Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 22-11-2018
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Siyaset > AKP Derince kongresinin ayrıntıları
 
AKP Derince kongresinin ayrıntıları

Derince İlçe kongresi parti içi Demokrasinin rafa kalktığı, gücü merkezde toplayanların galip geldiği, ilçe başkanı olarak seçilmişliğin verdiği onurla makamda oturulamayacağı bir şekilde ispatlandı. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 28-11-2017 - 14:18

 

İkinci listeden korkanlar yine türlü bahaneler uydurarak listeyi kabul etmedi ve 3-4 yıl öncesine kadar tüm ailesi ve yakınlarıyla birlikte bir CHP’ li olarak yaşayan, CHP’ nin ailece delegeliğini yapmış İbrahim Şirin’ e yeniden bu görevi layık gördüler.

Gördüler görmesine lakin bu kongrenin 2019 veya öncesinde yapılacak bir seçimde çok can yakacağı da aşikâr oldu artık.

Ve bu kongre Derince’ yi kimlerin yönettiğinin de tescili oldu aslında.

İlçe Başkanının “Çınarlı”, Kadın Kolları Başkanının “Çınarlı” ve seçilen 45 İl delegesinin de 11 âdetinin"Çınarlı” mahallesinden olduğunu görürseniz bu listeyi kimlerin yaptığını, Ali Haydar Bulut ve Nihat Ergün’ ün Derince üzerindeki etkisinin ne denli devam ettiğini de net bir şekilde okumuş olursunuz.

Partiye yıllarca emek vermişlerin yerine 45 İl delegesinin 11 âdetinin Çınarlı mahallesinden seçilmiş olması bir tesadüf müdür? Yoksa seçilecek yeni il başkanına “Senin adaylığın Derince’ de Çınarlı mahallesinden geçmektedir” mesajı vermek midir? Diye düşünmek gerekir.

Ayrıca bu listede Belediye ve iştiraklerinde çalışanların olmaması gerektiği hususunda çok önceden alınmış kararın nasıl delindiğini de yine İl Delegesi listesinde görebilirsiniz.

Bir il başkanı seçimi düşünün…

Ak Parti Kocaeli teşkilatlarının tamamını yönetmek için aday olacak şahıs kendini ifade etmek ve destek almak için yapacağı çalışmalarda delegelerle bire bir temasa girdiğinde Derince’ de karşısına Belediye bünyesinde çalışan tam 5 il delegesi çıkacak.

Bunun ne kadar etik olduğunu, alınan kararın kimlere güvenilerek ya da söz alınarak delindiğini de varın siz düşünün.

Eğer aynı listeye 5 Belediye çalışanını ikinci listeyi divana verenler koymuş olsaydı emin olunuz ki; hiçbir sebep bulunmasa dahi sadece bu sebeple o liste yine kabul edilmezdi.

Derince siyasetini çok iyi bilen birkaç kişiyle yaptığımız temasta edindiğimiz sonuç su; Ak Parti Derince’ de tüm siyaset belli bir zaman aralığı haricinde yani Mehmet Eryürek’ in İlçe Başkanı olduğu dönem haricinde sürekli Çınarlı’ dan sevk ve idare ediliyor.

Eryürek döneminde Çınarlı grubu diye bir grup kalmamış, Eryürek buradaki oluşan “Bu partiyi biz yönetiriz” havasını bir bir söndürmüş.

Hatta Eryürek o 3-5 kişilik grubun öbeklendiği ve “buradan başka bir yere temsilcilik açmanıza müsaade etmeyiz” diye diretilen parti temsilcilik binasının tabelasını söktürüp yeni bir binaya taşıyarak güç odaklarına karşı “Burada İlçe Başkanı olarak benim sözüm geçer” mesajını dik duruşu ile göstermiş.

Bu konuları bize aktaranlar ayrıca şunu da ifade ettiler; O dönemleri mumla arıyoruz. Hepsinin havası bir bir sönmüştü.Eryürek’ ten sonra Derince siyasetinin bittiğini çok net görüyoruz. Keşke o dönemde Eryürek’ e Mahmut Civelek, Aziz Alemdar ve ekibi tarafından yapılanların farkına varıp yanında dik durabilseydik. O gidince kurumlar dâhil her şey bozuldu Derince’ de.

Kimse ne ilçe başkanını ne de yönetimleri kaale bile almıyor. Ak Parti var mı yok mu? belli bile değil Derince ’de.

Bu bilgilerden sonra kongre konumuza tekrar dönersek; İbrahim Şirin’ in yeni yönetim kurulu listesinde büyük bir değişim olduğuhemen göze çarpıyor.

Listesinden tam 20 kişiyi silmiş. Yeni yönetimlerin 30 kişiden 25’ e düştüğünü hesaplarsak 15 kişiyi yönetimden devre dışı bırakmış.

İbrahim Şirin’ in kongrede yaptığı konuşmasında “Yeni dönemde önceliği dava şuuru olan, Derince' yi tamamen kucaklayacak bir kadro ile çalışmalarımıza devam edeceğiz" sözünün karşılığı bu olsa gerek.

Ve hatta bu konuşmadan Cumhurbaşkanlığı Referandumunda alınan başarısız sonucun yani, sondan ikinci ilçe olmanın vebalini de kendisine değil, listeden çıkardığı arkadaşlarına yüklediği görülebiliyor.

Ayrıca iki listeli olacağı bilinen bir kongrede dahi 431 delegeden sadece 337 delegenin oy kullanması, diğer delegelerin salona gelmemeleri dolayısı ilekendi seçtikleri delegelerin oluşacak yönetime tepki koymaları çok önemli bir ayrıntı.

Yaptığımız araştırmada Derince ilçesinde yapılan kongrelerde ilk kez yaşanan bir durum bu.
Hiçbir kongrede delege bu kadar tepki koymamış. Tüm bunlardan sonra İbrahim Şirin ilçe başkanı olarak yerinde sağlam oturacağa hiç benzemiyor.

Hele hele kendisini yönetenlere karşı bir duruş sergilemezse Genel Merkezin müdahalesi ile karşılaşması hiç de şaşırtıcı olmaz.

Derince’ den şimdilik bu kadar.

Diğer iki liste girişimli kongrelerin (olursa) ayrıntılarında buluşmak üzere…


 
Etiketler :
AKP - Derince - kongresinin - ayrıntıları -
28-11-2017
Siyaset
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
Mehmet ERYÜREK
Ne oluyoruz?
 
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi