Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 03-08-2020
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Gündem > SGK, o karara uymadı
 
SGK, o karara uymadı

Kanser hastalarının “akıllı ilaç olarak bilinen ve oldukça pahalı olduğu için SGK’nın ücretsiz vermesi gerek ilaçların temini için mahkemeden çıkan emsal karara SGK’nın uymayı reddettiği ortaya çıktı. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 01-01-2020 - 12:15

 

Ankara 25. İş Mahkemesi’nin verdiği bir karar on binlerce kanser hastasına umut olmuştu. Söz konusu karar ile SGK’nın Sağlık Uygulama Tebliği’nde yer almasa bile doktorların reçete ettiği ilaçları ücretsiz vermesinin önü açılmıştı. Ancak SGK’nın söz konusu emsal kararı göremezden gelerek hastaların mağduriyetini gidermeyi reddetti.Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker’in “Yeni yıl, yeni bir umut” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:“

Kanser tedavisi gören bazı hastalara, hekimlerce reçete edilen ve “akıllı ilaç” adıyla bilinen ilaçlar konusunda bir gelişmeyi duyurmak istiyorum.Ama önce hastalığın niteliğine ve üreticisine göre farklı isimler altında piyasaya sunulmuş olan “akıllı ilaç”ların çok pahalı olduğunu belirtelim. SGK, bu ilaçları doktor reçete etse bile kısa adı SUT olan Sağlık Uygulama Tebliği'nde yer almadığı gerekçesiyle ödemeyi reddediyor.
 
Ankara 25. İş Mahkemesi geçtiğimiz yaz, Ankara'daki bir hastanın ilaç kullanımından olumlu sonuçlar sağlanmasına karşın, SGK'nın bedelsiz ödemeyi reddetmesi üzerine açılan davadaki “tedbir” talebini kabul etmişti. Hürriyet'te Mesut Hasan Benli'nin haberiyle duyurulan bu kararda, mahkeme tedbir talebini kabul ederken şu gerekçeyi yazdı:“Anayasa ile koruma altına alınan sağlık güvencesi, yaşam hakkının kutsallığı (…), ilacın tedarikindeki gecikmenin onarılmaz, telafisi güç ve imkansız zararların önlenmesi,”

Bu karar, onbinlerce liralık bu ilacın bedelsiz sağlanmasının önünü açarak yaşam umudu sağlamıştı. Ancak SGK'nın bu kararı “emsal” kabul etmediği kısa sürede ortaya çıktı. Davanın avukatları Özlem Günel Tekşen ile Gökhan Tekşen, son birkaç ay içinde sevindirici bir biçimde iş mahkemelerinden benzer kararların çıkmaya başladığını açıkladı.

Onlardan biri çok yeni. 9 Aralık'ta Ankara 8. İş Mahkemesi'nin 2019/335 esas nolu kararında, mahkeme Hacettepe Ü. Onkoloji Hastanesi'nde tedavi gören G.U. adlı hastaya reçete edilen “akıllı ilaç” ile ilgili olarak SGK'nın ödemeyi reddeden kararını durdurdu. Karardaki ilgili bölüm şöyle:

“Davacının tedavisinde kullanılan Tecentriq 1200 mg etken maddeli ilaç bedelinin dava süresince ileride haksız çıkacak tarafça karşılanmak üzere davalı kurumca ücretsiz karşılanmasına.”Eğer yaşam hakkı gerçekten kutsalsa ve Anayasal koruma altındaysa bu ilaçların zaten çok ağır tedavi gören hastaların herbirinin başvurmasını, o başvuruların SGK'ca reddedilmesini, o ret kararları için yargıya gidilmesini, yargının da iptal kararı vermesini beklemeden SUT listelerine alınması gerekmez mi?” 


 
Etiketler :
SGK - - o - karara - uymadı -
01-01-2020
Gündem
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi