Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 25-05-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Sağlık > Döner sermaye sistemi can çekişiyor!
 
Döner sermaye sistemi can çekişiyor!

Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım yaptığı açıklamada; Döner Sermaye sisteminin son kullanma tarihinin geçtiğini belirterek, bu sistem çalışanların motivasyonunu bozmaktadır dedi. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 07-11-2018 - 10:30

 

İşte o açıklamanın içeriği: Sağlıkta performansa dayalı ek ödeme sisteminin fayda sağlamak yerine sağlık çalışanları üzerinde motivasyon kaybına neden olduğunu dile getirdi. Performansa dayalı ek ödeme sisteminin gün geçtikçe daha da büyüyen bir sorun haline geldiğini söyleyen Yıldırım, "Döner sermaye sisteminin son kullanma tarihi çoktan geçmiştir. "Ne kadar çok hasta o kadar çok kazanç" anlayışının baskısı ile kaliteyi üretmek mümkün değildir. Daha fazla sağlığa zarar vermemesi için sistemin tamamen değişmesi şarttır. Bu konuda sendikamızın ve Sasam Enstitümüzün çalışmaları ve model önerileri mevcuttur" diye konuştu.
 
KALİTE DEĞİL, SAYILAR KONUŞULUYOR !
 
Sağlık çalışanları üzerinde yapılan anketlerin büyük bir kısmında en çok belirtilen sorunun adaletsiz döner sermaye sistemi olduğunu vurgulayan başkan Yıldırım, sistemin nitelik yerine niceliğe önem verdiğinden, hastalar, hastalıklar, hizmet çıktıları, kalite değil, tamamen sayıların konuşulmaktadır. Dağıtılabilir döner sermayenin toplam ciro (toplam tahakkuk miktarı) üzerinden belirlendiği için ilaç, tıbbi malzeme, tetkik gibi giderlerde kontrolsüzlüğe ve ülke genelinde sağlık giderlerinin artışına sebebiyet verildiğini de vurgulayan Yıldırım, sistemin işleyişini etkileyen birçok faktör olduğuna da işaret etti.
 
ÇALIŞANLAR SABİT EK ÖDEMEYE MAHKUM KALACAK !
 
Sabit ek ödemelerin gelir vergisine dahil edilmesinin hem bütçeye hem çalışanlara ciddi maddi zarar verdiğini hatırlatan Yıldırım, sabit ek ödemelerin vergilendirilmesi hususunda net tutara vergi eklenip brüt tutar belirlendiğinden bütçeye ek yük bindiğini ve alınacak sabit üstü döner sermaye tutarının düştüğünü dile getirdi.  Başkan Yıldırım, "Döner sermaye tutarları, sabit ek ödemelerle mahsup edilmekte ve sabit üstü alınacak tutarlar belirlenmektedir. Sabit ek ödemeler gün geçtikçe döner sermaye havuzunun daha büyük kısmını kaplamaya başlamıştır. Çünkü sabit ek ödemeler 6 ayda bir memur maaş zammı oranında artmakta, dağıtılabilir döner sermaye ise 13 yıldır artmamaktadır. Sonuç olarak birkaç yıl içerisinde hekimler dahil tüm çalışanlar sadece sabit ek ödemeye mahkum kalacaktır. Çalışanlar arasında sadece sabit ek ödeme üstü alınan tutarlar döner sermaye olarak algılanmaktadır. Bu doğrultuda genel idari hizmetler, yardımcı hizmetler ve teknik hizmetler sınıfı personel hiç sabit üstü alamamakta, sağlık hizmetleri sınıfı çok az almakta veya hiç alamamakta, hekimler ise giderek azalan bir döner sermaye almaktadırlar. Çalışanların neredeyse tamamı bu dağılımın adaletsiz olduğunu düşünmektedir" dedi. Özelikle hekimlerde döner sermaye tutarlarının toplam gelirin büyük kısmını oluşturduğundan, hekimlerin birbirleriyle yarışır bir hale gelmiş ve bu rekabet ortamının oluşması da iş barışını bozmaktadır.


 
Etiketler :
Döner - sermaye - sistemi - can - çekişiyor! -
07-11-2018
Sağlık
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
Mehmet ERYÜREK
Şimdi sopa zamanı!
 
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi