Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 27-06-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Siyaset > Dr. Gergerlioğlu’ndan bakana zor sorular
 
Dr. Gergerlioğlu’ndan bakana zor sorular

HDP Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 10-12-2018 - 14:10

 

İşte o önergenin içeriği: 
 
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit Gül tarafından Anayasanın 98’ inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ ncı ve 99’ uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.
 
Kapatılan İpek Medya Grubu'nun sahibi Akın İpek’in iadesi İngiltere’den talep ediliyordu. Ancak Londra Westminster Mahkemesi, İpek’le birlikte Talip Büyük, Ali Çelik ve Mustafa Yeşil'in iade edilme talebini 28 Kasım'da reddetti. Ret kararıyla birlikte Adalet Bakanlığı’nın İngiltere'deki mahkemeye sunduğu belirtilen resmi bir yazıda ortaya çıkmış oldu. Yazı da Türkiye’deki darbe süreciyle ilgili davalar hakkında olumsuz bir tablo çizildiği iddia ediliyordu. Adil yargılama ilkelerine uyulduğunun altı çizilen yazıda kamuoyunda cezalandırılmada kullanıldığı iddia edilen pek çok delilin de basına yansıdığının tam tersi olarak delil olarak kabul edilmediği belirtiliyordu. Yazıyı kaleme aldığı iddia edilen Londra Büyükelçiliği Adalet Müşaviri eleştirilerin ve suçlamaların hedefi oldu. Adalet Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamayla yazının Adalet Bakanlığının görüşünü yansıtmadığını, yazıyı kaleme alan Londra Adalet Müşavirinin de Ankara'ya çağrıldığı ve 30 Kasım itibariyle hakkında inceleme başlatıldığı bildirildi.
 
Sorular:
 
1. Westminster Mahkemesine gönderildiği iddia edilen bilgi notu gerçek midir? Bu belge gerçekse hangi amaçla ve kim tarafından kaleme alınmıştır?

2. İdari işleyişte işlemin ortaya çıkarılması genelge, yönerge vb düzenlemelerle belirlenir. Bu çerçevede bahsi geçen müşavirhangi yetki ve sorumlulukla ilgili belgeyi düzenleyebilmiştir?

3. UYAP sisteminde herhangi bir işlem üst makamların onaylarıyla tamamlanır. İlgili dokümanda kimlerin onay işlemlerinde bulunduğu araştırılmış mıdır? Eğer araştırılmışsa imzası olanlar kimlerdir? Eğer araştırılmamışsa araştırılmama sebebi nedir?

4. Hukuki meselelerde yargı mercilerine gidecek evraklarda genelde Adalet Bakanlığı’nın ilgili birimlerinden görüş alınır (görüş yazısı). İlgili yazı için bakanlıktan görüş yazısı istenmiş midir? Eğer görüş istenmişse hangi birimde kimler tarafından görüş yazısı yazılmıştır?

5. İlgili evrakın WhatsApp isimli mobil iletişim uygulamasından gönderildiği iddiası doğru mudur? Eğer bu bilgi doğruysa evrakta evrak doğrulama kodu ve bakanlık mührü neden ve nasıl bulunabilmektedir?

6. Eğer gerçekten bu belge Adalet Bakanlığının bilgisi dışında gönderildiyse İngiltere’deki bir müşavir bu sayısal verilere kimden ve nasıl erişebilmiştir?

7. İngiltere’deki bir Adalet Müşavirinin; Adalet Bakanlığının ve hatta Londra Büyükelçimizin de haberi olmadan bir resmi belgeyi İngiltere Mahkemesine göndereceğine Adalet Bakanlığı gerçekten inanmakta mıdır? 

8. Bu belge sadece İngiltere’ye mi gönderilmiştir? Almanya, Amerika Birleşik Devletleri vd devletlere de aynı belge gönderilmiş midir?

9. Böyle bir belgenin başka ülkelere gönderilmesinin sebebinin: ‘Ne olursa olsun iade işlemini gerçekleştirmek.’ olduğu iddiası doğru mudur?

10. FETÖ sempatisi duyanlarla ilgili yerel mahkemenin verdiği cezalara Yargıtay’ın bozma kararları verdiği iddiaları doğru mudur? Bu iddia doğruysa Yargıtay’ın bu konuda bozma kararı sayısı kaçtır? 
 
11. Bylock haberleşmelerinde suç teşkil edecek gizli yazışmalar yoksa mahkemelerce ceza verilmesine kanıt olarak kullanılmadığı iddiası doğru mudur?
 
12. FETÖ davalarında Yargıtay tarafından verilen sanık lehine bozma kararı sayısı kaçtır?
 
13. Türkiye’deki mahkemelerde FETÖ üyeliği ve yöneticiliği suçlamalarıyla mahkûmiyet cezası verilen kişi sayısı kaçtır?
 
14. Türkiye’deki mahkemelerde FETÖ üyeliği ve yöneticiliği suçlamalarıyla beraat kararı verilen kişi sayısı kaçtır?


 
Etiketler :
Dr. - Gergerlioğlu’ndan - bakana - zor - sorular -
10-12-2018
Siyaset
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi