Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 22-10-2018
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Siyaset > POSCO işçisi mecliste hakkını aradı
 
POSCO işçisi mecliste hakkını aradı

CHP Milletvekili Hürriyet, Birleşik Metal İş yöneticilerini ve POSCO işçisini mecliste ağırladı. Mecliste basın açıklaması gerçekleştiren işçiler, CHP Grup toplantısına katıldı, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na sorunlarını birebir olarak anlatma şansı yakaladı. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 10-01-2018 - 14:36

 

Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Örgütlenme Sekreteri Hami Baltacı, Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik ve işlerinden atılan POSCO işçileri önceki gün TBMM’yi ziyaret etti. Sendikacı ve işlerinden atılan işçileri meclisteCHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ağırladı. Mecliste ilk olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve CHP İzmir Milletvekili Musa Çam ile birlikte basın açıklaması gerçekleştirildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu grup toplantısında dinleyen işçiler daha sonra Kılıçdaroğlu ile birlikte özel olarak görüşme fırsatı bularak, sorunlarını anlattı. 

“YILMAYACAĞIZ, MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Birleşik Metal İş Sendikası yetkilileri ve POSCO işçileri ilk olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam’ın da katılımıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada ilk olarak konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, işçilerin durumlarını anlatarak konuşmasına başladı. Hürriyet yaptığı açıklamada, “Bu işçi arkadaşlarımız, son dönemlerde üzerlerindeki baskı, mobbing, güvencesizlik, haksızlık ve ağır çalışma koşulları nedeniyle ve Başbakan’ın işçilere sendikalaşmaktan korkmayın çağrısının ardından örgütlenmeye başladılar. Ancak işveren bunu haber alır almaz, yavaş yavaş ve sudan sebeplerle işten çıkarmalara başladı. Şu an itibariyle 90 işçimizi sırf sendikal örgütlenme ve sendikaya üye oluyorlar diye işten çıkardılar.40 günü aşkın bir süredir bu arkadaşlarımız bölgemizdeki fabrikanın önünde direniyorlar. Bu işçilerimiz ve biz yılmayacağız, mücadelemize devam edeceğiz. Hukuksuz bir şekilde, sırf sendikal mücadele verdikleri için işlerinden atılan işçilerimiz işlerine geri dönene kadar biz bu mücadeleye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu. 

TELEFON MESAJI İLE İŞTEN ATTILAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise yaptığı konuşmada, “Bu mücadelede işçilerimizle birlikte olduğumuzu söylemek istiyoruz. Bunlar OHAL’i millete karşı başlatmadık demişlerdi. Maalesef OHAL, bazen sendikalı olmak isteyen işçiye, bazen taşerona, bazen hakkını arayan asgari ücretliye karşı yapılan bir durumdur. OHAL sendikalıları sendikasızlaştırmak, örgütlü olan toplumu bölmek, yok etmektedir. Ama bu mücadelede CHP olarak hem sendikamızın hem de işçilerimizin mağdur edilmemesi için mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz” dedi. İşinden atılan POSCO işçisi Adem Uslu ise 2012 yılından bu yana POSCO’da çalıştığını ifade ederek, yaklaşık bir buçuk ay öncesinde işine son verildiğini söyledi. Uslu, “Sadece telefon mesajı ileişime son verildi. Sendikaya üye olup hakkımızı aradığımız için işimize son verildi. Benimle beraber 90 arkadaşıma tek bir mesajla işlerine son verildi. En acı tarafı ise 25’e 2 denilen yüz kızartıcı suç olarak adlandırılarak bizleri işten çıkardılar. Bu sebepten dolayı hiçbir şekilde bir tazminat talep edemiyoruz ve bir sonraki işe girerken sıkıntı yaşıyoruz. 45 gün oldu biz yetki yazımızı bekliyoruz. Bir şekilde yetkimizi yetkisizliğe dönüştürdüler.  Yağmur kar çamur demeden hakkımızı arıyoruz. İnsanların bir şekilde bu konuya el atmasını istiyoruz. 

BİLAL’İN VAKFINA VERİLEN 1 MİLYON DOLAR

Birleşik metal İş Sendikası genel Başkanı Adnan Serdaroğlu yaptığı açıklamada ise; “Kibar Holding ve Kore’liPosco Çelik grubunun ortaklığında kurulan POSCO ASSAN’da işyerinde 420 işçi, Anayasa’nın ve uluslararası anlaşmaların kendilerine tanıdığı sendikalaşma hakkının çalıştıkları fabrikada da geçerli olması için iki ayı aşkın süredir mücadele ediyor. Sendikamıza üye olan işçiler, ilk günden itibaren baskı, tehdit, işten çıkarma dahil her türlü hukuksuzluğa maruz kaldılar. Bu hukuksuzluklara geçen hafta bir yenisi daha eklendi. Sendikamızın çoğunluk tespit yazısını tarafımıza göndermeyi iki aya yakın süredir bekleten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, daha sonra nasıl olduğu anlaşılamayan bir biçimde yetkisizlik tespit yazısı gönderdi. Buradan sormak istiyorum; Sistemde görünen çoğunluk tespitini kimler durdurdu ve yetkisizlik tespitine dönüşmesini istedi? Bilal Erdoğan’ın vakfına Ali Kibar tarafından bağışlanan 1 Milyon doların bu işle bir ilişkisi var mı?” açıklamasında bulundu. 

KILIÇDAROĞLU, “SONUNA KADAR YANINIZDAYIZ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise grup toplantısında POSCO işçisine yönelik olarak gerçekleştirdiği konuşmada, “Oradaki işçi arkadaşlarımız; eğer baskı olursa baskıya karşı direnmek istiyorlar, 8 saat yerine 12 saat çalışacaksın dediklerinde buna itiraz ediyorlar. Bizim yasal haklarımız var bunları almak istiyoruz diyorlar. Başta Çalışma ve Güvenlik Bakanlığı olmak üzere işçilerin haklarını teslim etmemek için her türlü numarayı çeviriyorlar.  Ama işçi kardeşlerim, sakın unutmasın. Sizin haklarınız teslim edilene kadar ben ve milletvekili arkadaşlarım sizlerin yanınızda olacağız” açılamasında bulundu. Grup toplantısı sonrasında Genel Başkan Kılıçdaroğlu meclisteki makam odasında POSCO işçisini ağırlayarak, özel olarak sorunlarını dinledi. 


 
Etiketler :
POSCO - işçisi - mecliste - hakkını - aradı -
10-01-2018
Siyaset
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
Mehmet ERYÜREK
Ağlamak yok ama!
 
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi