Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 01-06-2020
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Gündem > Kandıra Babaköy'deki katliam dursun!
 
Kandıra Babaköy'deki katliam dursun!

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu, Kandıra Babaköy'deki ağaç katliamına son verilmesi için bir kez daha harekete geçti. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 17-09-2019 - 17:05

 

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Murat Kürekci'nin aynı konuyla ilgili yaptığı açıklamanın içeriği şöyle: Bilindiği üzere bir kısmı ilimiz sınırlarından geçen Kuzey Marmara Otoyolu yapımı için Kandıra İlçesi Babaköy’de 13 hektar alanda taş ocağı açılması amacıyla binlerce ağaç kesilmiştir.
 
TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulumuzca, “Ağaç kesim işlemlerinin başlandığı bu yılın Haziran ayı başlarında, aynı bölgede Roma Dönemi’ne ait, yaklaşık 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen kayaya oyulmuş ve ender görülen lahit mezarlara rastlandığı ve başkaca mezar ve diğer tarihi eserlere rastlama olasılığı da ifade edilerek “maden ocağına yol yapım çalışmalarının durdurularak, çalışmaların Müze Müdürlüğü denetimine alınmasını ve tarihi eserlere rastlanan bahse konu alan ile çevresinin SİT ALANI olarak tespit ve tescilinin yapılması hususunda” 14 Haziran 2019 tarihinde Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne başvuruda bulunulmuştu.
 
Müracaatımızın akabinde, İl Koruma Kurulu ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan incelemeler sonucu, taş ocağı bölgesinin yanı başındaki alan, antik döneme ait tarihi dokuda ve çok sayıda lahit mezarın var olduğu tespitiyle 1. Derece sit alanı ilan edilmiştir. Ancak, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tarihi dokunun olduğu alanın taş ocağına 300 metre mesafede olması sebebiyle çalışmasının durdurulmasına gerek olmadığı kararı verilmiştir. Yine Yerelimizde bulunan bazı yayın organlarında (basılı/internet) konuyla ilgili yer alan haber ve fotoğraflarda, özellikle “taş ocağı alanı olarak işaretlenen bölgenin içinde yeni lahit mezarlar, antik dönem taş ocağı ve tarihi kalıntılar olduğu ve  bu kalıntıların yaklaşık 2’şer metre uzunlukta şeritlerle çevrili olan ve üzerinde ‘Ocak sınırı’ yazan makilik alan içerisinde olduğu” ifade edilmektedir.
 
Taş ocağı verilen Yaklaşık 13 hektar taş ocağı ve ocağa giden yol da dahil resmen 2.159 ağacın kesileceği belirtilen alanda maalesef binlerce ağaç kesilmiştir. Bölge önemli bir tarım alanı olmakla birlikte, taş ocağı yakınında ayrıca ekolojik tarım da yapılmaktadır. TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu olarak taş ocağının doğamıza verdiği bu kadar tahribatın yanında, artık açıkça ve resmen kabul edilen sit alanının YETERİNCE VE CİDDİYETLE İNCELENMEDEN belirlenmiş sınırlarının sadece ve sadece taş ocağını koruyan bir mesafede kesilmiş olmasını bilimsel ve ikna edici bulmuyoruz.
 
Yine sit alanı ile taş ocağı bölgesinin birbirinin devamı niteliğinde coğrafi bir alan bütünlüğü oluşturduğu gerçekliğiyle birlikte taş ocağı bölgesinin de ilan edilen 1. Derece SİT alanı ile aynı tarihi dokuda olma durumu yüksek olasılıktadır. Sit alanı ilan edilen bölgenin her yönden genişletilerek yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir.
 
İl Koordinasyon Kurulumuzca, yukarıdaki görüşler doğrultusunda, taş ocağı çalışmalarının durdurulmasını ve  SİT ALANI olarak ilan edilen bölgenin taş ocağı sahası da dahil HER YÖNDEN GENİŞLETİLEREK yeniden incelenerek SİT ALANININ GENİŞLETİLMESİ hususunda 2. Kez KOCAELİ KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA BÖLGE KURULU MÜDÜRLÜĞÜ’NE müracaatta bulunulmuştur.
 
DOĞAMIZA DA, TARİHİMİZİ DE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ.                     
 
Saygılarımızla,


 
Etiketler :
Kandıra - Babaköy'deki - katliam - dursun! -
17-09-2019
Gündem
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi