Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 23-01-2020
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Gündem > Kırkyama Şenliği’nde bir ilk yaşanacak
 
Kırkyama Şenliği’nde bir ilk yaşanacak

Bu yıl 10.su düzenlenen Uluslararası Nakışlı Kırkyama Şenliği’nde bir ilk yaşanacak. 23-24-25 Ağustos’ta yapılacak şenliklerde büyük bir heyecana sahne olacak olan 1. Ulusal Kırkyama Yarışması düzenleniyor. Yarışmada ilk değerlendirmeyi yapmak üzere final jüri üyeleri Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi’nde bir araya geldi. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 18-07-2019 - 15:27

 

OSMANLI DÖNEMİNDEN GÜNÜMÜZE

Geleneksel Türk El sanatlarından olan Kırkyama sadece Türkiye’de değil dünyanın pek çok ülkesinde yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Kare, üçgen vb. geometrik şekillerle, değişik renk ve desenlerde kumaş parçalarının bir araya getirilmesiyle yapılır. Kırkyamanın toplumumuzdaki yeri Osmanlı dönemine kadar uzanmakta olup geçmiş dönemlerde yoksul kesimin giyim ihtiyacını karşılamak için artan giysi parçalarının tasarrufa yönelik yeniden değerlendirilmesi amacıyla ortaya çıkan kırkyama günümüzde hiç kullanılmamış kumaşlarla yapılmakta ve dekoratif ürünler olarak modern bir teknikle karşımıza çıkmaktadır. Artan giysi parçalarından seccade, yorgan yüzü, yatak örtüsü, pike, çanta, cüzdan gibi çalışmalarla karşımıza çıkan kırkyama; kırkpare, yamalı bohça gibi isimlerle de bilinmektedir. 

YARIŞMAYLA HEDEFLENEN NEDİR?

Gölcük Belediyesi tarafından 1.si gerçekleştirilecek olan ”Kırkyama Yarışması" organizasyonu ile: Somut olmayan kültürel mirasımızın önemli bir unsuru olan kırkyamanın günümüz koşullarına, yeni tasarımlara yönelik geliştirilmesi, yaygınlaştırılmasını sağlamak;  Kırkyama ve nakış sanatçıları da bir araya getirilerek bilgi alışverişi, iletişim ve etkileşimi sağlamak; Yarışmanın daha büyük ve kapsamlı haline gelmesi ile uygulama kapasitesini arttırmak;  Kırkyamaya ilginin artırılması ile geçmişten günümüze kadar uzanan geleneğin yaşatılmasına ve gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı sağlamaktır.

SONUÇLAR 19 AĞUSTOS’TA AÇIKLANACAK

Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi’nde bir araya gelen final jüri üyeleri yarışma ön eleme kurulu tarafından şartlara uygunluğu belirlenen ürünler değerlendirilerek derecelendirmeye başladı. Final Jürisinde Sosyolog Ali Aktaş, Kırkyama Eğitmeni Ayşe Özatıcı, Kırkyama Eğitmeni Beriye Başak, Fotoğraf Sanatçısı Berna İkiz, Kırkyama Eğitmeni Leyla Parlar, El Sanatları Eğitmeni Naz Camkıran, Kırıkyama Eğitmeni Neşe Oğuz Dinçel, Kırkyama Eğitmeni Sükeyne Tulan yarışmaya katılıp müracaatı kabul edilenler arasında derece alacakları belirmek üzere bir araya geldi. Yarışma sonuçları 19 Ağustos’ta açıklanacak. Sonuçların açıklanmasının ardından 23 Ağustos’ta ödül töreni ve sergi açılışı gerçekleştirilecek.


 
Etiketler :
Kırkyama - Şenliği’nde - bir - ilk - yaşanacak -
18-07-2019
Gündem
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
İdris ÇELEBİ
Bravo Fatma başkana!
 
EN ÇOK OKUNANLAR
 
 
EN ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi