Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 18-09-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Siyaset > AKP demek rant demek, talan demek
 
AKP demek rant demek, talan demek

Mecliste görüşülen Turizm Teşvik Kanununa ilişkin söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, çıkarılan yasaların gerçekleştirilen dış politika ile içi boş olduğunu belirterek yabancı yatırımın ülkemizden kaçtığını söyledi. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 24-05-2019 - 11:14

 

HEYT POLİTİKASI İLE YATIRIM GELMEZ
 
Mecliste görüşülen Turizm Teşvik Kanunu üzerine söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, çıkarılan bu Kanunlarla yabancı yatırımın ülkemize geleceğinin düşünülmesinin hayal olduğunu söyledi. Akar konuşmasında şunları söyledi; ‘ Öncelikle yabancı yatırım güven, demokrasi, hukuk var mı ona bakar, AKP Genel Başkanının dış politika da ona heyt buna heyt sözlerinin sonucunda yabancı yatırım ülkeden çekilmiştir, 2017 yılında yine Meclis yasal düzenleme yapmıştır. Ancak bakıyoruz o günden bugüne kadar hiçbir yatırım yapılmamıştır. ’dedi.

BEKA SORUNU VAR DİYECEKSİNİZ TURİZM DE ATILIM BEKLEYECEKSİNİZ

Bir süredir Cumhurbaşkanı dahil AKP iktidarının her yerde Beka sorunu var sözlerine dikkat çeken Akar, en üst seviyedeki insanlar Cumhurbaşkanı, Bakanlar Türkiye’de Beka sorunu var derse, o ülke de Turizm nasıl beklenir, bu mümkün mü dedi.Çıkarılan yasada orman alanları için Kültür ve Turizm Bakanlığının Çevre ve Şehircilik Bakanlığından 2 ay içerisinde bir görüş alamadığı takdir de otomatikman Kültür Bakanlığına geçmesinin yanlış olduğunu belirten Akar, ‘Çıkardığınız kanunun 2'nci maddesine gelelim. İki aylık bir sınırlama konulmuş, demiş ki: "Kültür ve Turizm Bakanlığı iki ay içerisinde cevap alamaz ise -biraz evvel de açıklandığı gibi- otomatikman bu, Kültür ve Turizm Bakanlığına geçer." Nereden? Çevre ve Şehircilik Bakanlığından. "Çevre ve Şehircilik Bakanlığından" diyoruz ama turizm bölgesi olarak sadece şeyi düşünüyoruz herhâlde, kıyı şeritlerini düşünüyoruz, şehir merkezlerini düşünüyoruz. Bir de ormanlık alan var, kimse Tarım ve Orman Bakanlığını içine dâhil etmiyor. Bir defa, Tarım ve Orman Bakanlığının da olması gerekiyor.

"İki ay süre içerisinde cevap verilmez ise…" Cevap verilmez ise bu kanuna bir madde koyarsın, dersin ki: "Cevap vermez isen hiçbir izne tabi olmaksızın sorumlular hakkında idari soruşturma başlar otomatikman." Hani bir idari soruşturma başlatabilmek için, bir yargı soruşturması başlatabilmek için üst amirinden, validen, bakandan izin alıyorsunuz ya, bunu ortadan kaldırırsınız, eğer ilgili bakanlığın bürokratı iki ay içerisinde cevap vermiyorsa soruşturma otomatik olarak başlar, göreviyle ilgili bir kusuru varsa gerekli cezaya çarptırılır. Bakın ne kadar hızlı yürüyecek, o zaman seyredin.’ diyerek yapılan değişikliği eleştirdi.

KARTEPE ÖRNEĞİ

Konuşmasına Kartepe’den örnek veren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yapmış oldukları uyarıların dikkate alınmaması halinde yine rant ve talanın yolunun açılacağını belirterek, Kocaeli de Kartepe’nin 49 yıllığına 1 otele verildiğini, yaklaşık 3460 dönüm arazinin yani dağın bu otele teşvik altında sadece bir otele hizmet edildiğini söyledi. Akar konuşmasına örnekler vererek şöyle dedi, ‘Şimdi, orada turizmi artırabilmek için mücadele ediyoruz, diyoruz ki: Ormana gidiyoruz, yeni bir yol yapıldı Derbent'ten, oradaki çevre mahalle veya köyler yararlanıyor; Şirinsulhiye yararlanıyor, Nusretiye yararlanıyor, Balaban yararlanıyor, Derbent yararlanıyor, Maşukiye yararlanıyor ama o yolun üzerine tesis yaptıramıyoruz. Vatandaşlar almışlar, 250 dönümlük bir araziyi almışlar; biri AKP eski İl Disiplin Kurulu Başkanı, biri AKP meclis üyesi, biri AKP bilmem ne… Ben de burada geldim, Grup Başkan Vekili Mehmet kardeşime dedim ki: "Orman Bakanından rica ediyorum, gitsin, orman işletmesi orada 10 tane yer belirlesin ve ihaleye açsın." Bir tane evim yok benim kişisel olarak. "İhaleye açsın ve vatandaşlar bundan yararlansın; bir istihdam yaratsın, yeni iş yerleri, yeni işçi kardeşlerimiz, insanlar orada ekmek yesin, köylüler ekmek yesin."dedik. Olmuyor arkadaşlar, böyle kanun çıkarmakla, kanunu arkadan dolanarak, sorumsuzlaştırarak rant ve talan ekonomisi uygulamaya devam ettiğiniz sürece insanlarımız yoksullaşmaya devam edecek.’dedi.


 
Etiketler :
AKP - demek - rant - demek - - talan - demek -
24-05-2019
Siyaset
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
 
 
EN ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi