Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 10-07-2020
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Siyaset > 15 Temmuz şehitleri için toplanan paralar eridi
 
15 Temmuz şehitleri için toplanan paralar eridi

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın CHP Ankara Milletvekili Mahmut Emir’in soru önergesine verdiği yanıta göre, 15 Temmuz şehitlerinin yakınları ve gaziler için toplanan ve Hazine’nin hesabında bekletilen paranın 7 ayda 38 bin lira azaldı. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 29-06-2020 - 09:52

 

CHP Ankara Milletvekili Mahmut Emir’in soru önergesine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verdiği yanıt 15 Temmuz şehit yakınları ve gaziler için toplanan bağışların akıbetiyle ilgili önemli bir gerçeği ortaya çıkardı. Bakanlığın önergeye verdiği yanıta göre, 7 aydır Hazine’nin hesabında bekleyen para 38 bin lira azaldı.Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in soru önergesine gelen yanıt, vakıfta değerlendirilen paranın 7 ayda 38 bin TL azaldığını gösterdi.

CHP’li Emir, “7 aydır Hazine’nin hesabında bekleyen paranın bırakın faizle artmasını, aksine azaldığını öğreniyoruz” değerlendirmesinde bulundu.15 Temmuz darbe girişiminin ardından şehit yakınları ve gaziler için başlatılan dayanışma kampanyası kapsamında 309 milyon TL tutarında para toplanmıştı. CHP’nin aylarca paranın nerede olduğu konusuna kamuoyunun dikkatini çekmesinin ardından kampanya kapsamında toplanan paranın kurulan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’na aktarıldığı ifade edilmişti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 10 Aralık 2019 tarihinde TBMM’de Cumhurbaşkanlığı bütçesi görüşülürken “Yardım toplama döneminde intikal eden bağış miktarı, Ziraat Bankası’nda nemalandırılmak suretiyle toplam 338 milyon 971 bin 731 TL olarak 2 Ocak 2019 tarihi itibarıyla tek Hazine kurumlar hesabına aktarılmıştır” açıklamasında bulunmuştu.
 
7 AYDA AZALDI

CHP’li Murat Emir’in verdiği soru önergesi; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay tarafından Aralık 2019 tarihinde 338 milyon 971 bin 731 TL olduğu açıklanan kampanya parasının 7 ayda azaldığını gösterdi.Emir’in Oktay’a yönelttiği önergeye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yanıt verdi. Bakanlığın yanıtında; “15 Temmuz Dayanışma Kampanyası kapsamında açılmış hesaplarda toplanan Hazine ve Maliye Bakanlığı Tek Hazine Kurumlar Hesabı’nda tutulan toplam 338 milyon 933 bin 650 TL’lik tutar Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı hesabına aktarılmıştır” ifadeleri yer aldı.

Oktay’ın yaptığı açıklama ile bakanlığın açıklamasına göre yaklaşık 7 ay içerisinde kampanya kapsamında tutulan para 38 bin TL tutarında azaldı. CHP’li Emir; verilen yanıta göre bağış paralarının Hazine hesabında vakıf kurulana kadar en az 7 ay beklediğini ve bu sürede artması gerekirken azaldığına dikkat çekti.Emir, “Bu bağışların toplandığı ilk günden bu yana söylüyoruz. Paraların üzerine yattılar, ödemeyecekler.
 
Yanıttan da bu niyeti anlıyoruz. Halen, paraların ödeneceğine dair bir ifade kullanmıyorlar. Önce parayı Ziraat Bankası’nda aylarca beklettiler. Sonra, ‘308 milyon TL’den 339 milyon TL’ye çıkarttık’ diye övündüler. Şimdi de yedi aydır Hazine’nin hesabında bekleyen paranın bırakın faizle artmasını, aksine azaldığını öğreniyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

NEDEN VERİLMİYOR?
 
Söz konusu paranın neden hak sahiplerine verilmediğini soran Emir, “251 şehidin aileleri ile 2 bin 731 gazi haklarının ödenmesini bekliyor. Vatandaştan bu insanlar için topladığınız paraları ödemek yerine, AKP Genel Merkezi önünde hakkını arayan gazileri darp ederek, gözaltına alıyorsunuz. Bir kez daha soruyoruz: Şehit aileleri ve gaziler için vatandaştan topladığınız 338 milyon TL nerede” dedi. 


 
Etiketler :
15 - Temmuz - şehitleri - için - toplanan - paralar - eridi - -
29-06-2020
Siyaset
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
 
 
EN ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi