Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 23-01-2020
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Gündem > Her yıl 10 bin genç ülkeyi terk ediyor
 
Her yıl 10 bin genç ülkeyi terk ediyor

Türkiye Bilişim Sektörü Derneği (TÜBİDER) Proje Yöneticisi Niyazi Saral, her yıl yaklaşık 10 bin bilişimci gencin yurt dışına göçtüğünü açıkladı. Kaynak Yeniçağ: Türkiye'den her yıl 10 bin bilişimci ülkeyi terk ediyor! ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 19-07-2019 - 10:52

 

Beyin göçünün son yıllarda çok ciddi bir sorun haline geldiğini ve gençlerin yanı sıra yetişmiş iş gücünün de göç etmeye başladığını belirten Saral, dijitalleşme ve dördüncü sanayi devriminin konuşulduğu bir dönemde Türkiye’nin en iyi bilişimcilerini kaybettiğine dikkat çekti. Çoğunlukla Almanya ve Hollanda başta olmak üzere Avrupa ülkeleri ile ABD’ye gidiliyor.

Cumhuriyet'ten Emre Deveci'nin haberine göre Sektörde istihdam 140 bin iken her yıl meslek liselerinden 50 bin, üniversitelerden 40 bin bilişim bölümü öğrencisinin mezun olduğunu aktaran Saral, plansızlığa ve eğitimdeki kalitesizliğe işaret ederek vahim tabloyu şu sözlerle özetledi:“İyi olanlar zaten yurt dışına gidiyor, kalanların çoğu ya işsiz ya da tezgâhtar, iş bulanların da son iki yılda aldığı maaş zammı toplamda sadece yüzde 15.”Saral’a göre bilişimde göçün nedenleri:Beyin göçünde birinci neden ücretler. TL'deki değer kaybıyla birlikte gelir farkı bire beş oldu.
 
Avrupa ve ABD’de yaşam Türkiye’ye göre daha pahalı ama yine de ücret farkı yüksek.Türkiye’de bilişimde istihdam az ve işsizlik yüksek. Ekonomik krizle birlikte işsizlik daha da arttı. İşsizliğin yüksek olması ücretleri de düşürüyor. Son iki yılda tüketici fiyatları (enflasyon) yüzde 33.5 arttı, ancak ücretlerdeki artış yüzde15’te kaldı.Türkiye’de büyük ve kurumsal şirketlerde bile işe giriş ve ücret seviyesinde torpil belirleyici. Bu da beyin göçünde etkili.


 
Etiketler :
Her - yıl - 10 - bin - genç - ülkeyi - terk - ediyor -
19-07-2019
Gündem
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
İdris ÇELEBİ
Bravo Fatma başkana!
 
EN ÇOK OKUNANLAR
 
 
EN ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi