Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 26-09-2020
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Siyaset > Lütfü Türkkan'dan Merkez Bankası çıkışı
 
Lütfü Türkkan'dan Merkez Bankası çıkışı

Merkez Bankası’nın İstanbul'a taşınması daha önce de gündeme gelmiş, bu öneri muhalefetin yoğun eleştirileriyle karşılaşmıştı. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 05-12-2019 - 11:38

 

Meclis Genel Kurulu’nda, bu konunun aslında unutulmadığını, unutturulmak istendiğini vurgulayan İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Merkez Bankası’nın İstanbul’a taşınma sürecinin 2022 yılında tamamlanacağına yönelik haberlerin de birkaç ay önce basında yer aldığını ifade etti.  

MERKEZ BANKASI YÖNETİM KOMİTESİ’NİN 3 ARALIK 2019 TARİHLİ KARARINI ÖRNEK GÖSTERDİ

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan Türkkan, 3 Aralık 2019 tarihli 52400 sayılı Yönetim Komitesi kararının Merkez Bankası İnsan Kaynakları Genel Müdürü Sinan Binbir tarafından çalışanlara iletildiğine vurgu yaptı: "Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürlüğü, Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürlüğü, İletişim ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü ve Piyasalar Genel Müdürlüğü için 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere İstanbul'da çalışma ofisi kurulması; bu birimlerde çalışanların 1 Ocak-30 Nisan 2020 tarihleri arasında belirlenecek takvim çerçevesinde çalışma ofislerine nakledilmeleri; İstatistik Genel Müdürlüğü, Ödeme Sistemleri Genel Müdürlüğü ve Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü için 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olmak üzere İstanbul'da çalışma ofisi kurulmasıyla yeterli sayıda çalışanların çalışma ofisine nakledilmeleri..."

"...İstanbul'da kurulacak çalışma ofislerinin bilişim ve destek faaliyetlerinin yürütülmesini teminen Bilişim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü ve Başkanlık Ofis Müdürlüğünden yeterli sayıda çalışanın İstanbul'da görev yapmak üzere nakledilmeleri uygun görülmüştür."

“Bankanın yetişmiş personeli İstanbul finans piyasası tarafından yağmalanma tehlikesiyle karşı karşıya yani Merkez Bankası yetişmiş insan kaynağını kaybedecek” 

Merkez Bankası Kanunu'nun 1’nci maddesinde  "Bankanın merkezi Ankara'dır." yazdığını hatırlatan Türkkan, bu hükmün by-pass edilerek merkezin İstanbul'a taşındığını, bunun da hukuksuzluk olduğunu ifade etti. 

Türkkan yaşanacak olumsuzluklasrı da bir bir sıraladı: 

4 birimdeki çalışanların tamamı, 3 birimden ise seçilenlerin bir kısmı zorla İstanbul'a gönderiliyor. Merkez Bankası’nın mevcut çalışan sayısı yaklaşık 4.800 kişi, bu personelin de yarısının İstanbul'a gönderilmesi düşünülüyor. 

Bu 2.400 kişi İstanbul Ataşehir ekonomisi için ve orada malum birtakım müteahhitlerin konutları için talep yaratacak. Ankara'nın Ulus ekonomisi ise önemli talep kaybıyla karşı karşıya kalacak.  Eğitim öğretim yılının ortasında böyle bir taşınma çalışanların ailelerini sıkıntıya sokacak. Personelin morali neredeyse sıfırlanmış. 

Bankanın yetişmiş personeli İstanbul finans piyasası tarafından yağmalanma tehlikesiyle karşı karşıya yani Merkez Bankası yetişmiş insan kaynağını kaybedecek. 

“MERKEZ BANKASI’NIN HAZİNE’NİN BULUNDUĞU LOKASYONDA OLMASI ŞARTTIR”  

Merkez Bankası’nı bir itfaiyeye benzeten İYİ Partili Türkkan, Hazine ile aynı yerde olmasına vurgu yaptı: “Merkez Bankası bir itfaiye gibidir arkadaşlar. Finansal istikrarla ilgili bir sorun çıktığında, yangının söndürülmesi için Merkez Bankası’nın Hazine’nin bulunduğu lokasyonda olması şarttır.”

İYİ Parti Grup Başkan Vekili, taşınmanın gerekçesini de açıkladı: “Merkez Bankası’nı İstanbul'a taşımanın Ankara alerjinizden başka hiçbir gerekçesi olamaz.”


 
Etiketler :
Lütfü - Türkkan'dan - Merkez - Bankası - çıkışı -
05-12-2019
Siyaset
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
Mehmet ERYÜREK
Ben adamı sevmiyorum!
 
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi