Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 17-08-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Siyaset > Türkkan, köylülerin mağduriyetini TBMM'te taşıdı
 
Türkkan, köylülerin mağduriyetini TBMM'te taşıdı

Kuzey Marmara Otoyolu çalışmaları nedeniyle tarlaları zarar gördü, geçim sıkıntısı yaşar hale geldiler. Türkkan köylülerin mağduriyetini TBMM’ye taşıdı. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 18-04-2019 - 16:20

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yanıtlaması isteğiyle soru önergesi verdi. Önergesinde; “Kocaeli Gebze’ye bağlı Denizli Mahallesi sakinleri, devam eden Kuzey Marmara Otoyolu çalışmaları nedeniyle ciddi bir mağduriyet yaşamaktadır.” diyen Türkkan, “Osmangazi Köprüsü’nün bağlantı yolu yakınında yer alan üst geçidin betonarmesi yapılmış ancak asfaltlanmamıştır. Bu üst geçit şu anda vatandaşın kullanımına kapalıdır.151 kilometrelik üstgeçit açılmadığından dolayı başka alternatif yolları bulunmayan Denizlililer tarımsal alanlarına, çiftliklerine ulaşmakta büyük sorun yaşamaktadır.” diye yazdı. 
 
KÖYLÜLERİN BAHÇELERİ OTOYOLUN YAPIM İŞİNİ ÜSTLENEN FİRMANIN AĞIR VASITALARININ SERVİS YOLU OLDU
 
İYİ Partili Vekil, “Otoyolun yapım işini üstlenen Limak İnşaat’a ait ağır vasıtalar Denizli Mahallesi’ndeki bahçe yollarını servis yolu olarak kullanmaktadır. Bu yüzden bahçe yollarındaki çökmeler nedeniyle doldurulan taş malzeme,yol haricinde bahçelere taşmış durumdadır,köylüler bahçelerine girememekte,tarım yapamamakta ve bahçelerini kullanamamaktadır.” dedi.
 
BÖLGEDE KURULAN MICIR SANTRALİ ÇEVREYE ZARAR VERİYOR ARTIK ÇALIŞMAYACAĞI SÖYLENEN MICIR SANTRALİNİN FAALİYETİ NE ZAMAN BİTECEK? 
 
İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Denizli’nin de etkilendiği bölgedeki mıcır santralini de önergesine taşıdı. “Bölgede 147 km boyunca kurulan mıcır santraligürültü kirliliğine neden olmakta ve bu santralin çevreye bıraktığı taş tozları tarım alanlarını, bahçeleri zarara uğratmaktadır.” diyen Türkkan, “Bu nedenle Denizlililer ürün yetiştiremez hale gelmiştir. Mıcır santralinin faaliyetinin durdurulmasının gündemde olduğu kendilerine söylenmesine rağmen santral hala çalışmaya devam etmektedir.” dedi. 
 
MAĞDURİYETLERİN GİDERİLMESİ İÇİN TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI İLE ORTAK ÇALIŞMA YÜRÜTÜLMESİ DÜŞÜNÜLÜYOR MU?
 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yanıtlaması isteğiyle verdiği soru önergesinde köylülerin yaşadığı mağduriyetleri dile getiren Türkkan, Tarım ve Orman Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürütülmesinin düşünülüp düşünülmediğini de Bakan Turhan’a soru olarak yöneltti. 
 
İşte Türkkan’ın soruları:
 
1-Denizli Mahallesi’nde yaşayanların bir an önce açılmasına ihtiyaç duyduğu, Osmangazi Köprüsü’nün bağlantı yolu yakınında yer alan üst geçidin asfaltlanması ne zaman yapılacaktır? Bu üst geçit kullanıma ne zaman açılacaktır? 
 
2-151 kilometrelik üstgeçidin açılmaması nedeniyle başka alternatif yolları bulunmayan ve tarım alanlarına, çiftliklerine ulaşmakta büyük sorun yaşayan Denizlililerin, bu üst geçit açılana kadar mağduriyetlerinin nasıl giderilmesi düşünülmektedir? Mağduriyetlerini giderici bir düzenleme ya da alternatif başka bir yol yapılması gündemde midir?
 
3-Otoyolun yapım işini üstlenen Limak İnşaat’a ait ağır vasıtaların Denizli Mahallesi’ndeki bahçe yolları dışında kullanabileceği başka bir servis yolu yok mudur? Bu yolu kullanan bu vasıtaların Denizli mahallesindeki insanımızın adeta geçim kaynağı olan tarım alanlarına, bahçelerine zarar vereceği daha önce düşünülmemiş midir? 
 
4-Bahçe yollarındaki çökmelerden dolayı doldurulan taş malzemenin yol haricinde bahçelere taşacağı, bu nedenle köylülerimizin tarım yapamayacak hale geleceği ve bahçelerini kullanamayacağı hesaba katılmamış mıdır?
 
5-Köylülerimizin bu mağduriyetlerinin giderilmesi düşünülmekte midir? Bu konuda köylülerimizin tarım alanlarını ve bahçelerini eskisi gibi kullanabilmesi için nasıl bir çalışma yapılacaktır?
 
6-Limak İnşaat’ın servis yolu olarak kullandığı bu yolların eski asfalt haline getirilmesi düşünülmekte midir? Bu ne zaman gerçekleştirilecek, Denizlililerin bu mağduriyeti ne zaman giderilecektir?
 
7-Denizli Mahallesi’ni de içine alan bölgede 147 km boyunca kurulan mıcır santrali kurulmadan önce bu santralin çevreye ve insanlığa vereceği zarar hesaba katılmış ve bu konuda tedbir alınmış mıdır? Alınmışsa bu tedbirler nelerdir?
 
8-Mıcır santralinin çevreye bıraktığı taş tozları nedeniyle tarım alanları, bahçeleri zarara uğrayan ve ürün yetiştiremez hale gelerek geçim kaynağından olan Denizlililerin mağduriyeti nasıl giderilecektir? 
 
9-Bu santralin durdurulmasının gündemde olduğu kısa süre önce kendilerine söylenmesine rağmen santral neden hala çalışmaya devam etmektedir? Mıcır santrali faaliyetine ne zaman son verecektir?
 
10-Köylülerimizin yaşadığı mağduriyetler ile ilgili olarak Bakanlığınızca Tarım ve Orman Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürütülmesi düşünülmekte midir?


 
Etiketler :
Türkkan - - köylülerin - mağduriyetini - TBMM'te - taşıdı -
18-04-2019
Siyaset
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
Nazım ÇELİK
Basın ve vali
 
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi