Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 17-06-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Siyaset > Bağımsız aday Can Başiskelelilere seslendi
 
Bağımsız aday Can Başiskelelilere seslendi

Başiskele Bağımsız Belediye Başkan Aday Muharrem Can mevcut partilerin halk üzerinde bıkkınlık etkisi yarattığını belirterek ‘Kendilerini Kaf dağında gören, kendilerini sanki atanmış gibi gören arkadaşlarımız 1 Nisan’da büyük bir sürprizle karşılaşacak ve biz onlara 1 Nisan şakasını yapacağız’ dedi. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 13-03-2019 - 10:20

 

Başiskele Bağımsız Belediye Başkan Aday Muharrem Can, arkadaşımız Gazeteci-Yazar Nazım Çelik’le buluştu. İşte o sohbette öne çıkan bazı başlıklar: 
 
HOBİLERİNİZ NELERDİR?
 
Genç yaşta spor camiasında bulundum. Yıllarca amatör spor yaptım. Kullar spor Kulüp yöneticiliği ve kulüp başkanlığı yaptım. Kötü alışkanlıkların hiçbirine bulaşmayışımın en büyük sebeplerinden biri spordur. Sporu bir çocuksadece futbol, basketbol oynasın diye değil, spora asıl ahlaki yönden bakıyoruz. Bundan sonra hayatımızda da spora ciddi anlamda destek vereceğiz.
 
SİYASİ HAYATINIZDAN BAHSEDER MİSİNİZ?
 
 Gençlik yıllarımdan beri Başiskele’nin tüm sokaklarında çalıştım. Stajımı yaptım. Ak parti gençlik kolları sonrası İlçe başkan yardımcılığından istifa ettim. Burada yeni mi istifa etmişim gibi bir algı oluştu. Hayır, 3 yıl önce istifa etmiştim.  O gündür bu gündür olayın dışından daha objektif bakabiliyorum. Zaten ayrılış sebebimde belli bir serzenişimizin olduğu içindir. Bunun adı iç muhalefetse evet doğrular için muhalefet yaptım. Bu yüzden siyasi hayatıma bağımsız belediye başkanı olarak devam etme kararı aldım.
 
NEDEN BAĞIMSIZ ADAY?
 
3 yıllık siyasi aralığımızdan sonra her oturduğumuz ortamda konu siyaset idi. Gördüm ki Başiskele’de özellikle dostlarımızın bir parti değil birçok partili arkadaşlarımız olduğunu fark ettik. Buradaki mevcut siyaset te bir bıkkınlık ve yorgunluk gördük. İnsanlar geçmiş zamanlarda siyasi partiye gönül verirdi ve kendine yakın en yakın siyasi partiyi bulurdu. İster iktidar olsun- ister olmasın, ister belediye başkanı olsun ister olmasın oraya gönlü akardı ama son dönemde seçmen baktı ki parti onu taşıyamaz olmuş ve baktı ki ittifak yapıyor, yeni arayışa girdi. Analizlerimizde özellikle Başiskele’de bunu hat safhada görünce karar verdik.  Bir de adaylar açılandıkça bunun halk ve seçmen tarafından kabul görmediği adayların karşılığını bulmadığını gördük. O yüzden herhangi bir siyasi partiden değil de demokratik hakkımızı kullanıp bağımsız olarak çıktığımızın daha etkili olacağını düşünerek yola çıktık. Çalışmaya başladığımız günden bu yana da ne kadar doğru bir karar verdiğimizi ve her geçen gün artan gücümüzle gördük.
 
BAŞİSKELE’NİN SİZCE EN ÖNEMLİ SORUNLARI NELERDİR?
 
Yaptığımız analizlerde Başiskele’de iç hatlarda toplu ulaşım açısından ciddi sorun var.  İkinci konu; ise başıboş sokak hayvanlarının yoğunluğu. Hem vatandaşın hem de hayvanlarımızın çektiği bu sıkıntı için projemiz hazır. Düzenin sağlamış olduğu çarpık yapılaşma nedeniyle alt yapı ve üst yapı çalışmalarımızda sıkıntı var. 10 yıllık ilçe olmamıza rağmen imar düzgün değil. Sanayileşmenin kontrolsüz olduğunu görüyoruz. Bunu kontrol altına almamız gerekiyor. Tarım sıfıra inmiş, üretime destek vermemiz gerekir.
 
ÇILGIN PROJENİZ VAR MI?
 
Vatandaşın alım gücümüz az ise en büyük hizmeti de sunsak, en verimli hizmeti de versek pek önemi yok. Vatandaşın karşılığını bulamadığınız projenin hiçbir anlamı yok açıkçası. En çılgın projemiz evsel atık projemizdir.  Baiskele’de çöp konteynır devri kapanacak.  Evlerimize küçük kabinler dağıtacağız. Vatandaşımız evsel atıklarını ayrıştıracaklar kontrollü şekilde bizde verecek. Dolu alıp boşu vereceğiz.. Vatandaştan evinden ne kadar evsel atık almışsak o mukabilinde ona fiş vereceğiz ve ay sonunda geri dönüşümden elde ettiğimiz geliri vatandaşımız ile paylaşacağız. Örneğin bir evden topladığımız geri dönüşümden ev hanımları aylık 300 lira gelir elde edecek. Bu projenin en önemli noktası ev hanımların yüzünü güldürmek. Bu gün her eve her ay 300-350tl girmesi ciddi bir katkıdır. Ev hanımı hiçbir şey yapmadan, enerji harcamadan bu parayı kazanacak.  Bu proje Vatandaşa faydasının haricinde çevre kirliğini önlüyor. Çöp kamyonu kasasında çalışan işçi kardeşlerimiz hiç hijyenik bir ortamda çalışmıyor. Bunu kaldırmış olacağız.
 
PROJELERİNİZ NELERDİR?
 
Başiskele belediye personelini gerektiği şekilde değerlendiremiyor. İşçi verimliliği israf boyutunda ve personel gideri çok. Maliyet anlamında belediyemize çok büyük katkı sağlayacak proje kendi parke, bordür taşımızı yapacağız. Sokak hayvanlarımızın tamamını belirlediğimiz 3- 4 yerde doğal ortamında daha sağlıklı yaşamaları için kuracağımız hayvan barınaklarında kontrol altına alacağız. Mesire yeri gibi küçük hayvanat bahçesi kurup, vatandaşımız buraya getirerek, piknik yapacak, İster sahiplenecek, ister hayvan sevgisini yaşayacak. Tam bir çevreci olacağız. Avrupa’da ki gibi vatandaşımız pet ya da cam şişesini kumbaraya attığında 20-25 kuruşluk bir fiş elde edecek ve bu fişiyle marketlerden alışveriş yapacak. Başiskele’ye yapılmış ya da yapılacak yeni çocuk parklarımızı güvenlikli hale getireceğiz. Akıllı park sisteminde vatandaş dünyanın öbür ucundan cep telefonuyla parkta oynayan çocuğunu yada okul parkındaki çocuğunu kamera sayesinde izleyebilecek. Köylerimizdeki topraklar boş duruyor, ekilmiyor. Mazot, tohum gibi destek ile çiftçimize destek vererek bir karış toprağı dahi ektireceğiz. Köylümüzün ürettiği yerli ürünleri kuracağımız halde satacağız. Başiskele kendi patlıcanını, ıspanağını, kıvırcığını üreten ve halka ucuz ulaştıran bir belediye olacak. Başiskele’deki bütün öğrencilerimize hiçbir ayırım yapmadan burs vereceğiz. Diğer ilçelere giden Ortaokul ve lise öğrencilerimizin de kent kartını biz dolduracağız. Çok konutlu yerlerde tekstil fabrikası kurularak bayanlarımıza iş imkânı sağlayacağız. Uzak yerlere çalışmaya giden bayanlarımız bozulan aile düzenlerini tekrar geri sağlayacağız. 
 
NASIL BİR BELEDİYECİLİK ANLAYIŞINIZ VAR?
 
Belediyelerde partiler siyasi grup toplantısı yapıp orada kendi içeresinde karar alıp yapacaklarını meclise taşıyor. Biz ise Başiskele’de halk meclisi kuracağız. Halkınkarar verdiğini belediye meclisine getirip uygulayacağız. Beş belediye başkan yardımcımızı muhtar, kooperatif uzmanı, mimar gibi işin ehli ve etkin arkadaşlarımızdan seçeceğiz. Her insanın bir belediye danışmanı olacak ve bunlarla sorunları hızlı bir şekilde çözeceğiz.
 
5 YIL SONRA NASIL BİR BAŞİSKELE GÖRECEĞİZ?
 
Tarımıyla, hayvancılığı ile gençleriyle, sanayisiyle, inşaatıyla, çevresiyle ARGE’siyle, bilim adamlarıyla hepsiyle en iyi olarak anılacağız. Tarımı da yapacağız, sanayiyi de getireceğiz. Sorunlarını çözmüş, çevreci bir Başiskele olarak Türkiye’ye örnek olacağız.
 
BAĞIMSIZ ADAY ÇIKMAK CESARET İSTER. SİZ NASIL BAĞIMSIZ ADAY OLDUNUZ?
 
Bu benim şahsi bir hareketim olarak gözükse de aslında Başiskele’nin cesareti. Biz buna Başiskele de ki analizlerimiz sonucu karar verdik. Gerçekten bu hareketimizi vatandaşın desteklediğini gördüğümüz için bu karar verdik.
 
BAĞIMSIZ ADAYLIĞIN ZORLUĞU NELERDİR?
 
Eşit bir rekabet oramı yok. Diğer partilerde devlet kanadının ve partinin verdiği destek var. Bağımsız aday olarak bize bir desteği yok. Aksine birde baskıcı bir siyaset ortamı var. Bir arkadaşımız pankartımızı evinin duvarına assa “evinin iskânıyla alakalı sorun yaşarsın” diyerek korkutup afişi indirtiyorlar. Buna rağmen biz mücadele ediyoruz. Bu bir korkunun göstergesi. 
 
KOLTUĞA OTURURSANIZ HERHANGİ BİR PARTİYE GEÇECEK MİSİNİZ?
 
Bize verilen oylarda herhangi bir siyasi partiden bir oyun gelme ihtimalini bile göz önünde bulunduruyoruz. Bu yüzden o bir oyun hatırına hiçbir siyasi rozet takmayacağız. Biz 5 yılboyunca bize verilen yetki sürecince kesinlikle hiçbir siyasi partiye geçmeyeceğiz. Bir başkan rozetli olursa yardımcısını dahi kendi belirleyemez .Bir parti rozetli taktığınız zaman atayacağınız bir müdürü dahi kendiniz belirleyemezsiniz.
 
SİZ KAZANACAĞINIZA İNANIYOR MUSUNUZ, KAZANMANIZ SÜRPRİZ OLUR MU?
 
Türkiye genelinde bağımsız belediye başkan adayı örneği az olduğu için sürpriz gibi gözükebilir. Ancak biz bu zemini gördük, halk cephesinde, seçmen cephesinde sürpriz olmayacak. Ancak bu sürpriz kendilerini Kaf dağında gören, kendilerini sanki atanmış gibi gören arkadaşlarımız 1 Nisan’da büyük bir sürprizle karşılaşacak ve biz onlara 1 Nisan şakasını yapacağız.
 
BAŞİSKELE HALKINA MESAJINIZ NEDİR?
 
Başiskelemiz güzel bir ilçe ama güzelliği bitmeden bizim gibi vizyonu olan bağımlılığı olmayan tam anlamıyla halk meclisinin karar verdiği belediyecilik anlayışını için bizlere yetki verilmesini istiyoruz. Beş yıl sonra üreten bir Başiskele için bizi desteklemelerini istiyoruz. 31 Mart’ta oy pusulasının sonunda Muharrem Can’a mühürlerin basıp oy vermelerini istiyoruz.
 
MUHARREM CAN KİMDİR?
 
Muharrem Can 1980 Başiskele Karadenizli Mahallesi doğumlu. Evli 3 çocuk babası. Tadilat bakım üzerine olan kendi işini yönetiyor. Genç yaşta siyasete atıldı. Ak parti gençlik kollarında 2016 ya kadar siyaset yaptı. Siyasette her kademede görev yaptı.3 yıl önce ilçe başkan yardımcısıyken görevinden istifa etti. 


 
Etiketler :
Bağımsız - aday - Can - Başiskelelilere - seslendi -
13-03-2019
Siyaset
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi