Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 24-05-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Sağlık > Çalışanın emeğinin karşılığını verin, geciktirmeyin!
 
Çalışanın emeğinin karşılığını verin, geciktirmeyin!

Binci basamak sağlık kuruluşlarında seyyar görev yapan sağlık çalışanlarının seyyar görev tazminatlarının hak sahiplerine ödenmemesi nedeniyle sağlık çalışanlarının yaşamış oldukları mağduriyet hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker, Şube Başkan Yardımcısı Umut Birol, Şube Denetleme Kurulu Başkanı Erkan Temel ile birlikte Şubede basın açıklaması yaptı. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 07-10-2018 - 10:59

 

İşte o açıklamanın içeriği: Birinci basamak sağlık kuruluşları vatandaşımız hastalanmadan sağlığının korunması için kurulmuş kuruluşlardır. Bu kurumlarda görev yapan sağlık personeli gece gündüz demeden fedakarca, özveri ile vatandaşımızın hastalanmadan sağlığının korunması için görev yapmaktadırlar. Bu personel arasında belli bir kesim var ki sıcak, soğuk, yağmur, çamur demeden vatandaşın sağlığının korunması için sürekli periferde (sahada) gezici personel olarak isimlendirilen sağlık çalışanları yoğun emek ve enerji harcamaktadırlar. 

Okullarda öğrenciler, eğitim merkezlerinde vatandaşlarımız ile bir araya gelerek hastalanmadan sağlıklarını nasıl koruyacaklarını öğrencilere, vatandaşımıza anlatmak suretiyleteorik ve pratikeğitimler vermektedirler. Bir kısım personelde vatandaşımızın sağlıklı su içmesi için şebekelerden su numuneleri almakta, klor ölçümleri yapmakta, işyerlerinde v.s kontrolleri yapmaksuretiyle  vatandaşımıza koruyucu sağlık hizmeti sunmaktadırlar. Mesailerini dışarı, yollarda geçirerek devletin verdiği görevi yapmaya çalışmaktadırlar

Görevlerini kurumun dışında yerine getirmeye çalışan sağlık çalışanlarına ödenecek ücret ve yolluklar 6245 sayılı Harcırah Kanununun 49. Maddesinde;  Seyyar olarak vazife gören memur ve hizmetlilere ödenecek ücretleri belirtmiştir.Kurumlar senenin başında adam/gün (kişi sayısı ile yapılacak gezi) sayısını yılın ilk aylarında Maliye Bakanlığına vize ettirerek bir yıl boyunca personele ödenecek seyyar görev tazminatlarını bütçelerine ödenek olarak koymaktadırlar.

Yılın başında tahmini bütçeye seyyar görev yapan personele ödenecek ücretler Sağlık Bakanlığının bütçesine konduğu için personele6. ve 12. ayda yapılacak ödemelerde sorun yaşanmaması gerekmektedir.Bu ücretler Seyyar olarak görev yapan memurlara yıl içerisinde iki kez ödenmektedir. 

6.ayda ödenmesi gereken seyyar görev tazminatlar henüz daha personele ödenmemiştir.İkinci tazminatın günü hızla yaklaşırken hala birinci ödemenin yapılmaması kamu yönetimi adına Sağlık Bakanlığına yakışmamaktadır. 

Bu tazminatlar sağlık seyyar görev yapan sağlık çalışanının alın terinin karşılığıdır. Vaktinde ödenmesi de bize göre mecburiyettir. Diğer kurum ve illerde bu tür ödemeler hassasiyetle takip edilirken bizde böyle bir gecikmenin yaşanması üzücü olmuştur. Haklı olaraksağlık çalışanları bu ücretleri alabileceklerinden bile endişe eder bir hale gelmişlerdir.

İlimizde yaklaşık iki yüz ile üç yüz sağlık çalışanının ilgilendiren konu ile konu hakkındaKocaeliİl Sağlık Müdürlüğünün açıklama veya resmi yazı ile kurumları bilgilendirmemesi manidardır.
Buda göstermektedir ki Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü personelin sorunlarına duyarsız ve sorunlaraçözüm yolları aramadığını göstermektedir. Seyyar Görev Tazminatlarını alamayan mağduriyet yaşayan personel adına yetkililere  soruyoruz.

A. Sağlık Personelinin bu hak edişleri neden ödenmiyor?

B. Bu işin bu kadar aksamamasının sorumlusu kimdir?

C. Kocaeli İl Sağlık Müdürü sorunun çözümü için herhangi bir girişimde bulunmuş mudur?

Sağlık personeli bu sorunların cevaplarını ve seyyar görev tazminatlarının ne zaman ödeneceğini merakla beklemektedir.Yetkililere Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem);“Ücretliye/işçiye hakkını, teri kurumadan önce verin!” buyurmuştur.sözünü (Hadisi) hatırlatırız.Çalışanların kuşkuların sonlandırılması ve emeklerinin karşılığının verilmesi, tazminatı hak edenlerin tazminatlarının en kısa zamanda maaş hesaplarına yatırılması gerekmektedir. bundan sonrada böyle bir gecikmenin yaşanmamasını ümit ediyoruz.

Bu konudaki gecikme daha da uzarsa ilgili kurum ve kuruluşlara gerekli başvuru ve şikayet hakkımızı kullanacağımızdan herkes emin olsun. Çalışanların hakkını her platformdaki tüm araçları kullanarak savunacağımız da iyi bilsin. Hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.


 
Etiketler :
Çalışanın - emeğinin - karşılığını - verin - - geciktirmeyin! -
07-10-2018
Sağlık
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
Mehmet ERYÜREK
Şimdi sopa zamanı!
 
EN ÇOK OKUNANLAR
 
 
EN ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi