Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 17-02-2020
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Siyaset > Hala ders kitabı olmayan öğrenciler var
 
Hala ders kitabı olmayan öğrenciler var

İYİ Parti Grıp Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan konuyu TBMM gündemine taşıdı. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 03-10-2019 - 16:59

 

Öğrenciler okullarda 3 haftayı doldurdu, ancak hala ders kitapları olmadan derse giren öğrenciler var; hem de ücretsiz ders kitabı dağıtılması konusunda daha önce 26 Ağustos’ta kitapların tamamının Milli Eğitim Müdürlükleri depolarında olacağı ve okulların açıldığı 9 Eylül’de de öğrencilerin masalarında yer alacağı söylenmesine rağmen. Bölgeden gelen şikayetler ve velilerin yakınmalarını dikkate alan İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan bu konudaki sıkıntıları TBMM gündemine taşıdı. Türkkan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması isteğiyle soru önergesi verdi. 

26 AĞUSTOS’TA DEPOLARDA 9 EYLÜL’DE ÖĞRENCİLERİN MASALARINDA OLACAĞI SÖYLENEN KİTAPLAR NEREDE?

Önergesinde, “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm İl Milli Eğitim Müdürlükleri’ne, 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında Bakanlığa bağlı resmi ve özel okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere dağıtılacak ücretsiz ders kitaplarının dağıtım esaslarını içeren yazı gönderilmiştir.” diyen Türkkan,  “Bu çerçevede okullardan kitap talepleri toplanmış, talep edilen 146 milyon 845 bin 100 adet kitabın 8 Temmuz'dan itibaren baskısının tamamlanarak İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’ne gönderileceği ve 26 Ağustos itibarıyla bu kitapların tamamının Milli Eğitim Müdürlükleri depolarında olacağı belirtilmiştir. Okulların açıldığı 9 Eylül itibarıyla da örgün eğitimdeki 18 milyon öğrencinin masasında ders kitaplarının hazır olacağı söylenmesine ve okulların açılmasının üzerinden 3 hafta geçmesine rağmen Kocaeli’nde hala kitaplara sahip olamayan öğrenciler vardır.” diye yazdı. 

VELİLERE CİMER’DEN GELEN CEVAP: “Kayıt yoğunluğundan dolayı kitaplar eksik kaldı tamamlanacaktır.” 

KAYIT YOĞUNLUĞUNUN OLACAĞI HESABA KATILMADI MI?

Türkkan velilere CİMER’den gelen cevapları da önergesine taşıdı. İYİ Partili Türkkan, soru önergesinde; “Velilerin CİMER’e başvurusu sonrası kendilerine verilen cevapta ‘Kayıt yoğunluğundan dolayı kitaplar eksik kaldı tamamlanacaktır.’ denilmiş, ancak zaman verilmemiştir.” dedi.  
 
İşte Türkkan’ın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sorduğu ve acil cevap bekleyen sorular:

1-Gebze Anadolu Lisesi 9.sınıftaki öğrencilere Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Peygamberimizin Hayatı, Temel Dini Bilgiler ve Almanca ders kitapları dağıtılmasına rağmen Matematik, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya, Biyoloji, İngilizce, Fizik, Kimya, Sağlık kitaplarının dağıtılmadığı doğru mudur?

2-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Peygamberimizin Hayatı, Temel Dini Bilgiler ve Almanca ders kitaplarının diğer kitaplardan önce dağıtılmasının özel bir nedeni var mıdır? Okullar açılalı 3 hafta olmasına rağmen sözü edilen diğer kitapların hala dağıtılmamış olmasının gerekçesi nedir?

3-Velilere CİMER tarafından “Kayıt yoğunluğundan dolayı kitaplar eksik kaldı tamamlanacaktır.” cevabı neye dayanarak verilmiştir? Kayıt yoğunluğunun olacağı daha önce hesaba katılmamış mıdır?

4-Cevapta neden zaman verilmemiştir? Eksik kitapların dağıtımı ne zaman tamamlanacaktır?

5-Gebze Anadolu Lisesi’ne ne kadar ücretsiz ders kitabı gönderilmiştir? Bu kitaplar hangileridir? Dağıtılan kitapların ve bu kitapları temin eden öğrencilerin sayısı kaçtır?

6-Kocaeli’nde ücretsiz ders kitabı talep ettiği halde kitaplarının dağıtımı tamamlanmayan okulların sayısı nedir? Bu okullar hangileridir? Kaç öğrenci kitaplarını tam olarak alamamıştır?

7-İl genelinde ücretsiz ders kitabı eksikliklerinin ne zaman tamamlanması düşünülmektedir?   

8-Kocaeli’nde okullardaki kitap eksikliği tamamlanana kadar öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için Bakanlık olarak ne gibi tedbirler alınmıştır?


 
Etiketler :
Hala - ders - kitabı - olmayan - öğrenciler - var -
03-10-2019
Siyaset
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi