Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 29-10-2020
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Gündem > Öğrencileri değil parayı uçurdular!
 
Öğrencileri değil parayı uçurdular!

Türk Hava Kurumu Üniversitesinde sular durmak bilmiyor. 2014 ve 2015 girişli öğrenciler okula kayıt oldukları dönemin kuruyla yaklaşık 20 bin dolar kayıt ücreti ve yıllık okul ücretlerini ödemelerine rağmen uçuş eğitimleri eksik olduğu için mezun olamıyorlar. Mezun olamayan öğrencilerin sesini ise İyi Parti Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan meclis gündemine taşıdı ve kayyum atanan üniversitede yaşanan şaibeleri sordu. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 21-09-2020 - 19:57

 

ÜNİVERSİTEYİ BAĞIŞLARSAN MEZUN OLABİLİRSİN!

Geçen yıl kayyım atanan Türk Hava Kurumu Havacılık Vakfı ile THK Üniversitesi vakıf üniversitelerinin çarpık mali yapısını ortaya koydu. Öğrencilerden toplanan paralarının ne kadarının eğitime aktarıldığı bilinmezken, tüm okul ücretlerini ödemelerine ve mezuniyet tarihlerinin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen mezun edilmeyen öğrenciler meclis gündemine taşındı.
İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan tüm okul masraflarını ödemelerine rağmen, kayyım atanan üniversite yönetimi öğrencilerin 250 saatlik uçuş eğitimlerinin önemli bir kısmını gerçekleştirmedi. 

Pilot olmaları için gerekli eğitimi ve kriterleri taahhüt eden üniversite yönetimi tarafından uçuşların gerçekleştirilip mezuniyet işlemlerinin tamamlanması için tek kriter 10 bin dolar bağış yapılması olduğu belirtildi. Öğrenciler ise yaklaşık 2 yıllık öğrenim ücretine denk gelen 10 bin doları ödeyemedikleri için mağdur durumdalar. Ancak üniversite yönetimine mütevelli heyeti başkanı olarak atanan kayyım aynı zamanda YÖK üyesi olduğu için ortada bulunan çarpıklık için herhangi bir denetim ve yaptırım uygulanamıyor. 
 
ATADIKLARI KAYYIM CUMHURBAŞKANLIĞI’NI YANLIŞ BİLGİLENDİRDİ
 
Öğrenciler kendilerinden istenen 10 bin doları ödeyemedikleri için aileleriyle beraber zor duruma düştüler. Yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi için öğrenciler durumu ise CİMER’e bildirdi. THK Üniversitesi CİMER’e yaptığı açıklamada öğrencilerden okul ücretleri dışında hiçbir ücret ya da bağış istenmediğini, uçuşların planlanan şekilde gerçekleştirildiğini beyan etti.
 
Ancak Üniversitenin geçen hafta gerçekleştirdiği basın duyurusunda, “öğrencilerden Türk Hava Kurumu Havacılık Vakfına şartlı olarak bağış yapacak velilerimizin öğrencilerine Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi’nde Üniversite uçuşlarına sayılmak üzere ilave uçuş yaptırılmaya başlanmıştır.” açıklaması yapıldı.
 
İYİ PARTİLİ TÜRKKAN’DAN BAKAN SELÇUK’U ZOR SORULAR
 
İYİ Parti Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a soru önergesi verdi. Türkkan’ın önergesindeki sorular ise;
Öğrencilerin THK Üniversitesi’ne ödedikleri öğrenim ücretleri, öğrencilerin nitelikli eğitim alarak mezun olmalarını sağlamakta mıdır? Kurumdaki öğrenim ücretlerinin yüzde kaçı eğitim ve uçuş masraflarına harcanmaktadır?
 
Öğrencilerden istenen bağış miktarı 10.000 USD’dir. Bu tutar öğrencilerin yaklaşık 2 yıllık öğrenim ücretinin üzerindedir. Mezuniyet dönemleri geçmesine, öğrenim ücretlerini yatırmalarına rağmen ilgili kurumdaki bir takım aksaklıklar yüzünden mezun olamayan öğrenciler için bu rakam oldukça yüksek değil midir?
 
2014 yılı girişli pilotaj eğitimi alması gereken öğrencilerin sayısı kaçtır? Bu öğrencilerin kaç tanesinin tamamlaması gereken uçuş süreleri tamamlanamadığı için mezun olamamıştır?
 
Okul ücretlerini zamanında yatırmalarına karşın yaklaşık 6 aydır uçuş eğitimlerini tamamlayarak mezun olmayı bekleyen öğrenciler bulunmaktadır. Fakat kuruma bağış yapan öğrenciler uçuş eğitimlerine başlatılmıştır. Uçuş eğitimlerinin başlaması için gerekli kriter not ortalaması mıdır? Yoksa uçuşların başlaması için kuruma bağış yapılması yeterli midir?
 
Şu an hali hazırda mezun olması gereken öğrencilerin aldıkları uçuş saati toplamı kaçtır? Kaç saat daha uçuş eğitimi almaları gerekmektedir? 
 
Öğrencilerin eksik olan uçuş sürelerini tamamlamaları için herhangi bir takvim belirlenmiş midir? Bu uçuş sürelerini tamamlayabilmeleri için herhangi bir özel kuruma yönlendirme ya da bağışa yönelik bir zorlama var mıdır?


 
Etiketler :
Öğrencileri - değil - parayı - uçurdular! - -
21-09-2020
Gündem
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
 
 
EN ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi