrenmelerini keyifli vakit geçirmelerini sağlamak; kimya bilimini sevdirmek, ilgi uyandırmak ve bilim kültürünün ülkemizde yaygınlaştırılmasını sağlamak için ‘’Kimya Kim Ya?’’ programı gerçekleştirdi.
 
KİMYA BİLİMİNİ SEVDİRMEK
Bilim Merkezi’nin ilkokul ve ortaokul öğrencilerine kimya bilimini sevdirmek, ilgi uyandırmak amacıyla düzenlediği programda 24-27 Ocak ve 31Ocak-3 Şubat tarihleri arasında 2 hafta sürdü. Etkinlik ilkokul öğrencilerine 4 gün, ortaokul öğrencilerine 4 gün süresince yapıldı. Etkinliklere 80 ilkokul, 80 ortaokul öğrencisi katıldı.
 
ATÖLYE ÇALIŞMALARI
Programda ilkokul öğrencileri ‘’Katıdan gaza büğülü yolculuk, Kristal deneyi, Sihirli Kimya, Yapay Kar Oluşumu, Slime, Karbondioksit’in Gücü, Sütten plastiğe, Kinetik Kum’’ ortaokul öğrencileri ise ‘’Kırmızı Lahana ile asit ve bazları tanıyalım, Molekülünü tasarla, Slime, Altın yağmuru, Sabun eldesi, Aynaların parlayan kimyası, Naylon sentezi, Sihirli Kimya’’ etkinliklerine katıldı.
 
BİLİM GÖSTERİLERİ
Etkinlikte yapılan bilim gösterileri ise şöyle; Fil Dişi Macunu Deneyi: Hidrojen Peroksit ve Potasyum iyodür arasındaki redoks reaksiyonu sonucunda oluşan gaz sıvı sabunun hızlıca köpürmesiyle görsel bir şölen eşliğinde gözlemlenecektir. Büzülen Damacana: Su damacanası içerisinde etil alkolün yanması gözlemlenecektir. Yanan köpük deneyi: Alüminyum ve hidroklorik asit arasındaki reaksiyon sonucu oluşan Hidrojen gazı köpüğün için dolacak ve hidrojenli köpüklerin yanması gözlemlenecektir. Sıvı azot deneyi:  Sıvı azotun sıcak suyla etkileşimi sonucu dev bir buhar bulutu oluşturulacaktır. Kırılıp Ufalanan meyve sebzeler : Meyve ve sebzelerin -196 °C ‘deki sıvı azot ile etkileşimi sonucu donan meyve sebzeler incelenecektir. Alev deneyi: Normalde yanmayan özel bir katının toz halde alev alışı görsel bir şekilde incelenir.


 
Etiketler :
Tatilin - keyfini - Bilim - Merkezi’nde - çıkardılar -
04-02-2017
Gündem
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi