Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 14-12-2018
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > İş Dünyası > İkinci el araç ticaretinde yeni dönem
 
İkinci el araç ticaretinde yeni dönem

Araç ticareti yapan işletme sahipleri KOTO’da bilgilendirildi ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 14-03-2018 - 12:54

 

Kocaeli Ticaret Odası, Ticaret İl Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlediği ‘2. El Motorlu Kara Taşıtları Ticareti Yönetmeliği’ toplantısıyla, ikinci el araç ticareti yapan işletme sahiplerini yeni düzenleme hakkına bilgilendirdi  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenlemeye göre ikinci el araç satışında yeni bir dönem başladı. Kocaeli Ticaret Odası, Ticaret İl Müdürlüğü işbirliğinde, KOTO 12. Meslek Komitesi (Motorlu Taşıtlar ve Otomotiv Yedek Parça Grubuna) vesilesiyle düzenlenen toplantıda, sektördeki yenilikler, ikinci el araç satışı yapan işletme sahiplerine detaylarıyla anlatıldı. Kocaeli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz’ın ev sahipliğinde; Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, Kocaeli Galericiler Sitesi Başkanı Emin Birlik ve işletme sahiplerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen toplantıda, merak edilen sorular da yanıtlandı. 

YILMAZ’DAN TEŞEKKÜR 

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren KOTO Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz, “13 Şubat tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’ ile ilgili güncel bilgileri almak adına Ticaret İl Müdürümüz ve Uzmanımızın katılımıyla gerçekleştirdiğimiz toplantımıza hepiniz hoş geldiniz. Öncelikle organizasyona vesile olmaları sebebiyle 12. Meslek Komitemize (Motorlu Taşıtlar Ve Otomotiv Yedek Parça Grubuna) ve değerli işbirlikleri dolayısıyla Ticaret İl Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum” dedi. 

SADECE TACİR VE ESNAF TARAFINDAN YAPILACAK 

Akabinde Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, değişiklikle ilgili kapsamlı bilgilendirme yaptı. “İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti artık işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılacak” diyerek sözlerine başlayan Uzunkaya şöyle konuştu; “Söz konusu yetki belgesi, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletmenin bulunduğu yerdeki Ticaret İl Müdürlüğü tarafından verilecek, yenilenecek ve iptal edilecek. Bu belge, her bir işletme için ayrı ayrı düzenlenecek ve devredilemeyecek. Belgenin geçerlilik süresi ise beş (5) yıl olacak.

BİLGİ SİSTEMİ OLUŞTURULACAK

Yetki belgesi, mesleki yeterlilik belgesi ve yönetmelik kapsamında verilen Türk Standardları Enstitüsü (TSE) hizmet yeterlilik belgesi ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin Bakanlıkça gerekli görülen bilgilerin takip ve kontrolü amacıyla Bakanlık tarafından İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi oluşturulacak. Yetki belgesine sahip işletmelerin güncel listesi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın internet sayfasında ilan edilecek. Satışa sunulan ikinci el motorlu kara taşıtının üzerinde, kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde taşıta ilişkin tanıtıcı bilgilerin güncel olarak yer aldığı bir tanıtım kartı bulundurulacak. Söz konusu kartta, taşıtın marka ve modeli ile model yılı, rakam veya harflerinin bir kısmı karartılmak suretiyle motor ve şasi numarası, plaka numarası, boyalı ve değişen parçaları gibi bilgiler yer alacak.

YENİLİKLER 

Ekspertiz Raporu; Yetki belgesine sahip işletme tarafından ikinci el motorlu kara taşıtı satışından hemen önce ekspertiz raporu alınacak. 8 yaş veya 160 bin kilometrenin üzerindeki ikinci el motorlu kara taşıtları için bu rapor gerekmeyecek. Garanti Durumu; İkinci el otomobil ve motosikletin motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi, satış tarihinden itibaren 3 ay veya 5 bin kilometre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmenin garantisi altında olacak. İşletme, garanti kapsamına giren hususları sigorta yaptırmak suretiyle karşılayabilecek. Taşıt pazarları belediyeler tarafından kurulacak ve işletilecek; Belediyeler bu yerlerin kurulması ve işletilmesi yetkisini kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına veya özel hukuk tüzel kişilerine devredebilecek. İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti konusunda merak edilen diğer hususlarla ilgili Ticaret İl Müdürlüğü’nden bilgi alınabilir.”


 
Etiketler :
İkinci - el - araç - ticaretinde - yeni - dönem - -
14-03-2018
İş Dünyası
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi