Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 19-08-2018
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Siyaset > Çalışınca oluyor dedikleri bu mudur?
 
Çalışınca oluyor dedikleri bu mudur?

CHP Kocaeli Çevre ve Sağlık Komisyonu İzmit sahilinde incelemelerde bulundu ve ilgisizlik ile bakımsızlık nedeniyle de Büyükşehir Belediyesi yetkililerine tepki gösterdiler. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 19-09-2017 - 12:22

 

Aynı konuyla ilgili CHP Kocaeli Çevre ve Sağlık Komisyonu adına Diş Hekimi Müzeyyen Topçu Tan'ın yazılı açıklamasının içeriği şöyle: Marinaya ve balıkçı barınağına varabilmek için Mimar Sinan Üst Geçidi’nden karşıya geçtik. Deniz dolgusu yapılarak elde edilen şehiriçi otopark sorununu tam olmasa da geçici çözüm getiren otoparkı aşıp, deniz kıyısındaki kafeleri geçerek Marina’ya vardık.
 
Marinaya girerken, diğer kentlerde yaşanan duygunun aksine birden bire Beyoğlu'ndan çıkıp 50 yıl öncesi İstanbul’un kenar mahallelerinden birindeymişsiniz hissine kapılıyorsunuz. Zira yapıldığı günden bu yana bakım ve tamir görmemiş yollar, hemen girişte, kenarda denizin üzerinde yüzen ve kıyıya vurmuş çöpler, Belediyenin ne kadar ilgisiz olduğunun adeta kanıtı. “Çalışınca oluyor” dedikleri bu mudur?

Deniz kenarına vuran ölü denizanaları ve envai çeşit çöp çok çirkin görüntü sergiliyor. Çöpler, büyük ihtimalle gemilerden kıyıya vuran sintine atıkları ancak belediyenin denizdeki gemi ve tekneleri denetleyen bir uçağı olmasına rağmen bu uçağın atıkları atanları tespit etmemesi manidar!

Deniz o kadar kirli görünüyor ki, sahile vuran denizanalarının ölmesi gayet normal. Bu arada burnumuzu tıkamamıza neden olacak  kadar pis bir koku da cabası. İlgisiz ve bakımsız olan marinada konuştuğumuz esnaflar da durumdan oldukça şikayetçiler.

Bakımsız olan marinadan sonra balıkçı barınağının manzarası daha da vahim! Çekek yerleri daraltılmış, daha fazla yer çıkartmak için kayıklar sıkış tepiş bir halde. Yine bakımsız derme çatma mezbelelik bir görüntü. İstenmeyen üvey evlat oldukları her halinden belli olan ve bu her defasında analıkları tarafından başlarına kakılan öksüz çocuklar gibi...

Güzelim alanı derbeder bir biçimde kalmaya mahkum eden belediye, buraya da bir çivi dahi çakmamış hiç bir iyileştirme ve düzenleme yapmamış. Bugüne kadar vermedikleri elektrik ve suyu orada tekne bağlayan hatırlı kişilerin almaya başlaması söz konusu olunca herkese vermek zorunda kalmışlar. Tuvalet yok, kayıkçılara bıraksalar onlar yapacak ama onlara da izin verilmiyormuş…

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun buradaki esnaf ve balıkçılara bir garezi mi var acaba?  Kayıkçı ve balıkçılar kendi imkanlarıyla yaptıkları uyduruk malzeme dolapları ve uyduruk barakalarla zaman öldürüyor. Eğer çit çekmemiş olsalar, tamamen güvenliksiz bir yer olan barınaklar ve kayıklar sarhoşların, serkeşlerin yatakhanesi haline gelebilir. Burası en kısa zamanda mezbelelik olmaktan bir an önce kurtarılmalıdır.
İzmit'in tarihinde yeri olan bu barınak İzmit'le özdeşleşmiştir aslında.

Eskiden aileler kayık kiralar ve sefa yaparlardı. Sanki şimdi kimse gelmesin diye kayıkçılar mağdur ediliyor, düzenleme ve hizmet yapılmadan kaderlerine terk ediliyor.Bir tuvalet dahi yapmadığı barınakların 500 metre ilerisine yandaşlara verdiği kafeler ışıl ışıl göz alıcı renkleriyle para basarken, vatandaşın denizle bağlantısını kesen zihniyet, kıyıda dolaşarak hava almasını, balık tutmasını yani para ödemeden oradan faydalanmasını engelliyor.

Şirin, güzel barınaklarla denizle kentin buluşması denizin tam anlamıyla kent hayatının içinde olması çok büyük farklılıklar yaratacakken, sanki marifetmiş gibi kentten denizi koparıyorlar.

CHP Kocaeli Çevre ve Sağlık Komisyonu olarak yetkililere sesleniyoruz: Marina ve Balıkçı barınağı modernize edilmeli, fırtınadan korunmak için mendirek yapılmalı,  kente yakışır bir şekilde donatılmalı, balıkçı, kayıkçı, esnaf mağdur edilmeden vatandaşların gelebileceği, denizle buluşabileceği Avrupa Kenti İzmit’e yakışır bir hale getirilmelidir.

Tabii bu düzenlemeler yapılırken, yandaşlara rant alanı yaratmaya çalışmadan, halkın ve esnafın çıkarlarına uygun davranılmalıdır. Hatta siz yapmayın bırakın onlar yapsınlar, siz altyapısını onların istedikleri gibi yapın yeter. İzmit’li denizle buluşmalıdır, engel olmayın hatta bir esnafın dediği  gibi gölge etmeyin yeter. Kamuoyuna saygılarımızla.


 
Etiketler :
Çalışınca - oluyor - dedikleri - bu - mudur? -
19-09-2017
Siyaset
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
Mehmet ERYÜREK
Kirli ittifaklar
Nazım ÇELİK
Sevsek mi, sevmesek mi?
Elif Merve ALTINTAŞ
Sapıklara hayat haram edilmeli
 
EN ÇOK OKUNANLAR
 
 
EN ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi