Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 26-05-2018
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Eğitim > Eğitim-İş’ten eğitimcilere çağrı
 
Eğitim-İş’ten eğitimcilere çağrı

Eğitim-İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener eğitimcilere çağrıda bulundu. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 17-06-2017 - 11:43

 

İşte o açıklamanın içeriği: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Öğretmen Strateji Belgesi 09.06.2017 ve 30091 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Bu belgeyle ilgili olarak eğitim sistemi için en önemli konulardan biri olan eğitim yöneticiliğine dair hiç bir ifade 35 sayfalık strateji belgesinde yer almamıştır. 
 
Nitelikli bir eğitim sistemine dair yapılan çalışmada yöneticilik pozisyonun gözardı edilmiş olması ayrıca düşündürücüdür. Performans değerlendirme sisteminde Okul Müdürü, öğrenci ve velilerin sürece dahil edilmesi yandaşlık yarışını ve öğretmenlere uygulanan baskıyı artıracaktır. 
 
Okulların nicelik ve niteliği eşitlenmeden öğrenci başarısı üzerinden öğretmenlerin değerlendirilmesi tarihi bir hatadır. Öğretmen strateji belgesinde yer alan, aday öğretmenliklerin adaylıklarının kaldırılmasındaki yanlış değerlendirmeler ya da Okul Müdürlerinin performans değerlendirmeleri ile ilgili yanlı tutumlarının bir kısmı ancak Mahkemeler kanalıyla düzeltilmektedir. 
 
Mevcut yönetmeliklerin uygulanmasında bile hukuksuzluk ortadır.  Öğretmenlik mesleğine yönelik algıyı iyileştirmek ve mesleğin statüsünü güçlendirmek adına ekonomik anlamda herhangi bir iyileştirmenin yer almaması büyük eksikliktir.
 
MEB’DE CUMHURİYETİN TASFİYE SÜRECİ SOSYAL ETKİNLİKLER YÖNETMELİĞİ İLE DEVAM EDİYOR
 
8 Haziran 2017 tarih ve 30090 sayılı Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği ile Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Ve Orta Öğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği ve Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal ve Kültürel Yarışmalar Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.
 
 Söz konusu değişikliğin ilk göze çarpan amacının, Bakanlığın artık politika olarak belirlediği Atatürk İlke ve İnkılaplarını adım adım mevzuattan çıkarma gayreti olduğu anlaşılmaktadır Törenlerde uyulacak esasların belirlendiği düzenlemelere yer verilmemesini de sayısı 32 olan Öğrenci Kulüpleri 44 e çıkarılırken birçok okulumuzda fiilen faaliyet gösteren ve talep olan Atatürkçülük Kulübünün listeye eklenmesinin akla dahi gelmemesini de bu kapsamda anlamak gerekeceği açıktır.
 
Belirli bir sistematik dahilinde yürütülen politika ile mevzuattan ve okullardan Ulu Önder Atatürk’e dair her türlü izin silinmesi gayreti gözden kaçırılmaması gereken temel meseledir. Bugüne kadar olduğu gibi bu konudaki kesin ve kararlı mücadelemizi her türlü platformda sürdürecek, Milli Bayramlarımıza sahip çıkacak, okullarımızda laik eğitimin geriletilmesine izin vermeyeceğiz. Yönetmelikte yer alan bu ve benzer hususların iptali için Sendikamızca dava açılacaktır. 

TÜM EMEKÇİLERİ 15-16 HAZİRAN RUHUYLA ÖRGÜTLÜ MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ

Türkiye işçi sınıfının sendikal hak ve özgürlüklerini elde etmek için başlattığı büyük direnişin 47. yılındayız. 15-16 Haziran işçilerin, sendikalarını seçme özgürlüğü için sınıf dayanışmasını ortaya koyduğu; direniş, mücadele ve dayanışma ruhunu taçlandırdığı tarihtir.
 
47 yıl önce bugün büyük bir kararlılıkla sahip çıkılan haklar, ne yazık ki, 12 Eylül faşist darbesinin karanlığında gasp edildi. Bugün, hala 12 Eylülcülerin hazırladığı yasakçı sendikal yasalarla, çalışma hayatında büyük bir ayıp sürdürülmeye devam ediliyor.
 
Artık emekçilerin hak gasplarına tahammülleri kalmamıştır. Bugün yaşadığımız bu sürece karşı durmanın yolu ise dün olduğu gibi 15-16 Haziran ruhuyla mücadele etmekten geçmektedir. Emekçiler, bugün içinde bulunduğu sürece karşı yanıtını, tarihini hatırlayarak, tarihini yeniden yaratarak verecektir. Tüm emekçileri, 15-16 Haziran direnişinin ışığında insanca bir yaşam için örgütlü mücadeleye çağırıyoruz. 
 
MEB’İN İRADESİNİN DERNEK VE VAKIFLARA DEVREDİLMESİNE KARŞIYIZ

2016-2017 eğitim öğretim yılı yaz dönemi seminerleri kapsamında, bazı dernek ve vakıfların öğretmenlere yönelik seminerler düzenledikleri ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın da öğretmenlerin bu seminerlere katılımını zorunlu tuttukları görülmektedir. 

MEB’in, modern, çağdaş ve laik eğitim karşıtı, Atatürk ilke ve devrimleri ile Cumhuriyetin ve Devrim Kanunlarının temel ilkelerine aykırı düşünce ve faaliyetleri ile bilinen bu tür vakıflarla işbirliğine gitmesi,  ulusal ve laik eğitimin içini boşaltma çabalarının bir örneğidir.

Varlık sebebi olarak kendisine yukarıda işaret edilen ilkeleri benimsemiş olan Eğitim-İş üyelerinin, Cumhuriyete ve değerlerine, Atatürk ilke ve devrimlerine, anayasa ve kanunlara aykırı faaliyetlerde yer alması uygun olmayacaktır. Bu nedenlerle üyelerimizin söz konusu seminerlere ve etkinliklere Genel Merkezimizin kararı doğrultusunda katılmamalarına karar verilmiştir.
 
Eğitim-İş olarak, öğretim birliğine son vererek, medrese-mektep ikilemini günümüze taşımak isteyen bu anlayışa karşı, Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyetimizin kazanımlarına, ülke bütünlüğüne, laik, bilimsel, demokratik, eşitlikçi ve parasız eğitime sahip çıkmaya devam edeceğiz; bu kararlılıktan asla vazgeçmeyeceğiz.


 
Etiketler :
Eğitim-İş’ten - eğitimcilere - çağrı -
17-06-2017
Eğitim
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
Nazım ÇELİK
Kocaeli’nin melekleri
Elif Merve ALTINTAŞ
Ot gibi yaşıyorum!
 
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE HANGİ ADAYA OY VERECEKSİNİZ?
Tayyip Erdoğan
Muharrem İnce
Meral Akşener
Temel Karamollaoğlu
Selahattin Demirtaş
Doğu Perinçek
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi