Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 22-08-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Siyaset > Lütfü Türkkan Derince’de acı olayın peşini bırakmıyor
 
Lütfü Türkkan Derince’de acı olayın peşini bırakmıyor

İyi Parti Grup Başkan vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan Derince’deki acı olayın peşini bırakmıyor. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 17-01-2019 - 20:35

 

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Kocaeli Derince’de 7 yaşındaki ilkokul 1.sınıf öğrencisi Mehmet Ali İşler’in hayatına mal olan olayı TBMM’ye taşımış, Mehmet Ali’nin okulun bahçesinde arkadaşlarıyla birlikte oyun oynarken, tuttuğu bahçe kapısının üzerine devrilmesi ve kapının altında kalması sonucu hayatını kaybetmesi ile ilgili iddiaları Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sormuş,Bakan Selçuk da Türkkan’a yazılı olarak cevap vermişti. Türkkan bu kez bilirkişi raporunda geçen ifadelerden yola çıkarak Bakan Selçuk’a yeni bir soru önergesi verdi. 
 
Önergesinde; 
 
“Olayla ilgili soruşturma dosyasına eklenen bilirkişi raporunda; “Okuldaki sürgülü demir kapı, çocukların oyun amacıyla yaptıkları kapıyı sallama eğlenceleriyle çalıştığı ray üzerinden fırlayarak ve kapının açılma son noktasında, kapının devrilmemesi için mutlaka olması gereken kapalı mesnetin eksik bırakılması neticesinde veya sürgülü demir kapının projeye uygun imal edilmemesi nedeniyle yerinden fırlayarak çocukların üzerine düşmüştür.”diyen Türkkan, bu kapının mevcut hali ile ortalama bir düşünme yeteneği ile kapı tam açıldığında, kapıyı ray üzerinde tutan sadece geçiş noktasındaki ana mesnedi ve onun istikamet rölesi haricinde herhangi bir metal eleman tarafından tutulmadığı kolaylıkla görülebilir. Bunu anlamak için mühendis veya mekanikçi olmak gerekmez. Kazanın temel sebebi budur.” ifadelerine yer verilmiştir. dedi. 
 
KAPININ DEVRİLMEMESİ İÇİN KAPIDA OLMASI GEREKEN AKSAM NEDEN YOKTU?
 
BU İHMALİN CAN KAYBINA YOL AÇABİLECEĞİ HESABA KATILMADI MI?
 
İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, bilirkişi raporunda da yazılan sürgülü demir kapının projeye uygun imal edilmemesini de önergesine taşıdı. Türkkan bu ihmalin bu olaydaki gibi cana mal olacak kazalara sebebiyet verileceği hesaba katılmadı mı diye sordu. 
 
İşte Türkkan’ın önergesi:
 
1-Derince’de meydana gelen ve 7 yaşındaki Mehmet Ali İşler’in hayatını kaybetmesine neden olan olayla ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda “…kapının devrilmemesi için mutlaka olması gereken kapalı mesnetin eksik bırakılması neticesinde veya sürgülü demir kapının projeye uygun imal edilmemesi nedeniyle yerinden fırlayarak çocukların üzerine düşmüştür.” cümlesinde de yer alan kapalı mesnet neden eksik bırakılmıştır? Bu ihmalin bu olaydaki gibi cana mal olacak kazalara sebebiyet vereceği hesaba katılmamış mıdır?
 
2-Bilirkişi raporunda geçen ve “…kapının devrilmemesi için mutlaka olması gereken kapalı mesnetin eksik bırakılması neticesinde veya sürgülü demir kapının projeye uygun imal edilmemesi nedeniyle yerinden fırlayarak çocukların üzerine düşmüştür.” şeklinde ifade edilen sürgülü demir kapı neden projeye uygun imal edilmemiştir? Kapının projeye uygun imal edilmediğinden Okul İdarecileri’nin önceden haberi var mıdır, bu konu biliniyorsa neden bu facia yaşanmadan önce müdahale edilmemiştir? 
 
3-Bilirkişi raporunda da kapıyı ray üzerinde tutan sadece geçiş noktasındaki ana mesnedi ve onun istikamet rölesi haricinde herhangi bir metal eleman tarafından tutulmadığının kolaylıkla görülebileceği, bunu anlamak için mühendis veya mekanikçi olmak gerekmediği ve kazanın temel sebebinin bu olduğu ifadesi yer almaktadır. Hal böyleyken ilkokul öğrencilerinin oyun oynadığı bahçenin kapısı ile ilgili böyle sakıncalı bir durumun bu zamana kadar dikkate alınmamasının gerekçeleri nelerdir?


 
Etiketler :
Lütfü - Türkkan - Derince’de - acı - olayın - peşini - bırakmıyor -
17-01-2019
Siyaset
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi