Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 22-08-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Gündem > Haller AVM gibi olacak!
 
Haller AVM gibi olacak!

Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı yasa taslağı komisyonculuğu tamamen kaldırıyor. Klasik hal sisteminin yerini AVM’leri andıran yeni bir model alacak. Bakanlık yatırımcı şirketleri, ihale kanununa tabi olmadan belirleyebilecek. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 07-02-2019 - 10:15

 

İktidar, sürekli artan sebze meyve fiyatlarını dizginleyebilmek için birkaç yıl önce çıkardığı hal yasasını sil baştan yeniden değiştiriyor. Halen Türkiye genelinde 174 sebze ve meyve hali faaliyet gösteriyor. Bu hallerden sahibi esnaf olan Adana, Gaziantep, Mersin ve Tarsus dışındakilerin tamamı bulundukları il ve ilçelerdeki belediyeler tarafından işletiliyor. Belediyeler, hal esnafından belirli miktarda kira alıyor. Üzerinde çalışmaları devam eden yeni hal yasa teklifi taslağıyla ise belediyeler tümden devreden çıkarılıp haller özel şirketlere teslim edilecek.
 
49 YILLIĞINA BEDELSİZ TAHSİS

Hal sayısı da 174'ten ilk etapta 30'a düşürülecek. Halleri işletme yetkisini alan şirketler hem kira hem de esnafın cirosundan pay alacak. Üstelik nakliyeden paketlemeye kadar esnafın yapacağı hemen her işlemden para kazanacak olan şirketler, halin içine restoran ve otel gibi hizmet alanları kurup adeta AVM'ler gibi para basacak. Bu ayrıcalıklı şirketler ise ihaleyle değil, hiçbir kritere bağlı olmaksızın doğrudan iktidar tarafından belirlenecek. İşte taslakta rantın önünü açan kritik maddeler:
 
Yeni düzenlemeyle öncelikle yeni hallerin hangi illerde kurulacağına karar verilecek. Bu illerde hal için uygun araziler belirlenecek. Bu araziler eğer şahıslara aitse parası tamamen devlet tarafından ödenerek kamulaştırılacak. Tüm imar işlemleri de tamamlandıktan sonra sıra hali kimin işleteceğine gelecek. Bu konuda tüm yetki iktidarda olacak. İktidar isterse TOBB, TESK gibi kamu niteliğindeki meslek örgütlerine hali işlettirecek isterse hiçbir ihale dahi yapmadan dilediği bir şirkete halin tamamını 49 yıllığına ‘bedelsiz' olarak tahsis edecek. Bu şirketten yer parasının yanı sıra hasılat payı gibi paralar da istenmeyecek. Yeni hal kurulan illerde, mevcut tüm haller kapatılacak. Hali işleten şirketler, tüm iş yerlerini belirli bir bedel üzerinden esnafa kiralayacak. Şirketler kiranın yanı sıra, halde mal alıp satan herkesten cirolarının yüzde 1'ine kadar ayrıca pay alacak. Ayrıca bu şirketler pazarlama, lojistik, ambalajlama, depolama gibi hizmetler için de hal esnafından para toplayacak. Yeni düzenlemeyle sebze meyve fiyatlarının ucuzlatılmasından çok, iktidara yakın şirketlere yeni rant kapısı açılmak istendiği ifade ediliyor.


 
Etiketler :
Haller - AVM - gibi - olacak! -
07-02-2019
Gündem
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi