Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 19-02-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > İş Dünyası > Ayhan Zeytinoğlu Kocaeli dış ticaret rakamlarını değerlendirdi
 
Ayhan Zeytinoğlu Kocaeli dış ticaret rakamlarını değerlendirdi

Kocaeli Gümrüklerine göre, mayıs ayında Kocaeli’den yapılan ihracat 2 milyar 389 milyon dolar, ithalat ise 4 milyar 760 milyon dolar oldu. Geçen yılın mayıs ayına göre Kocaeli gümrüklerinden yapılan ihracat yüzde 15.5, ithalat ise yüzde 15.6 oranında arttı. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 14-06-2018 - 09:54

 

Kocaeli dış ticaret rakamlarını değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Bu ay da ilimiz en yüksek mayıs ihracatını gerçekleştirdi. Bu artışta otomotiv ihracatının önemli katkısını görüyoruz. İlimizde yüzde 49.5 paya sahip otomotiv sektörü geçen yıla göre ihracatını yüzde 18.2 arttırarak yine zirveye oturdu. Bunun yanında demir, çelik, elektrik, elektronik, makine ve iklimlendirme sanayi sektörleri de mayısta ihracatlarını arttıran sektörler olarak karşımıza çıkıyor.” dedi.
 
Zeytinoğlu, döviz kurlarındaki artışın etkisiyle ithalat artışının hız kestiğini belirterek, “Mayıs ayında ilimizde ithalat artışı ihracat artışıyla aynı seviyede gerçekleşti. Yılın başından bu yana baktığımızda ithalat artışının yüzde 15.6 ile en düşük bu ay gerçekleştiğini görüyoruz. Türkiye geneli ile de paralellik gösteren ithalat artışındaki bu yavaşlamanınbaz etkisiyle birlikte döviz kurlarındaki artıştan kaynakladığını düşünüyoruz.” dedi. 
 
Zeytinoğlu ilk beş aylık dönemeilişkin değerlendirmesinde, “Ocak-mayıs döneminde ihracatımız yüzde 16.7 artarak 11 milyar 691 milyon dolar, ithalatımız yüzde 28 artarak 22 milyar 578 milyon dolar olarak gerçekleşti.Aynı dönemde Türkiye dış ticaretinin yüzde 19.7’sini karşılayan ilimiz, tek başına ülke ihracatının yüzde 16.8’ini, ithalatının ise yüzde 21.6’sına katkı sağladı.” dedi.


 
Etiketler :
- Ayhan - Zeytinoğlu - Kocaeli - dış - ticaret - rakamlarını - değerlendirdi -
14-06-2018
İş Dünyası
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi