Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 19-10-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Gündem > 112 çalışanları keyfi bir düzende çalıştırılamaz
 
112 çalışanları keyfi bir düzende çalıştırılamaz

İl Ambulans Başhekimliği tarafından 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görev yapan sağlık çalışanları arasında farklı Mesai (Nöbet) başlayış ve bitiş saatlerinde farklı uygulama yapılması hakkında Türk Sağlık Sen Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker şubede basın açıklaması yaptı. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 25-06-2019 - 13:04

 

Başkan Çeker şöyle konuştu: İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı faaliyet gösteren112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarının ve bu istasyonlarda görev yapan sağlık çalışanlarının iş akışını ve sağlık  hizmetlerini sevk ve idaresini  planlayan İl Ambulans Servisi Başhekimliği işini gücünü bırakmış işleyen ve çalışanların memnun olduğu ülke ve ilimizdeki tüm 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonlarda uygulanan mesai(nöbet ) uygulamasını yok sayarak adeta eski köye yeni adet getirme misali  İstasyon içerisinde ve istasyonlar arasında farklı mesai uygulamasını hayata geçirerek çalışanları huzursuz etmeyi kendilerine görev addetmişlerdir. 
 
112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonlarındagörev yapan sağlık çalışanları bir çok olumsuzluklara rağmen özveri ile görev yapmakta ve tüm olumsuzluklara rağmen vatandaşımıza ulaşılabilir kaliteli sağlık hizmeti verebilmek için fedakarca çalışmaktadırlar.  Bu çalışmanın karşılığı çalışanlar ödüllendirilmesi ve taltif edilmesi gerekirken adeta cezalandırılmaktadırlar. 
 
Kurum amirleri 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonlarının bulunmuş olduğu fiziki mekânlardaki teknik eksik ve olumsuzlukları giderme yerine saat gibi çalışan ve çalışanların memnun olduğu sistemi işlemez hale getirmek için büyük gayret sarf etmektedirler. Halk deyimi ile “Yürüyen tekere çomak sokmaya çalışmaktadırlar.”  Adeta çalışma barışını sabote etmektedirler.
 
Sorunun çözümü için idarenin kendisini sağlık çalışanın yerine koymak suretiyle empati yapmaya ve sağ duyuya davet ediyoruz.  Sorumlu sendikacılık anlayışımız çerçevesinde sorunun çözümüne katkı sunmak için idare ile haziran ayının başında yapmış olduğumuz görüşmede çalışanların kaygılarını idareye ilettik ve çözümü noktasında sendika olarak üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu ilettik.
 
Sağlık çalışanlarının temsilcisi ve sesi olarak yetkililere bir kez daha sesleniyoruz.
 
112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görev yapan personelin çalışma saatleri ve sürelerininyasal dayanaktan yoksun bir şekilde idarenin Whatsapp üzerinden yayınladıkları resmiyeti olmayan mesaj ileçalışanların mesai (Nöbet) saatlerini keyfi düzenleme ile belirlenmesi çalışanlarda rahatsızlık yaratmıştır. 24 saat kesintisiz hizmet veren 112 çalışanlarının mesaiye başlama saatlerini değiştirmek, çalışanı belirsizliğe sürüklemek kimsenin hakkı değildir. Nöbet saatlerinde istasyonda görev yapanlar arasında ve istasyonlar arası farklılık oluşturmak personeller arası eşitsizliğe ve düzensizliğe yol açacaktır.
 
Ayrıyeten idarenin takdir yetkisi sınırsız olmayıp kamu yararı ve hizmet gerekleriyle sınırlıdır. Yapılan işlem Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 10.  ve  49. Maddesine,657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 10.ve 100 Maddesine, Yataklı Tedavi Kurumlar İşletme Yönetmeliği’nin Nöbet Esasları başlığı altında yer alan 41. Maddesinin (a) bendine, Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 9. ve 10. Maddesine aykırılık teşkil etmektedir.
 
Sendika olarak yaşanan sorun hakkında ilgili yerlere gerekli başvuruları yaparak fiili durumun sonlandırılmasını talep ettik. Üyelerimiz içinde örnek başvuru dilekçeleri hazırlayarak çalışanların da bireysel olarak haklarını aramalarının da önünü açtık. Beklentimiz gerekli düzenlemelerinyapılarak çalışma barışının tesis edilmesi kamu vicdanının rahatlatılması ve uygulama birliğinin sağlanmasıdır. Çünkü idare keyfiyete göre, ben yaptım oldu mantığı içerisinde hareket etmemelidir. 
 
İdare mevcut yasal düzenlemeleri uygulamak zorunda olduğu gibi çalışma ortamında iş barışını, huzurunu sağlamak ve korumak zorundadır. Bu temennilerle bu yanlıştan bir an önce dönülmesini,  bu konuda tüm yasal platformlarda da hakkımızı arayacağımızdan hiç kimsenin en ufak bir şüphesi olmasın. Çalışanın mağdur edilmesine asla müsade etmedik, etmeyeceğimiz.
 
Konu ile ilgili 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görev yapan sağlık çalışanlarını nöbetlere dilekçe ile itiraz etmelerini ve itiraz sonrası konuyu idari yargıya taşıyarak dava açmaya davet ediyoruz. Sendika avukatlarımız sendika üye ayrımı yapmadan idari dava açmak isteyen tüm sağlık çalışanlarına hizmet verecektir. Sağlık çalışanlarına ve kamuoyunun bilgilerine sunulur.


 
Etiketler :
112 - çalışanları - keyfi - bir - düzende - çalıştırılamaz -
25-06-2019
Gündem
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
 
 
EN ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi