Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 22-10-2018
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Sağlık > Derince’de çocuk EEG çekimi hizmetine başlandı
 
Derince’de çocuk EEG çekimi hizmetine başlandı

Kocaeli ve Marmara bölgesinin önemli sağlık kuruluşlarından olan ve bünyesinde barındırdığı özellikli sağlık hizmeti branşlarıya bölge ihtiyacını karşılamaya çalışan, SBÜ Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çok önemli bir hizmet daha devreye girdi. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 27-11-2017 - 13:05

 

EEG (ELEKTROENSEFALOGRAFİ) NEDİR ?

EEG, beyin elektrik dalgalarının değerlendirilmesi için kullanılan bir testtir. Elektrot denilen kablolarla kafa üzerindeki çok sayıda noktadan kayıt alınır. Kalp elektrosuna (EKG) benzetilebilir. Çok daha düşük voltajdaki akımların kaydı yapılmaya çalışıldığından teknik olarak daha itina gerektiren ve genelde daha uzun kayıt yapılan bir işlemdir.

ÇOCUK EEG’NİN ERİŞKİN EEG’ DEN FARKI  NEDİR?

Çocuklarda EEG testi iki aşamada erişkinden farklı itina gerektirir. Teknik olarak testin yapılması çocuğun uyum eksikliği dolayısıyla sorunludur. Testin değerlendirilmesi de çocukluk çağına ait olgunlaşma ve artefaktların tanınmasını gerektirir. Dolayısıyla çocuklarda EEG, hem çocuklarla çalışmış bir EEG teknisyeni ve yorumu yapacak bir çocuk nöroloğuna gerek gösterir. EEG testinin sadece uykuda ve aşırı filtrelemelerle yapılması klasik problemlerdir. Ayrıca bazı bulguların epilepsi lehine yorumlanması da sıklıkla düzeltme gerektiren durumlardır.
 
“SABIR VE İTİNA GEREKTİREN BİR İŞLEM” 

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ nde hizmete başlayan Çocuk EEG çekimi ile ilgili bilgi veren Hastane Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Güneş “Çocuk EEG, büyük  sabır ve itina gösterilmesi gereken bir işlem. Bölgede büyük ihtiyaç duyulan Çocuk Nöroloji branşında Hastanemizde  Uz. Dr. Betül Kılıç bu ihtiyacı karşılamakta. İhtiyaç duyulan önemli bir sağlık hizmetinin daha Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hizmete girmesinden dolayı sevinçliyiz. Bölge halkımıza ihtiyaç duyulan sağlık hizmetini sunmak için büyük bir gayret göstererek var gücümüzle çalışıyoruz” diye konuştu.


 
Etiketler :
Derince’de - çocuk - EEG - çekimi - hizmetine - başlandı -
27-11-2017
Sağlık
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
Mehmet ERYÜREK
Ağlamak yok ama!
 
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi