Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 19-02-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > İş Dünyası > Büyüme oranı iyi, kalitesi daha da geliştirilmeli
 
Büyüme oranı iyi, kalitesi daha da geliştirilmeli

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yüzde 7.4 olarak açıklanan büyüme oranı için “Oran sevindirici, kalitesi ise geliştirilmeli.” değerlendirmesini yaptı. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 11-06-2018 - 14:52

 

Türkiye’yi dünya sıralamasına sokan birinci çeyrek büyümesinde hemen her sektörden pozitif katkı geldiğine dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu; tek istisnanın ihracat olduğunu vurgulayarak “Döviz kurlarında son dönemde yaşananları da dikkate aldığımızda, büyümenin sürekliliğini sağlamanın yanısıra ihracata ve döviz kazandırıcı hizmetlere dayalı büyüme ortamını geliştirerek, büyümenin kalitesini daha da artırmak için çaba göstermeliyiz.” dedi.  
 
TUİK tarafından açıklanan 2018 yılının ilk çeyreğine ilişkin yüzde 7.4 büyüme oranının beklentiler doğrultusunda geldiğini belirten KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Geçen yılın aynı döneminin 2 puan üzerinde gerçekleşen ilk çeyrek büyüme rakamı bizleri sevindirdi. 2018 yılına hızlı başladığımız bu büyüme oranıyla OECD ülkeleri arasında birinci sıradayız. Uygulamaya konulan teşvikler üretim, yatırım ve ihracat gibi ekonomik faaliyetlerde geçtiğimiz yıl yakaladığımız ivmelenmenin sürdürülmesine destek oldu.” değerlendirmesini yaptı.
 
Büyüme oranına her sektörden pozitif katkı geldiğini belirten Zeytinoğlu, “İlk çeyrek büyümesine tarım sektörü yüzde 4.6, sanayi sektörü yüzde 8.8, inşaat sektörü yüzde 6.9 ve hizmetler sektörü yüzde 10 katkı sağladı. Sanayi sektörü büyümesinin ortalama büyümenin üzerinde olmasını ayrıca önemsiyoruz. Büyümenin kalitesi açısından her alandan katkı gelmiş olmasını olumlu değerlendiriyoruz.” dedi.  
 
Yatırım harcamalarındaki artışın imalat sanayiye yönelik olmasının sürdürülebilir büyüme için gerekliliğini vurgulayan Zeytinoğlu, “Gayrisafi sabit sermaye oluşumuna baktığımızda yatırım harcamalarının yılın ilk çeyreğinde yüzde 9.7 arttığını görüyoruz. Özellikle makine teçhizat yatırımlarındaki yüzde 7’lik artış memnuniyet vericidir. Geçen yılın aynı döneminde bu kalem yüzde 12 gerilemişti. Makine teçhizat yatırımlarında geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren görülen güçlü artış ekonomimiz için olumlu bir gelişmedir” dedi. Zeytinoğlu, devletin nihai tüketim harcamalarının 2017 ilk çeyreğinde yüzde 9 iken, bu yıl yüzde 3.4 olarak gerçekleşmesine ilişkin olarak, “İlk çeyrekte kamu harcamaları yüzde 3.4 artarak ekonomik büyümeye sınırlı ancak pozitif katkısını sürdürmüştür. Özellikle kamu kaynaklı büyümenin yerini yatırımların alması büyümenin sürdürülebilirliği açısından bize umut veren bir gelişme.” dedi
 
Zeytinoğlu mal ve hizmet ihracatının GSYİH’ya katkısının yetersiz kaldığını belirterek, “Geçen yılın aynı döneminde yüzde 10.1 artan mal ve hizmet ihracatı, bu yıl ithalatın yüksek olmasından dolayı sadece yüzde 0.5 artarak verdiği katkı düşük kaldı. Diğer taraftan hane halkı nihai tüketim harcamaları yüzde 11 arttı. Bu artış ilk çeyrekteki enflasyonun yükselişini açıklıyor. Ekonominin sürükleyicisi olan iç talep canlılığı önemli ancak ihracatın katkısının artması bizim istediğimiztablo.” dedi.
 
-Merkez Bankası tarafından açıklanan Ödemeler Dengesi istatistiklerini de değerlendirerek yükselen cari açığa dikkat çeken Zeytinoğlu, "Cari açıkta dış ticaret dengesinden ötürü nisan ayında da artış oldu ve yıllık cari açığımız 57.1 milyar dolara yükseldi. Hizmetler dengesinden kaynaklanan net girişlerin 1.5 milyar dolara yükselmesine rağmen, dış ticaret açığının 1.8 milyar dolar artması ve 5.5 milyar dolara yükselmesi açığı arttırdı. Umarız bahar ve yaz aylarının başlamasıyla, turizm gelirleri daha da artar ve açığı frenleyici bir unsur olarak karşımıza çıkar.” dedi.


 
Etiketler :
Büyüme - oranı - iyi - - kalitesi - daha - da - geliştirilmeli -
11-06-2018
İş Dünyası
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi