Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 24-02-2020
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Gündem > SGK Allah'a emanet
 
SGK Allah'a emanet

SGK’nın 2018 Sayıştay Raporuna ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yapılan denetimlerde saptanan bulgulara ilişkin hiçbir işlemin yapılmadığını belirterek’ SGK Allah’a Emanet’ batırmak için her şey yapılıyor dedi. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 21-01-2020 - 10:32

 

ÖLÜLERİ 1 YIL SONRA TEDAVİ ETMİŞLER

Vefat eden kişilere vefat tarihinden 1 yıl sonra dahi ilaç faturası kesildiğinin altını çizen Akar, Bazı örneklerde, sigortalının vefatından bir yıl sonra dahi, hastanelerce işlem yapılarak, Kuruma faturalandırma yapıldığını görüyoruz. Benzer durum, ölüm tarihlerinden sonra sigortalılar adına faturalandırılan ilaçlar konusunda da Sayıştay tarafından tespit edilmiş, 2018 yılı içinde 411 sigortalıya, ölüm tarihinden sonra sağlık tesislerince 956.166,71 TL tutarında işlem yapılmış ve kuruma fatura edilmiş, birçok sigortalı ilaç bulamazken bunlar ölülere ilaç fatura kesmişler, dedi.

SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONUNA SEZERYAN FATURASI 

Hastalara konulan tanılarla ilaç işlemlerinin ve faturalandırılmasının şaşkınlık verici boyutta olduğunu belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, hastalara vertigo veya üst solunum yolları enfeksiyonu gibi tanılar konulmasına rağmen, Kuruma sezaryen, normal doğum işlemi olarak faturalandırıldığı, işlem açıklamalarında ve Kimlik Paylaşım Sisteminde yer alan bilgilerde doğum yapıldığına ilişkin bir bilgi ya da nüfus verisi olmadığının saptandığını söyledi. 

1 VERİP 48 ALMIŞLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürekli SGK konusunda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdiğinin altını çizen Akar, kurum bugün tel tel dökülüyor, zarar bir yana dolandırılıyor. Ameliyatlarda 1 adet cihaz kullanılıp yaklaşık 2200 TL faturalandırma yapılması gerekirken 48 adet cihaz faturası kesilerek 106 Bin TL fatura ediliyor. Bunu biz söylesek muhalefet yalan söylüyor diyecekler ancak bu tespitleri yapan Sayıştay’ın kendisidir. Sadece bununla da kalınmıyor. Bunun gibi birçok işlem sonucunda 21 Bin TL’lik bir malzeme kullanılmasına rağmen 939 Bin TL kuruma fatura ediliyor, bu konuda yapılan bunun faturasını ödeyen bir yetkili var mı ? Hayır yok, SGK Allah’a emanet bir şekilde devam ediyor, dedi.

İZİNDE OLAN DOKTORLAR AMELİYAT DA GÖRÜNÜYOR

Sayıştay raporlarındaki tespitlerden birinin de sağlık tesislerinde çalışan doktorların, hastalıkları nedeniyle yatarak tedavi gördükleri ya da yıllık izinde oldukları günlerde aynı zamanda görevli oldukları sağlık tesislerinde işlem yaptıkları (ameliyat, muayene vb.) ve söz konusu işlemlerin Kuruma faturalandırılması olduğunu belirten Akar, kurumun her anlamda zarar ettirildiğini söyledi.

KONTROL MEKANİZMASI ÇALIŞMIYOR

Sayıştay’ın yapmış olduğu tespitlere ilişkin açıklamalarına devam eden CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, SGK’da kontrol mekanizmasının da çalışmadığını belirterek, 2013 yılından bugüne kadar, vefat ettiği halde hasta kullanımında gözüken 16.261.611,006 TL tutarında 10.175 adet iadeli malzeme olduğu tespit edildiğini, bunlar arasında akülü tekerlekli sandalye, solunum cihazları gibi şu an hasta olup bunlara ihtiyacı olanların ulaşamadığı yaşamsal malzemeler olduğunu söyledi.


 
Etiketler :
SGK - Allah'a - emanet -
21-01-2020
Gündem
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi