Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 19-10-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Gündem > Her 13 kişiden biri Suriyeli olacak
 
Her 13 kişiden biri Suriyeli olacak

Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, İstanbul’un pek çok semtinde Suriyeli sığınmacıların sayısının hızla arttığına dikkat çekerek, “Türkiye'de her 20 kişiden biri Suriyeli, bu doğum hızıyla 20 yıla kalmadan her 13 kişiden biri Suriyeli olacak” dedi. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 27-06-2019 - 13:30

 

Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, 2011 yılındaki iç savaşın ardından gelen ve İstanbul’da sayıları 700 binin üzerine çıkan Suriyeli sığınmacıları köşesine taşıdı. Özellikle Fatih’te seyyar satıcıların bile Suriyeli olduğuna dikkat çeken Özdil, “Türkiye'de her 20 kişiden biri Suriyeli, bu doğum hızıyla 20 yıla kalmadan her 13 kişiden biri Suriyeli olacak” ifadelerini kullandı:

Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil’in, “Fatih” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Fatih'te her dokuz kişiden biri Suriyeli.

Tarihi Malta Çarşısı, Suriye çarşısı oldu, lokantadan kuyumcuya, parfümcüden fırına, kasaptan tatlıcıya, komple Suriyeli, tabelaların hepsi Arapça, Türkçe alışveriş yapamazsın, tek tük Türk esnaf kaldı, onlar da müşterilerle (!) konuşabilsinler diye Suriyeli çırak çalıştırıyor.

Fatih'te dükkan kiraları patlamış vaziyette, Suriyeliler güya mağdur, Türklerin üç katı kira ödüyorlar, Türk esnaf mecburen taşınıyor, onların yerine Suriyeliler davullu zurnalı açılışlar yapıyor.

Seyyar satıcılar bile Suriyeli.

Apartman dairesi kiralayıp, üç dört aile kalıyorlar, gürültü, kavga, merdivenlere kasten dökülen çöpler, Türk komşular çaresiz başka ilçeye taşınıyor, boşaltılan daireye anında üç dört Suriyeli aile yerleşiyor.

Bir apartmana Suriyeli aile girdiyse, o apartmanın komple Suriyeli olması en fazla iki yıl sürüyor.
Sistematik şekilde, apartman apartman, sokak sokak, mahalle mahalle kuşatılıyor, işgal ediliyor!

Okulları var.

Radyoları var.

Gazeteleri var.

Suriyeli müzisyenlerin canlı müzik yaptığı kültür merkezleri var.

Kendi aralarında “Fatih futbol turnuvası” düzenliyorlar, 32 takım katılıyor.

Gene de yaranamıyoruz… İngiliz ve Alman medyasına röportaj veriyorlar, Türk halkını “ırkçılık”la suçluyorlar, “üç ramazan geçti, bir defa bile iftara çağırmadılar” diye komşularını şikayet eden var.
Türklerle Suriyeliler arasında kavga çıkarsa, sanırım cep telefonundan ağ kurmuşlar, bir anda ellerinde sopalarla 50-60 kişi oluyorlar, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün bulunduğu Fatih'te tabancalar patlıyor, yalaka medyamız yazmıyor.

Suriyelilerle Cezayirliler arasında bıçaklı kavga çıktı, bir Cezayirli öldü, meğer Fatih'te bilardo salonu işleten Suriyelilerin, “bu bölgeye giremezsiniz” diye Cezayirlileri tehdit ettikleri ortaya çıktı.

Suriyelilerin suç işleme özgürlüğü var.

Ticaret yapıyorlarsa, vergi yok, denetim yok, ceza yok.

Zabıta dokunmuyor.

Polis çaresiz, herhangi bir asayiş olayında gözaltına alınsalar bile, karakolun bir kapısından girip öbür kapısından çıkıyorlar.

Fatih'te sadece Suriyeli doktorların çalıştığı, sadece Suriyeli hasta bakan klinikler var, elbette kaçak, göz, diş, doğum, şakır şakır kayıtdışı çalışıyor, ameliyat bile yapılıyor.

Geçenlerde üç Suriyeli'nin Fatih'te yaşadığı eve baskın yapıldı, altı bin kutu kanser ilacı ele geçirildi, üstelik, Türkiye genelinde iki bin kanser hastasının kimlik bilgilerini ele geçirdikleri, aile hekimlerine sahte reçeteler yazdırdıkları, bu sahte reçetelerle eczanelerden kanser ilacı topladıkları, bitmedi, Sosyal Güvenlik Kurumu'na fatura ettikleri ortaya çıktı.

Türkiye'de 400 binden fazla Suriyeli bebek doğdu, bunların kaçı Fatih'te dünyaya geldi, Sağlık Bakanlığı’nın bile bildiğini sanmıyorum.

Mehmet Akif Ersoyların, Hasan Ali Yücellerin, Yahya Kemal Beyatlıların, Levon Dabağyanların, Türkiye'yi Türkiye yapan insanlarımızın doğduğu caanım Fatih… Bu hale geldi.

Güya Fatih Sultan Mehmet'e çok saygı duyuyorlar ama… Fatih'in fethettiği şehrin, Fatih'in adını taşıyan semtini, işte böyle peşkeş çektiler.

Peyami Safaların, Ekrem Akurgalların, Behruz Çinicilerin, Erol Manisalıların, Halit Kıvançların, Uğur Dündarların, Müjdat Gezenlerin, Metin Akpınarların, Gazanfer Özcanların doğup büyüdüğü Fatih'te, artık ailesi Türkçe bilmeyen, bizim de onların kimliğini bilmediğimiz Suriyeliler dünyaya geliyor.

Saraylarda şatafat içinde yaşamaktan sokaktaki vatandaşla temasları koptuğu için, vatandaşın neler çektiğini bilmedikleri için, hâlâ “Akp acaba Fatih'i neden kaybetti” diye merak ediyorlar!

İstanbul'da 700 binden fazla Suriyeli var.

Fatih, Bağcılar, Sultangazi, Küçükçekmece, Esenyurt mahvoldu.

Yukarıdaki yazının bir benzeri Beyoğlu için yazılabilir, Bakırköy için yazılabilir, Kadıköy için yazılabilir, özellikle haftasonları gidin mesela Caddebostan sahiline, gözlerinize inanamazsınız, dünyanın en güzel yeri İstanbul Boğazı, asfalt kenarında donla yatıyorlar, bizim çocuklar Suriye'de şehit oluyor, dün biri daha toprağa düştü, bunlar burada yılbaşı kutluyor, bayramda Suriye'ye tatile gidiyorlar!

Elbette yolsuzluk, partizanlık, israf gibi çok sayıda öncelikli sorun var ama, bana sorarsanız İstanbul'un bir numaralı sorunu, bu.

AKP’nin bu şehre ve bu memlekete bıraktığı en vahim fatura, bu.

“Bunu tartışmak ırkçılıktır” filan gibi saçma klişelere kulağınızı tıkayıp, herkese anlatın kardeşim…
Türkiye'de her 20 kişiden biri Suriyeli, bu doğum hızıyla 20 yıla kalmadan her 13 kişiden biri Suriyeli olacak.

Fatih'in fethettiği şehirde, Fatih'in adını taşıyan semte gidin dolaşın lütfen… Kimin nereyi fethettiğini görürsünüz.

Her şey çok güzel olsun istiyorsak…

İstanbul'dan başlayarak Suriyeli meselesini çözmek zorundayız.” 
Etiketler :
Her - 13 - kişiden - biri - Suriyeli - olacak -
27-06-2019
Gündem
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
 
 
EN ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi