Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 22-10-2018
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Ekonomi > Sanayi üretimindeki artış büyüme beklentimizi yükseltti
 
Sanayi üretimindeki artış büyüme beklentimizi yükseltti

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TÜİK tarafından yüzde 7.3 olarak açıklanan ekim ayı sanayi üretim artışının beklentilerin üzerinde olduğuna dikkat çekerek “Sanayi üretimindeki bu artış, son çeyrek GSYİH beklentimizi de yükseltti.” şeklinde konuştu. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 08-12-2017 - 16:43

 

TÜİK tarafından açıklanan ekim ayı sanayi üretimindeki yüzde 7.3’lük artışın memnuniyet verici olduğunu belirten Zeytinoğlu; “Ekim ayında geçen yıla göre yüzde 7.3 ve bir önceki aya göre yüzde 0.7 artışı memnuniyetle karşılıyoruz.  Ekim ayı dış ticaret rakamlarında ara malı ithalatının yüksek gelmesi nedeniyle bunun sanayi üretimine yansımasını bekliyorduk. Sanayide yüzde 7.3’lük büyüme ile dördüncü çeyreğe iyi başlamış olduk.  Bu büyüme oranı son çeyreğe dair büyüme beklentimizi yukarı yönlü destekledi.” dedi.
 
KSO Başkanı Zeytinoğlu ekim ayında yüzde 13.5 oranındaki sermaye malı üretim artışına dikkat çekerek “Ana sanayi grupları içerisinde yıllık en yüksek artış yüzde 13.5 ile sermaye mallarında gerçekleşti. Yatırımlar açısından önemsediğimiz sermaye malı imalatındaki artışı pozitif değerlendiriyoruz. Ara mallarında da yıllık yüzde 6.4 ile sınırlı bir artış gerçekleşti. Diğer taraftan bir önceki ay yüzde 36.5 artış gerçekleşen dayanıklı tüketim malındaki ekim ayındaki yüzde 3.1 sınırlı artışı dikkat çekici buluyoruz.” dedi. 
 
-Ayhan Zeytinoğlu Kocaeli Gümrükleri tarafından açıklanan dış ticaret rakamlarını da değerlendirdi. Kocaeli Gümrüklerinden alınan verilere göre kasım ayında ihracat 1.9 milyar dolar ile yüzde 14.2 ve ithalat 4.6 milyar dolar ile yüzde 20.4 artış gösterdi. KSO Başkanı yaptığı değerlendirmedi “Bu ay da bölgemiz en yüksek kasım ayı ihracatını gerçekleştirdi. İlimiz ihracatında geçen yılın temmuz ayından bu yana kesintisiz artış gerçekleştiriyor. Bu artışta otomotiv ihracatının önemli katkısı var. Otomotiv ihracatının payı kasım ayında yüzde 49.4’e çıktı. İkinci sırayı kimya sanayi aldı. İlimiz ocak-kasım döneminde ülkemiz ihracatının yüzde 14.6’sını, ithalatının ise yüzde 21.2’sini tek başına karşıladı.” dedi.


 
Etiketler :
Sanayi - üretimindeki - artış - büyüme - beklentimizi - yükseltti -
08-12-2017
Ekonomi
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
Mehmet ERYÜREK
Ağlamak yok ama!
 
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi