Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 27-06-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Ekonomi > Başkan Zeytinoğlu büyüme rakamını değerlendirdi
 
Başkan Zeytinoğlu büyüme rakamını değerlendirdi

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TÜİK tarafından açıklanan üçüncü çeyrek büyüme oranına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Ekonomimiz üçüncü çeyrekte kur dalgalanmalarının, yüksek enflasyon ile fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın ve yüksek faizin etkisiyle bir daralma yaşadı. Bu dönemde yaşanan ekonomidekikoşullara rağmenyüzde 1.6’lık büyümeyi olumlu değerlendiriyoruz.” dedi. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 10-12-2018 - 13:50

 

Üçüncü çeyrekbüyümesinde ihracatın katkısına değinen Zeytinoğlu, “Üçüncü çeyrekte mal ve hizmet ihracatında önemli bir artış olduğunu görüyoruz. İhracatta ciddi rekorlar kırılıyor.Son çeyrekte de ihracatın katkısının artarak devam edeceğini bekliyoruz.” dedi.
 
Sektörel bazda hemen hemen her sektörde yavaşlama olduğunu belirten Zeytinoğlu, “Sektörel olarak büyüme rakamlarına baktığımızdaen dikkat çekici yüzde 5.3 gerileyen inşaat sektörü. Diğer taraftan tarım sektörü yüzde 1 büyüdü. Çok önemsediğimiz ve takip ettiğimiz ve yüzde 0.3 ile sınırlı büyüyen sanayinin ise hem bir önceki yılın aynı döneminden, hem de bir önceki dönemden önemli oranda azaldığını görüyoruz.Hizmetler sektörü ise yüzde 4.5 artarak üçüncü çeyrek büyümesinin bizehizmetler sektörü ağırlıklı olduğunu gösteriyor.” dedi.
 
Zeytinoğlu, dördüncü çeyrek büyüme oranına ilişkin değerlendirmesinde, “Son çeyrekte ihracattaki ciddi artışlara,dövizdeki normalleşmeye, enflasyondaki gerilemeye ve faizlerdeki çekilmeye rağmenbüyüme oranlarında bir iyileşme beklemiyoruz. Yılın son çeyreğinde zayıf bir büyüme hatta daralma olabilir diye tahmin ediyoruz. Yılın tamamını ise yüzde 3 ile 3.5 civarında bir büyüme ile kapatacağımızı düşünüyoruz.” dedi.


 
Etiketler :
Başkan - Zeytinoğlu - büyüme - rakamını - değerlendirdi -
10-12-2018
Ekonomi
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi