Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 09-07-2020
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Siyaset > Varlık Fonu'nu Türkiye'nin Varı Yoğu Fonu'na çevirdiniz
 
Varlık Fonu'nu Türkiye'nin Varı Yoğu Fonu'na çevirdiniz

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Turkcell’in Türkiye Varlık Fonu’na geçmesini eleştirerek, “Türkiye'nin en değerli şirketlerinin, Türkiye Varlık Fonu altında toplanması Düyun-ı Umumiye'nin günümüze uyarlanmış hâline benziyor." dedi. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 19-06-2020 - 17:58

 

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Turkcell’in Türkiye Varlık Fonu’na geçmesini, "Türkiye'nin en değerli şirketlerinin, Türkiye Varlık Fonu altında toplanması Düyun-ı Umumiye'nin günümüze uyarlanmış hâline benziyor. Türkiye Varlık Fonu'nu ‘Türkiye'nin varı yoğu fonu’na çevirdiniz desek yanlış olmaz." diye eleştirdi.Türkiye Varlık Fonu, Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ’nin yüzde 26,2 oranında hissedarı olacağını duyurdu.
 
Böylelikle Telia Company, LetterOne, Çukurova Holding, Ziraat Bankası ve ilgili taraflar ile imzalanan sözleşmeler ile Türkiye Varlık Fonu, Turkcell’in en büyük hissedarı olarak kontrolü ele alacak. İsveçli telekom operatörü Telia Company, Turkcell'deki yüzde 24,02 dolaylı hissesini 530 milyon dolar karşılığında satacak.Konuyu TBMM gündemine taşıyan İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, şirketlerin Türkiye Varlık Fonu altında toplanması için Osmanlı İmparatorluğu'nun iç ve dış borçlarını denetleyen kurum olan Düyun-ı Umumiye’ye benzetti.
 
Türkkan, şunları söyledi:
 
"Piyasa değeri yaklaşık 35 milyar lira olan Turkcell için İsveç'li şirketin açıkladığı tutar, değerinin yarısının altında bir değerlendirmeye işaret ediyor. Türkiye'nin en değerli şirketlerinin, Türkiye Varlık Fonu altında toplanması Düyun-ı Umumiye'nin günümüze uyarlanmış hâline benziyor. O yüzden fon o meşhur Katarlıların iştahını çok kabartıyor. Çünkü bu fona sahip olan Türkiye'nin ekonomik dinamiklerine de sahip olur. Türkiye Varlık Fonu'nu ‘Türkiye'nin varı yoğu fonu’na çevirdiniz desek yanlış olmaz."  


 
Etiketler :
Varlık - Fonu'nu - Türkiye'nin - Varı - Yoğu - Fonu'na - çevirdiniz -
19-06-2020
Siyaset
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi