Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 01-06-2020
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Gündem > En iyi elma ve armut seçildi
 
En iyi elma ve armut seçildi

Gölcük Belediyesi tarafından bu yıl 27.si düzenlenen ve 3 gün süren Yeşil İhsaniye Elma Festivalinin son gününde yarışmaya katılan 101 elma ve armut üreticilerinden dereceye girenlere ödülleri verilirken, Özkan Hatinoğlu ve Samida verdikleri konserle vatandaşlara keyifli bir akşam yaşattılar. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 16-09-2019 - 13:58

 

Gölcük Belediyesi tarafından bu yıl 27.si düzenlenen ve 3 gün süren Yeşil İhsaniye Elma Festivalinin son gününde yarışmaya katılan 101 elma ve armut üreticisinden 5 dalda dereceye giren üreticilere ödülleri protokol tarafından verildi. 

 
KATILIM YOĞUN OLDU
 
İhsaniye Ortaokulu bahçesinde gerçekleştirilen ödül töreninin ev sahipliğini Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer yaparken, Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan vekili Yaşar Çakmak, Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, belediye başkan yardımcıları, siyasi parti başkanları ve temsilcileri, meclis üyeleri, İhsaniye Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yusuf Ziya Zorlu, İhsaniye Muhtarı Ahmet Özder, dernek ve odaların başkan ve temsilcileri, elma üreticileri, davetliler, misafirler ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.
 
“MEYVE ÜRETİMİ İHSANİYE’DE AZALMIYOR”
 
Festivalin açılış konuşmasını yapan Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, İhsaniye’deki elma festivalinin bu 27.sini düzenliyoruz. İlk defa 1975 yılında başlayan festival arada kesintiler olmakla beraber bugüne kadar ulaştı. Sahnenin size göre sol tarafında yarışmaya katılan meyveleri görüyorsunuz. İhsaniye’de elma üretimi 5 bin ton, armut üretimi de 7 bin ton civarında. Zaman içerisinde meyveliklerin bir kısmına konutlar yapılması nedeniyle meyve bahçeleri azalmakla birlikte, bugün uygulanan üretim teknikleriyle ve üreticilerin gayretiyle İhsaniye’de meyve üretimi, azalmadan, hatta artarak devam ediyor” dedi. 
 
“GELECEK KUŞAKLARA ULAŞTIRACAĞIZ”
 
Başkan Sezer ayrıca, “Geçenlerde tanıtımı yapılan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kıymetli eşi Emine Hanımın önderlik yaptığı, ilimizde de aramızda olan Kocaeli Milletvekilimiz Radiye Sezer Katırcıoğlu hanımefendinin önderlik yaptığı Ata Tohumu Porojesi var. Bu zamana kadar bu topraklarda yetişen ve bu toprakların iklimine uygun bulunan tohumlara gelecek kuşaklara kavuşturulması için yapılan bir proje. Biz sadece milli manevi değerlerimizi korumakla kalmayıp, bu zamanda kadar bu toprakların ürünlerini de muhafaza etmek ve gelecek kuşaklara ulaştırmak niyetindeyiz. Bu toprakların değerli evlatları var. Onlar canlarını seve seve feda ettiler. Millet Bahçesi olarak planladığımız alanda Şehitler Abidesi yapacağız. Yalnız bu okula yine İstiklal Harbi’de bu bölgede çok önemli faaliyetler sürdürmüş Zobuoğlu Hasan Efendi’nin adının verilmesi, yine Kore’de ve Kıbrıs’ta şehit olan kahramanlarımızın isimlerini vererek milli manevi değerleri yaşatmayı, aynı zamanda bu bölgenin de ürünlerini yaşatmayı kendimize şiar edinmiş durumdayız. Ford Otosan Fabrikası’nın bu yarışmanın düzenlenmesindeki katkılarından dolayı kendilerine özellikle teşekkür etmek istiyorum. Yarışmamıza katılan üreticilerimize de ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Katılımlarınız için sizlerde şeref verdiniz” diyerek alkışlar arasında konuşmasını tamamladı. 

“ÇİFTÇİLERİMİZİ GÖNÜLDEN KUTLUYORUM”
 
Ardından Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Üretimi destekleme anlamında geçen yıl itibariyle devletimiz 30 bin TL’ye kadar hibe kredi uygulaması gerçekleştirdi. Burada hedef köylerimizde ve tarlalarımızda üretimin desteklenmesidir. Bu azımsanmayacak bir rakam. Süreç içinde üreticilerin sayısında azalma olsa da, tekrar üretimi cazip hale getirmek için çalışmalıyız. Sizlerin huzurunda üretimde emek sarfeden, zaman sarfeden, Dünya’nın en zor işlerini yerine getiren çiftçilerimizi canı gönülden kutluyorum. Sağ olsunlar, var olsunlar. İhsaniye’de de 27 yıl bir festival devam ediyorsa bu noktada bir kurumsallaşma vardır demektir. Ürünleri de gördüğümde mutlu oldum, gurur duydum. Açıkçası ben jüri olmak istemezdim zor bir şey olsa gerek. Ben bütün üreticilerimizin ürünlerinin 1.olduğunu buradan ilan etmek istiyorum. Bu festivalin düzenlenmesinde başta Belediye Başkanımız, Ford Fabrikamızın yetkililerine, idarecilerimize teşekkür etmek istiyorum” diyerek sözlerini noktaladı.   
 
ATA TOHUMU PROJESİNİ ANLATTI
 
Son konuşmayı Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu yaptı. Özellikle Ata Tohumu Projesiyle ilgili bilgi veren Katırcıoğlu şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımızın değerli eşleri Sn. Emine Erdoğan hanımefendi stratejik öneme sahip kaybolmuş değerlerimizi tekrar hayata geçirmek üzere çok önemli bir projeyi hayata geçirdi. Ata Tohumları bulmak, çoğaltmak, yetiştirmek ve pazarını oluşturmak ama daha önemlisi 82 milyon da bunun farkındalığını oluşturmak, bilincini yerleştirmeyi hedefliyoruz. Bizler de bu kapsamda çalışmalarımızı yürüttük. Köy köy Kocaeli programlarımızı başlattık. Gölcük’ten, Kandıra’ya, Karamürsel’den, Kartepe’ye, Gebze’ye kadar çiftçi kardeşlerimizle bir araya geldik. Tarla, bağ-bahçeye girdik. Bazen karpuz topladık bazen fındık, bazen üzüm. Gördüm ki hala çiftçilerimiz ata tohumlarını muhafaza etmiş, hatta yetiştirip kendilerine pazarlar oluşturmuşlar. Bizlere sandıklarından, evlerinin alt katından bazen çatı arasından bazen de ninelerimiz koynundan dedelerinden kalan tohumları heyecanla teslim ettiler. Çiftçi kardeşlerime sonsuz teşekkür ediyorum. İhsaniye’de de ilaçsız, organik meyve üretimi gerçekleştireceğiz. 27.si düzenlenen İhsaniye Elma Festivali’nde emeği geçenlere, yarışmaya katılan üreticilerimize teşekkür ediyorum. Gerçekten çok başarılılar, kendilerini kutluyorum” dedi. Konuşmaların ardından dereceye girenlere kupaları ve plaketleri taktim edildi. Ödül töreninin ardından festivalin kapanış konserini Özkan Hatinoğlu ve Samida verdi. Sahnede sevilen şarkılarını seslendiren sanatçılar, hayranlarına keyifli bir gece yaşattı. 
 
JÜRİ TARAFINDAN YAPILAN DEĞERLENDİRME SONUCUNDA, 

Starking Delicious dalında 1.Arif İnceoğlu,2. Refik Başoğlu,3. Zafer Gövez 4. Sami Çolak 5.Ali Tosunoğlu oldu. 

Golden Delicious dalında 1. Yusuf Çolak, 2. Refik Başoğlu,3.Zafer Gövez, 4. Sami Çolak, 5.Ali Tosunoğlu oldu.

Star Krimson Delicious dalında 1Yakup Macar,2.Fatih Bayraktar,3.İbrahim Güven 4.Engin Denizli 5.Refik Başoğlu oldu. Granny Smith dalında ise 1.Fatih Bayraktar,2. Kamil Çolak, 3.Arif İnceoğlu, 4.Zafer Gövez 5. Ali Yılmaz oldu.

Gölcük Armudu dalında 1.Yasin Özdemir, 2.Refik Başoğlu, 3.Arif İnceoğlu, 4. Şeref Öner, 5.Emre Karakaş oldular.


 
Etiketler :
- En - iyi - elma - ve - armut - seçildi -
16-09-2019
Gündem
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi