Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 17-02-2020
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Gündem > Japon Konsolos'un deprem anısı düşündürdü
 
Japon Konsolos'un deprem anısı düşündürdü

Japonya İstanbul Başkonsolosu Hisao Nishimaki, 17 Ağustos Depremi’nin 20.yılında, Gölcük’te yapılan programda yaptığı konuşmada; hem 17 Ağustos’ 1999 depreminde, hem de 2011’de Japonya’da yaşanan depremde, Türkiye ile ilgili yaşadığı ilginç anısını paylaştı. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 17-08-2019 - 15:13

 

Gölcük, Asrın Felaketi 17 Ağustos Depremi’nin 20.yıl dönümünde, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Arama Kurtarma Derneği tarafından düzenlenen anma programında, depremde maddi, manevi desteklerde bulunmuş dost ülkelerin, büyükelçilerini ve konsolosları ağırladı. Davetliler arasında belki de 17 Ağustos depreminde en büyük desteği vermiş ülkelerin başında gelen Japonya’nın İstanbul Başkonsolosu Hisao Nishimaki’de vardı.
 
 
“2500 PREFABRİK HİBE ETTİK”
 
Nishimaki anma programında yaptığı konuşmada 17 Ağustos Depremi’nde Türkiye’de yaşadıklarını ve akabinde de Japonya’da gerçekleşen depremde Türk Arama Kurtarma Ekibi ile ilgili bir anısını Türkçe olarak paylaştı ve şunları söyledi: “Türkiye’de 9 ay önce İstanbul Başkonsolosluğu görevime başladım. Bundan 20 sene önce de İstanbul Başkonsolosluğunda 2 numara olarak çalışmaktaydım. Deprem sırasında da İstanbul’daydım. O geceyi hala unutabilmiş değilim. Deprem olduktan hemen sonra ofisime gittim ve depremi Japonya’ya haber verdim. Ardından da kurtarma ekipleri Türkiye’ye geldiler. 40 kişilik bir ekip 1 Türk kadını kurtardı. Ekibin içinde bulunan doktorlarımız 1508 Türk depremzedeyi o kadar kısa zamanda muayene etti. Bu bölgede su kesildi, elektrik kesildi, hayatınız çok zorlaştı. O zaman Japonya’dan uzmanlar gelip yardımcı olmaya çalıştılar. Onun ardından biz Japonya’nın Kobe Depreminden kalan 2500 tane prefabrik evi hibe ettik ve Japon Köyü açtık. O zaman hazırlanan prefabrik sayısı 25 bin idi. Onların yüzde 10’u biz hibe ettik. Neden biz bunu yaptık. Bilindiği gibi Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkilerimiz 130 senedir dostane bir şekilde devam etmektedir. Biz onun için elimizden ne geliyorsa yaptık. 1999 – 2001 yılları arasında bu yardımlar gerçekleşti” dedi.
 
“O ZAMANIN BAŞBAKANI EMİR VERMİŞ”
 
Konuşmasına devam eden Nishimaki, “Onun ardından ne oldu? 2011 yılında Doğu Japonya’da büyük deprem oldu. O sırada Dünya’dan 21 ülkeden Japonya’ya arama kurtarma ekipleri geldi. Onlardan birisi tabi ki Türkiye idi. Japon halkı adına sizlere teşekkür etmek istiyorum. Enteresan bir şey vardı. Normalde arama kurtarma ekipleri depremin hemen sonunda, 72 saat sonra Japonya’dan gittiler. Bir kısmı da 1 hafta sonra kendi ülkelerine döndüler. Yalnız bir ülke Türkiye bir aya kadar kaldı. Neden kaldı? Bende çok şaşırdım. Türkiye dönmeden önce Tokyo’daki Dış İşlerinin merkezinde çalışıyordum. Dış İşleri Yardımcısı vardı. Beraber Türk ekipleri kabul ettik ve o ekibin başkanına bir soru sordum. Başka ülkelerden gelen kurtarma ekipleri en fazla bir hafta da kendi ülkelerine dönmüş. Siz dönmemişsiniz. Bir araya kadar kalmışsınız. Ekibin başkanı dedi ki; o zaman ki Başbakanınız, şimdi ki Cumhurbaşkanınız onlara emir vermiş. “Japonyaların ihtiyacı olduğu kadar Japonya’da kalın Türkiye’ye dönmeyin” demiş. Onun için bir aya kadar depremzedelerle beraber temizleme işi bile yapmışlar. En sonunda Japon depremzedeler Türk ekiplerine rica etmiş, “Yavaş yavaş Türkiye dönün” diye, onlarda Türkiye’ye dönmüş. Biz Türkiye ve Japonya olarak depremler yaşıyoruz. Onun için depremden sonra da AFAD ile birlikte afet kurtarmada eğitim çalışmaları yaptık. Bundan sonra olacak depremlerin size en zarar vereceğini düşünüyorum. Çok çok teşekkür ediyorum” diyerek alkışlar arasında sözlerini noktaladı.


 
Etiketler :
Japon - Konsolos'un - deprem - anısı - düşündürdü -
17-08-2019
Gündem
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi