Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 15-08-2020
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Gündem > DP World Yarımca Limanı yetkililerine sert sözler
 
DP World Yarımca Limanı yetkililerine sert sözler

Liman-İş Sendikası Genel Merkezi adına yapılan açıklamada DP World Yarımca Limanı yetkililerine sert eleştiriler yöneltildi, bakanlığa da çağrıda bulunuldu. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 20-07-2020 - 13:40

 

İşte o açıklamanın içeriği: Sendikamız Liman-İş, Türkiye depo, antrepo, tersane ve liman işçileri içerisinde güçlü bir örgütlenme ağına sahip ve işkolunda en hızlı büyüyen sendika olma özelliğine sahiptir. Çalışma hayatın da işçilerin yasalardan doğan haklarının kullanılması güvenceli ve güvenli çalışma ortamının oluşması için mücadeleyi büyütmektedir.

DP World Yarımca Limanı'nda da 2018 yılında işçi arkadaşlarımızın sendikamıza başvurmuş ve DP World işyeri ve işçi ilişkilerine, politikalarına DP World Yarımca yöneticilerinin aykırı davrandığını, işçilerin üzerin de eşit olmayan ücret politikası uygulandığını ve iş güvenliği kurallarının ihlal edildiğini ifade ettiler.

Bu sorunların çözümü için sendikalaşma süreci başlandı ve 2019 Mart ayında gerekli çoğunluk sağlanarak yetki başvurusu gerçekleştirildi. Yetki başvurusu öncesinde de birçok işçi arkadaşımıza sendikadan istifa edilmesi yönünde baskılar yapıldı. Bu süre içerisinde aklın ve vicdanın el vermediği birçok uygulama ile karşı karşıya kaldık.

Üstelik sendikadan istifa etmeyen işçilerin haksız 
yere işten atılması da mahkemelerce kanıtlanmış işten atılan arkadaşlarımız işe iade ve sendikal tazminat davalarını bir, bir kazanmışlardır. Tüm baskı ve engellemeye rağmen işçilerin yüksek iradesi ile yetki başvurusu yapıldıktan sonra DP Wolrd tarihinde görülmemiş bir uygulamayı DP World Yarımca yöneticileri hayata geçirmiş ve yetki sürecimize itiraz edilmiştir.

Yetki ile ilgili süren dava da ise bazı işçilerin yaşadıklarını anlatmaları ise yine yasalara aykırı şekilde engellenmek istenmiştir. Son olarak 07.07.2020 tarihin de görülen yetki duruşmasın da üyemiz Murat Karakol mahkemenin huzurun da işyerin de sendikanın engellenmesi için yaşanan olumsuzlukları anlatmış ve yetkisi olmayan kişilerin sırf sendikalaşma mücadelesine engel olmak üzere görevlendirildiği gerçeğini ifade etmiştir.

Yasal olmayan davranışların nasıl sergilendiğine mahkemede değinen Murat Karakol 16.07.2020 tarihin de yani tam olarak 9 gün sonra işten çıkarılmıştır. İşten çıkış gerekçesi ise Murat 
Karakola “mahkemeye çıkmışsın işyeri aleyhinde yanlış bilgi vermişsin biçiminde olmuştur”. Oysa sunulan delillerin ve tanık beyanlarının içeriğini analiz etmek tarafların değil mahkeme makamının takdiridir.


DP Wolrd yönetimine sesleniyoruz, DP World Yarımca'da insanlık dışı, yargı tanımaz, insan haklarına aykırı davranan kişi ve kişiler durdurulmalı ve firma işçileri ile bir an evvel sorunun çözümü için masaya oturmalıdır. DP World yarımca da yaşananlar başta işçilerimize zarar vermekte ve aynı zaman da firmanın prestijini de ayaklar altına almaktadır. 

Bu akıl ve çağ dışı uygulamalar sonlandırılmalıdır. İşçi kardeşlerimize sözümüz ise şafak yakındır sendikanız etrafında kenetlenmekten vazgeçmeyin ve bunca usulsüzlüğe boyun eğmeyin. Kısa süre içerisin de yargı da gerekli kararı verecektir ve DP World işçisi hak ettiği çalışma düzenine
kavuşacaktır.

Ayrıca aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığına da sesleniyoruz. Tarafı olduğunuz bir duruşmada tanıklık yapan bir işçinin işten atılması diğer tanıklarımızın dinlenmesini engelleyen mahkemeye doğrudan müdahale demektir. Derhal konuya bakanlık yetkilileri müdahale etmelidir.


 
Etiketler :
DP - World - Yarımca - Limanı - yetkililerine - sert - sözler -
20-07-2020
Gündem
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
 
 
EN ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi