Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 22-05-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Siyaset > Askerlik yapan sigortalı sayılsın
 
Askerlik yapan sigortalı sayılsın

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, askerlik görevini yerine getirecek vatandaşların askerliği boyunca sigortalı sayılmasını ön gören yasa tasarısını Meclis'e sundu. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 11-10-2018 - 13:48

 

Askerlik hizmetinde geçirilen sürelerin ilgililer tarafından borçlanılmasına gerek kalınmaksızın, borçlanılmış sayılarak emeklilik haklarında değerlendirilmesinin sağlanması amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, tarafından hazırlanan ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılmasını içeren kanun teklifinin yasalaşması durumunda, askerlikte geçen süreleri, bu süreler karşılığında herhangi bir ödeme yapılmadan hizmet süresinden sayılmış olacak.

Teklifin gerekçesinde;Askerlik hizmetinde geçirilen süreler, 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında borçlanılmak suretiyle emeklilik hakları üzerinde etkili olduğu, bugünün şartların da askerliğini bedelli yapanların 15. 000 TL. ödeyerek tamamladığı ve işinde çalışmaya devam ettiği için sigortası yattığı,Askerliğini fiili olarak 12 ay yapanların sosyal güvenlik hakkından mahrum kalınan süreyi, borçlanma yoluyla kazandığı,2018 yılında; 30 gün askerlik yapmış (1 ay) olan bir sigortalı askerlik sürelerinin tamamını asgari en düşük tutardan borçlanmak isterse 649.50 TL ,360 gün askerlik yapmış (12 ay) olan bir sigortalı askerlik sürelerinin tamamını asgari en düşük tutardan borçlanmak isterse 7.794 TL ,400 gün askerlik yapmış olan bir sigortalı askerlik sürelerinin tamamını asgari en düşük tutardan borçlanmak isterse 8.660 TL,540 gün askerlik yapmış (18 ay) olan bir sigortalı askerlik sürelerinin tamamını asgari en düşük tutardan borçlanmak isterse 11.691 TL ödemekte olduğu,Dolayısıyla askerliğini fiilen yapanların bir nevi cezalandırıldığı,Bundan dolayı Askerlik hizmetini fiilen yapanlar için de borçlanma uygulamasının kaldırılması ve askerlik sürelerinin emeklilik haklarında değerlendirilerek bu sorunun ortadan kalkması adına askerlik sürelerinin emeklilik haklarında değerlendirilmesinin uygun olacağı ifade edildi.

Kanun teklifinin ayrıntıları şöyle:"MADDE 1- 8.6.1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun ek 31 inci maddesinin birinci fıkrasının sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir.'Er veya erbaş olarak silâh altında veya yedek subay okulunda geçen normal sürelerin tamamına ilişkin borçlanma tutarı, bu sürelerin bitiminde göreve başladıkları tarihi takip eden aybaşında geçerli olan unsurlar esas alınarak hesaplanacak miktarda olmak üzere ilgililer tarafından bu tarihte ödenmiş sayılır.'MADDE 2- 31.5.2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 41 inci maddesine, beşinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

'Er veya erbaş olarak silâh altında veya yedek subay okulunda geçen normal sürelerin tamamına ilişkin borçlanma tutarı, prime esas günlük kazanç alt sınırı esas alınarak hesaplanacak miktarda olmak üzer ilgililer tarafından ödenmiş sayılır. Prime esas günlük kazanç üst sınırlarını aşmamak ve aradaki fark kendilerince ödenmek kaydıyla, ilgililer daha yüksek günlük kazanç üzerinden de borçlanmayı talep edebilir.

'MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür." 


 
Etiketler :
Askerlik - yapan - sigortalı - sayılsın - -
11-10-2018
Siyaset
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
Mehmet ERYÜREK
Şimdi sopa zamanı!
 
EN ÇOK OKUNANLAR
 
 
EN ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi