Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 17-02-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Siyaset > Tayyip Erdoğan CHP sayesinde seçimi kazandı
 
Tayyip Erdoğan CHP sayesinde seçimi kazandı

İYİ Parti'de seçimlere giderken son haftada Muharem İnce’nin İzmir, Ankara ve İstanbul mitinglerinin ‘ters teperek’ iktidar blokunu kemikleştirdiği, cumhurbaşkanının istediği ikili seçim stratejinin tuttuğu değerlendirmeleri yapıldı. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 06-07-2018 - 11:30

 

Seçim hedeflerinin uzağında kalan Millet İttifakı’nın parçalanması sonrası İYİ Parti yönetimi kriz iddialarına karşı partiyi sağlamlaştırma adımları atmak isterken faturayı da ittifaka kesti. Millet İttifakı, 24 Haziran’da hiçbir hedefine ulaşamazken; önceki gün Başkanlık Divanı’nı toplayan Genel Başkan Meral Akşener, gelinen süreci değerlendirdi.
 
Seçim süreci boyunca CHP adayının muhafazakâr AKP seçmeninden oy alamayacağını vurgulayan Akşener’in kurmaylarıyla yaptığı değerlendirmede de seçimin CHP-AKP arasında geçiyormuş gibi bir algı oluşturulması ve Akşener ile İYİ Parti’nin medya etkisiyle görünmez hale getirildiği görüşü öne çıktı. Edinilen bilgiye göre; “Erdoğan’ın AK Parti-CHP kutuplaşması projesi başarılı oldu”  değerlendirmesi yapıldı.
 
Söylem yanlıştı
 
İYİ Parti’nin sürece ilişkin bir diğer eleştirisi seçim sürecinde ittifakın kullandığı söyleme karşı oldu. Seçimde vurgulanması gereken söylemin rejim değişikliğinin oylandığı olması gerektiğinin altını çizen parti yönetimi, diğer ittifak bileşenlerinin geçmiş seçimlerde olduğu gibi bir 5 yıllık başbakan ve milletvekili seçimi yapılıyormuş gibi söylem kullanmasının başarısız sürece katkı verdiği sonucuna ulaşıldı. 16 Nisan referandumunda yüzde 49’luk ‘hayır’ blokunu 24 Haziran’a taşıma iddiasına karşın blokta ‘erime’ yaşandığı düşünülürken, yüzde 18 ile seçim sürecine başladığı belirtilen İYİ Parti’de ittifak sonrasında ciddi bir düşüş yaşandığı fikri hâkim oldu.
 
Toplantılarda “Sosyolojik gerçek çalıştı. 65-35 sağ-sol seçmen dengesi kendini yeniden gösterdi” değerlendirmesinin yapıldığı öğrenildi.
 
‘Yedek olmayı kim ister’
 
Yeni dönemde Meclis’in 5. partisi olacak İYİ Parti’de “Terör, ekonomik kriz konuları gündeme geldiğinde İYİ Parti elbette ülke çıkarı konusunda iktidarı destekleyici tavır sergileyecektir. Elbette muhalefet yapacağız. Kutuplaştırıcı, kavga üslubunu asla kullanmayacağız” fikrinde ortaklaştı. AKP ile ittifak iddialarının ise bilinçli olarak partinin içini karıştımak ve kafa karışıklığı yaratmak için ortaya atılan iddialar olarak değerlendirildiği öğrenildi.
 
Edinilen bilgiye göre, Akşener de “Biz MHP’nin yerine değil, AK Parti’nin yerine gelmeyi hedefliyoruz. Yedek olmayı kim ister” ifadelerini kullandı.
 
‘CHP’ye karşı kibar kaldık’
 
İYİ Parti tabanında da benzer görüşler öne çıktı. Tabanda Akşener’in ittifak içi nezaket kapsamında tartışmalara dahil olmayışı ‘CHP’ye karşı kibar kaldık’ değerlendirmesine neden oldu. Son hafta Muharem İnce’nin İzmir, Ankara ve İstanbul mitinglerinin ‘ters teperek’ iktidar blokunu kemikleştirdiği, cumhurbaşkanının istediği ikili seçim stratejinin tuttuğu ve son düzlükte partinin 6 puan kaybettiği değerlendirmeleri yapıldı.


 
Etiketler :
Tayyip - Erdoğan - CHP - sayesinde - seçimi - kazandı -
06-07-2018
Siyaset
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
 
 
EN ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi