Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 21-09-2020
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Siyaset > BES’in şirketlere devredilmesi soygundur, suçtur
 
BES’in şirketlere devredilmesi soygundur, suçtur

Emek Partisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BES’in reel sektöre kaynak olarak kullandırılacağı açıklamasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 09-09-2020 - 16:37

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın düzenlediği basın toplantısı ile kamu destekli sigorta ve emeklilik şirketlerinin Türkiye Sigorta Anonim Şirketi ve Türkiye Hayat ve Emeklilik Anonim Şirketi adıyla birleştirildiği resmen ilan edildi. 6 sigorta şirketinin birleşmesiyle oluşan Türkiye Sigorta Varlık Fonu bünyesinde yer alıyor. Aynı toplantıda Erdoğan, Bireysel Emeklilik Sigortası (BES)’te toplanan 154 milyar lira sermayenin reel sektöre kaynak olarak aktarılacağını açıkladı.
 
Emek Partisi İl Başkanı Arzu Erkan konuya ilişkin yazılı açıklama yaparak “Emekçilerin sosyal güvenlik birikiminin şirketlere devredilmesi soygundur, suçtur. Fonlar halk için harcanmalıdır” dedi.
 
“KILIFINA UYDURULMUŞ SOYGUN”
 
Pandemi ve ekonomik kriz koşullarının iktidar tarafından emekçilerin yaşam standartlarının düşürülmesi, kazanımlarının törpülenmesi için elverişli bir imkan olarak değerlendirildiğine dikkat çekilen açıklamada, BES ve halkın paralarıyla oluşturulan fonların yandaş tekellerin kaynaklarına dönüştürülmesinin “kılıfına uydurulmuş bir soygun” olduğu vurgulandı.
 
Türkiye tarihinden benzer girişimlere de hatırlatma yapılan açıklamada, “Bu uygulamanın öncesi de vardır; Tasarruf Bonoları, Meyak Kesintileri (Memur Yardımlaşma Kurumu), TTV (Tasarruf Teşvik Fonu), KEY (Konut Edindirme Yardımları) gibi tasarruf havuzları geçmişte de sermayenin kaynakları arasına dahil edildi. Emekçilerin sosyal dayanışma kurumlarından başta geleni SSK’nın kaynakları da yıllarca sermayeye aktarılmıştı” denildi.
 
HEDEF KIDEM TAZMİNATI
İktidar kıdem tazminatlarını da bunların benzeri bir fon oluşturarak sermayenin kullanımına açma eğilimindedir ve bu defalarca dillendirilmiştir.  Kamuoyunun tepkisi nedeniyle bir adım geri çekilmiştir ama koşulların olgunlaşmasını beklemektedir” uyarısında bulunulan açıklamada, emekçilerin ödenmemiş ücretleri olan kesintilerin şimdi yandaş tekellere aktarılacağı vurgulandı.
 
BES fonunun emekçilere zorunlu tutularak oluşturulduğu da hatırlatılan açıklamada, “Halkın yarattığı kaynaklara el konulması açık bir soygundur ve kabul edilemez. Bu paranın tüm emekçiler için güvenceli bir hayat, insanca bir yaşam ve iş koşullarını oluşturmak için harcanması gerekirken şirket kalkındırmak için kullanılması bir suçtur. Bu suçu işleyenlere karşı mücadelemiz devam edecektir. Halkın malı ve parası halkındır, nasıl tasarruf edileceğine ancak o karar verecektir” denildi.


 
Etiketler :
BES’in - şirketlere - devredilmesi - soygundur - - suçtur -
09-09-2020
Siyaset
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
Mehmet ERYÜREK
Ben adamı sevmiyorum!
 
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi