Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 18-06-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Siyaset > Gölcük Rüzgar Enerji Santralleri TBMM’de
 
Gölcük Rüzgar Enerji Santralleri TBMM’de

Kocaeli Gölcük’te doğa katliamına göz yumularak yapılması planlanan Rüzgar Enerji Santralleri TBMM gündeminde. İyi Parti TBMM Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan konuyu TBMM’ye taşıdı ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 12-10-2018 - 16:10

 

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde inşa edilmesi planlanan rüzgar enerji santralleri çevreyi tehdit ediyor. 
Gölcük Eriklitepe Tabiat Parkı'na yaklaşık 500 metre uzaklıkta inşa edilmesi planlanan rüzgar enerji santrallerine bölgede yaşayan köylüler tepki gösteriyor. 

BU BÖLGENİN SEÇİLMESİNİN ÖZEL BİR NEDENİ VAR MI?

İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, köylülerin haklı çığlığını TBMM’ye taşıdı. Türkkan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması isteğiyle soru önergesi verdi. 

DOĞAYI VE İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN GEREKÇELER DİKKATE ALINDI MI?

Önergesinde; “Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde inşa edilmesi planlanan rüzgar enerji santrallerine bölgede yaşayan köylüler tepki göstermektedir.”diyen Türkkan, kayın ormanlarının bulunduğu bir doğa içerisinde kurulacak olan rüzgar santrallerinin olduğu yerde 3 derece ısı artışı yaratarak çevresindeki su kaynaklarının kurumasına neden olacağını, direkler arasında türbülans meydana geldiğinden göçmen kuşlarının, arıların yön şaşırmasına sebebiyet vereceğini ve rüzgar tribünlerinin olduğu yerleşim yerlerine yakın olan bölgelerde rüzgar sendromu hastalığı meydana getirip insanların sağlıksız bir şekilde yaşamalarına neden olacağını yazdı ve bunun köylüler tarafından da dile getirildiğini ifade etti.
 
ORMAN KATLİAMINA NEDEN OLACAĞI BİLİNDİĞİ HALDE YAPILMASINA DEVAM EDİLECEK Mİ?
 
Türkkan ayrıca rüzgar santrallerinin parçalarının taşınabilmesi için bölgedeki yolların ağaçlar kesilerek genişletilmesi gerektiğini, bu durumun  da yeni bir orman katliamına neden olacağını belirtti. İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e çevreyi ve insan sağlığını tehdit eden gerekçeler için alınması düşünülen tedbirlerin neler olduğunu da sordu. 
 
İşte Türkkan’ın önergesi:
 
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
 
Aşağıdaki sorularımın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.12.10.2018
 
Saygılarımla.
 
Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde inşa edilmesi planlanan rüzgar enerji santrallerine bölgede yaşayan köylüler tepki göstermektedir.
 
Köylüler; Gölcük Eriklitepe Tabiat Parkı'na yaklaşık 500 metre uzaklıkta, kayın ormanlarının bulunduğu bir doğa içerisinde kurulacak olan rüzgar santrallerinin olduğu yerde 3 derece ısı artışı yaratarak çevresindeki su kaynaklarının kurumasına neden olacağını, direkler arasında türbülans meydana geldiğinden göçmen kuşlarının, arıların yön şaşırmasına sebebiyet vereceğini ve rüzgar tribünlerinin olduğu yerleşim yerlerine yakın olan bölgelerde rüzgar sendromu hastalığı meydana getirip insanların sağlıksız bir şekilde yaşamalarına neden olacağını söylemektedirler.   
 
Ayrıca; yüksekliği 180 metre, kanadı 70 metre, çapı 35 metre uzunluğunda olan rüzgar santrallerinin bu parçalarını taşıyabilmek için bölgedeki yolların ağaçlar kesilerek genişletilmesi gerektiğini, bu durumun  da yeni bir orman katliamına neden olacağını ifade etmektedirler. 
 
1-Rüzgar santrallerinin Kocaeli’nin Gölcük ilçesindeki Eriklitepe Tabiat Parkı'na yaklaşık 500 metre uzaklıkta, kayın ormanlarının bulunduğu bir doğa içerisinde kurulacak olmasının özel bir nedeni var mıdır, doğa açısından eşsiz olan bu bölge neden seçilmiştir?  
 
2-Santrallerin yapımına karar vermeden önce köylülerin de saydığı, doğayı ve insan sağlığını tehdit eden gerekçeler dikkate alınmış mıdır, ya da bundan sonra alınması düşünülmekte midir?
 
3-Yeni bir orman katliamına sebebiyet verecek olan rüzgar santrallerinin, bu durum bile bile yapılmasına devam edilecek midir?
 
4-Rüzgar santrallerinin yapımına bu bölgede devam edilecekse çevreyi ve insan sağlığını tehdit eden gerekçeler için tedbirler alınması düşünülmekte midir varsa bunlar nelerdir? 


 
Etiketler :
Gölcük - Rüzgar - Enerji - Santralleri - TBMM’de -
12-10-2018
Siyaset
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi