Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 31-05-2020
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Siyaset > İşsizlik fonu, teşvik fonu haline geldi
 
İşsizlik fonu, teşvik fonu haline geldi

CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçe toplantısında yaptığı konuşmada işsizlik fonu hakkında yaptığı konuşmada, “İşsizlik Fonu, teşvik fonu hâline geldi” dedi. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 14-11-2018 - 21:04

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçe toplantısından konuşan TBMM Başkanlık Divanı Katip üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a, “İşsizlik sürekli artarken bu fonun işsizler için etkin kullanılmamasını, işsizlerden daha çok sermayeye can simidi yapılmasına ne zaman dur diyeceksiniz?” 

İŞSİZLERDEN ÇOK SERMAYEYE CAN SİMİDİ YAPILDI

Komisyon toplantısında konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet, “Kriz dönemlerinde özellikle işsizlik oranlarının hızla arttığını görüyoruz. Ama bu işsizlerin fondan yararlanma oranları ve koşullarına baktığımızda bu fonun etkin kullanılmadığını görüyoruz. İşsizlik sürekli artarken bu fonun işsizler için etkin kullanılmamasını, işsizlerden daha çok sermayeye can simidi yapılmasına ne zaman dur diyeceksiniz? Çünkü bu fon talan edildi, amacı değiştirildi, İŞKUR çalışanlarının maaşı bile bu fondan ödendi. Patronların kullandığı teşvik fonları artarken işçilere ayrılan pay azaldı yani 2 lirası işçiye, 4 lirası işverenlere. Âdeta bir İşsizlik Fonu değil teşvik fonu hâline geldi. Vergi bile alındı bu fonlardan” dedi.

İŞSİZLİK FONU YENİ İŞSİZLERE YETECEK Mİ?

İşsizlik fonunun kullanımında sendikaların yok sayıldığını da sözlerine ekleyen Hürriyet, “Fonun kullanımında sendikalar yok sayıldı. Hazineye kaynak aktarıldı. Seçim rüşveti olarak kullanıldı. Şimdi, sormak istiyorum: Bu fondan çeşitli yollarla alınan paranın tam olarak nerede kullanıldığını ne zaman açıklayacaksınız? İşsizin parası kimlere gitmiştir? Bunları ne zaman açıklayacaksınız? "Şu anda kriz var, işsizlerin sayısı sürekli artıyor, bu İşsizlik Fonu yeni işsizlere yetecek mi acaba?" diye de sormadan edemiyorum. "Yüz yirmi gün prim şartı bu İşsizlik Fonu kullanımı şartında kaldırılacak mıdır?" diye buradan özellikle sormak istiyorum” açıklamasında bulundu. 


 
Etiketler :
İşsizlik - fonu - - teşvik - fonu - haline - geldi - -
14-11-2018
Siyaset
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
 
 
EN ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi