Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 06-06-2020
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Ekonomi > Vergilere karşı birleştiler
 
Vergilere karşı birleştiler

Bu hafta Türkiye'de çok sık bir araya gelmeyen sendikalar ve iş örgütlerinden benzer açıklamalar gelmesi dikkat çekti. Türkiye'nin en büyük iki iş örgütü TÜSİAD ve MÜSİAD yeni vergi düzenlemesine itiraz eden bir açıklama yaptı. Bu açıklamadan önce Ankara'da Türkiye'nin en büyük üç konfederasyonu DİSK, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ çalışandan kesilen vergilere karşı itirazlarını dile getirdiler. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü bile farklı alanlarda kutlayan üç büyük sendikanın bir araya gelmesi tarihi bir olay şeklinde yorumlandı. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 16-11-2019 - 15:35

 

Türkiye içinde bulunduğu ekonomik krizden çıkış yolları ararken 2020'ye yaklaştığımız şu günlerde hükümet vergileri artırarak ve yeni vergiler getirerek bütçe açığını kapatmaya çalışıyor. (Bütçe açığı bu yılın ilk 10 ayında 100 milyar TL’yi aştı!)
 
İşçiler gelir vergisi diliminde iyileştirme beklerken patronlar da yeni getirilen Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi gibi uygulamaların işlerine olumsuz yansıyacağını düşünerek vergilerin revize edilmesini bekliyor.
 
Hal böyle olunca normal koşullarda bir araya gelmeyen sivil toplum örgütleri de vergiler ve geçim sıkıntısı gibi konularda tek ses oldu.
 
TÜRK-İŞ, DİSK, HAK-İŞ BİR ARADA

Öyle ki bu hafta Ankara'da tarihi bir şekilde bir araya çok çok seyrek gelen TÜRK-İŞ, DİSK ve HAK-İŞ başkanlar düzeyinde toplanarak bütün ücretlerden asgari ücrete tekabül eden kısmın vergiden muaf olmasını talep ettiler.
 
Üç büyük sendikanın başkanları Ankara’da ağırlaşan geçim koşulları ve yeni vergi dilimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. 
 
Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan üç sendikanın bir araya gelmesini ‘tarihi bir gelişme’ olarak yorumlarken asgari ücret teklifi konusunda da tarafların bir araya geleceği ifade edildi.
 
Bu hafta patronlar kulübü TÜSİAD da yeni vergi düzenlemesine itirazını dile getirdi. TÜSİAD, Dijital Hizmet Vergisi'nin rekabette dezavantaj yaratacağını belirtirken zenginden daha fazla vergi alınmasını öngören gelir vergisi düzenlemesiyle ilgili “Vergilendirmede adalet, eşitlik, kanunilik ve geriye yürümeme ilkeleri ile çelişmektedir” ifadesini kullandı.
 
MÜSİAD’DAN KİRALAMA VE VERGİ UYGULAMASI ELEŞTİRİSİ

Müstakil Sanayici ve İş İnsanları Derneği'nden (MÜSİAD) de bu hafta yapılan açıklamada gelir vergisi uygulamasında haksızlıklar olduğu savunuldu.
 
MÜSİAD aynı zamanda ticari işletmelerin otomobil kiralamalarına ilişkin yeni düzenlemenin vergi avantajını ortadan kaldırdığını da vurguladı. Kurumdan dün şu açıklama yapıldı: Ayrıca ticari işletmelerin kiralık araçlara ödenen kira bedelleri ve sıfır araç alımlarında faturada yer alan ÖTV ve KDV'nin vergiye tabi kazançtan düşülebilecek kısımlarına yönelik getirilen sınırlamalar nedeniyle, lüks araç kiralama ve satın alma ile sağlanacak vergi avantajı ortadan kalkmaktadır.


 
Etiketler :
Vergilere - karşı - birleştiler -
16-11-2019
Ekonomi
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
Nazım ÇELİK
Normalleşemiyoruz!
 
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi