Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 08-07-2020
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Gündem > O vekile rozet takarken neredeydi bu ahlak?
 
O vekile rozet takarken neredeydi bu ahlak?

AKP eski milletvekili Mehmet Ocaktan, Karar Gazetesi'ndeki bugünkü yazısında, Cumhur İttifakı'nın gündeminde olan milletvekili transferini önlemeye yönelik düzenlemeyi köşesine taşıdı. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 29-05-2020 - 09:47

 

Eski AKP milletvekili Mehmet Ocaktan, iktidarın, Deva ve Gelecek partilerinin seçime girmesini engellemek üzere yapmayı planladığı düzenlemeleri “ahlak” kılıfı içinde sunmasına tepki gösterdi.“Ahlak mı dediniz?” diye soran Ocaktan, birkaç ay önce İYİ Parti’den istifa edip AKP’ye katılan milletvekiline rozetini Erdoğan’ın taktığını hatırlattı.

Ocaktan, AKP’nin, CHP, Saadet Partisi ve İYİ Partili belediyelere nasıl çengel attığını da kaydederek, “İşte Cumhur İttifakı’na göre ahlaklı olmanın fazileti! AK Parti grup başkanının da ifade ettiği gibi 'Siyasi iradenin çeşitli oyunlarla; ahlaka, demokrasiye aykırı şekilde değiştirilmesi, pazara çıkartılması' böyle bir şey olsa gerek…” dedi.Mehmet Ocaktan’ın Karar’da yayınlanan yazısı:
 
Cumhur İttifakı şu günlerde millet iradesinin önüne barikat kurmak için yoğun bir faaliyet içinde. Özellikle DEVA ve Gelecek Partisi’nin seçimlere katılmasını engellemek için, biz fanilerin anlamakta güçlük çekeceği garip matematiksel hesaplar üzerine bina ettiği bir siyasi partiler yasası hazırlığı yapıyor.

BAHÇELİ’NİN FANTEZİLERİ

Malum koalisyonun küçük ortağı MHP’nin genel başkanı Devlet Bahçeli matematik oyunları konusunda uzmandır. Ne manaya geldiği pek anlaşılmasa da Bahçeli geçmişte şöyle bir iktidara gelme formülü üretmişti: “9 Şubat 1969, 9 Şubat 2009 MHP’nin 40. yılı. Bu sene siyasi partiler yasası gereği 9. büyük kurultayımızda 2009 yılında olacaktır.

Demek ki 9 ışık 3 dalga 9’la iktidara doğru yürüyor demektir.” Bahçeli’nin fantezilerini bir tarafa bırakalım... AK Parti-MHP koalisyonu şimdi içine biraz “ahlaki sos” da katarak, partiler arası vekil geçişini engelleyecek bir yasa için kolları sıvamış bulunuyor.Evet hayatımızın bütün alanlarında olduğu gibi, siyasette de ahlaki ilkeler fevkalade önemlidir ve ahlak erdemli olmanın en temel şartıdır. Ancak hemen belirtmek gerekiyor ki, ahlaki olmakla ahlaki ilkeleri araçsallaştırmak aynı şey değildir.
 
Maalesef genel olarak Türkiye’deki siyasi aktörler dini de, ahlaki değerleri de siyasette kullanmaktan pek çekinmezler. Bu çerçevede, vekillerin parti değiştirmelerinin ahlaki olmadığı temelinden hareket eden Cumhur koalisyonunun yasa hazırlığı da yoruma açıktır. MHP’nin teklifine sıcak bakan AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı diyor ki: “Halkın tayin ettiği milletvekillerinin temsil ettiği siyasi iradenin çeşitli oyunlarla; ahlaka, demokrasiye aykırı şekilde değiştirilmesine, pazara çıkartılmasına imkan vermeyecek bir hukuki çalışmayı MHP ile birlikte yürütmekteyiz.”
 
DEMOKRASİYE PUSU

İlkesel anlamda vekillerin yer değiştirmesine olumlu bakmak elbette mümkün değildir, ahlaki de değildir. Ancak 24 Haziran seçimlerinde açıkça görüldü ki, İYİ Parti’nin seçimlere katılmasının önüne antidemokratik engeller konuldu, bir bakıma demokrasiye pusu kuruldu. Dolayısıyla Kılıçdaroğlu bu kumpası bozmak için İyi Parti’ye vekil desteği sağlayarak demokratik bir tavır ortaya koydu.

Eğer demokrasiye pusu kuranları alkışlayıp, demokratik çözüm üretenleri itibarsızlaştırırsanız, kusura bakmayın ama bu ahlaki bir tavır olmaz.İsterseniz bu bakış açısından hareketle yakın tarihimize kısa bir yolculuk yapalım ve kimin nasıl bir ahlak timsali olduğunu örneklerle görelim.

HANGİ AHLAK?

Çok gerilere gitmeye gerek yok, geçtiğimiz aylarda İyi Parti’den istifa eden iki milletvekili AK Parti’ye katılmıştı. Ve yine Şubat ayında ilk olarak üçü CHP, Saadet Partisi ve İYİ Parti’den, ikisi bağımsız beş belediye başkanı, AKP Meclis Grup Toplantısı’nda iktidar partisine katılmış, rozetleri de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından takılmıştı. Ayrıca AK Partili yetkililer tarafından 100 belediye başkanının daha katılacağı duyurulmuştu.

Hatırlayalım o günlerde Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, muhalefet partili belediyelerden, AK Parti’ye katılım olacağını duyuran AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan’a, sert sözlerle tepki göstermiş ve bunu haysiyetsizlik olarak değerlendirmişti.Yukarıdaki örneklerde de olduğu gibi, işte Cumhur İttifakı’na göre ahlaklı olmanın fazileti! AK Parti grup başkanının da ifade ettiği gibi “Siyasi iradenin çeşitli oyunlarla; ahlaka, demokrasiye aykırı şekilde değiştirilmesi, pazara çıkartılması” böyle bir şey olsa gerek...Yani AK Parti ve küçük ortağı demek istiyor ki, vekil ve belediye başkanı transferinde ahlaki ilkeleri biz koyarız. Ne diyelim kolay gelsin” 


 
Etiketler :
O - vekile - rozet - takarken - neredeydi - bu - ahlak? -
29-05-2020
Gündem
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi