Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 28-10-2020
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Sağlık > Ek ödeme düzenlemesinde hayal kırıklığı
 
Ek ödeme düzenlemesinde hayal kırıklığı

Sağlık bakanlığının yayınlamış olduğu Ek Ödeme genelgesi hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker yazılı açıklama yaptı. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 25-09-2020 - 10:18

 

İşte o açıklamanın içeriği: Sağlık Bakanlığı tarafından Ek Ödeme  yapılmasına İlişkin Usul ve Esaslar 24.09.2020 tarihinde  yayınlanarak yürürlüğe sokulmuş ve  illere  gönderilmiştir. Üç ay geçerli olacak ek ödeme oranları, ödemeden yararlanacak birimler ve unvanları söz konusu yazılarda belirlenmiştir.
           
Sağlık Bakanlığı yaptığı düzenleme ile alışılagelmiş geleneğini bozmadan  inadında ısrar etmiş, sağlık çalışanları arasında ayırım yapmayı sürdürmüş, ekip anlayışını göz ardı etmiştir. 
           
Sağlık Bakanlığının tek genelge yerine Kamu Hastaneleri Genel müdürlüğü, Yönetim Hizmetleri genel müdürlüğü ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün Ek ödemeler ile ilgili ayrı ayrı genelge yayınlaması çalışanlara değer vermediğini yok saydığını göstermektedir. Günü değil saati bile kurtarmaya yaramayacak bu düzenleme çalışanların beklentilerine cevap vermekten fersah fersah uzaklıktadır. 
         
Tüm sağlık kuruluşlarının ve tüm sağlık çalışanlarının Pandemi ile mücadele sürecine odaklandığı bilinmektedir. Bu süreçte yürütülen tüm hizmetler Covid 19 virüsüne yakalanmış hastaların sağlığına kavuşmasına  ve  halkımızın söz konusu hastalığa yakalanmamasına yöneliktir.
           
Daha açık bir ifade ile, pandemi  ile mücadele süreçlerinde fiilen görev almayan sağlık personelinin yürüttüğü hizmetler pandemi kapsamı dışında değildir. Bu sürece lojistik destek sunan, fiilen pandemi sürecinde görev yapan personelin özlük haklarını yürüten, halkımızın bilinçlenmesini sağlamak üzere faaliyetlerde bulunan birimlerin ve birim personelinin, Covid 19 virüsü taşıyan hastaların tedavi olduğu hastanelerin destek hizmetlerinde görev yapan personelin  kapsam dışında tutularak ek ödemeden yararlandırılmaması akıl tutulmasından başka bir şey değildir.
         
Anayasamızın hakkaniyet ilkesini dahi hiçe sayan bu tür düzenlemeler sağlık çalışanlarının yanı sıra sağlık hizmetlerinden yararlanan halkımızın da tepkisine neden olmaktadır. Bu tür ayırımcı  düzenlemeler sağlık çalışanlarının gönlünde telafisi güç manevi yaralar açmaktadır. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarda görev yapan personel ile aynı ücreti alan sağlık çalışanları nasıl isyan etmesin, nasıl kahretmesin. 
         
Türk Sağlık Sen olarak bizim talebimiz, tüm sağlık personelinin ek ödeme düzenlemesinden yararlandırılmasıdır. Ancak, doğrudan hastalara temas eden, doğrudan hastaların bulunduğu ortamda görev yapan ile bu birimlere ve bu birimlerde görev yapan personele lojistik destek sağlayan personel arasında farklılık olacak şekilde bir düzenlemenin yapılmasından yanayız.   
         
Öte yandan, dönem, dönem bu şekilde yapılan düzenlemelerle adeta pansuman tedbirlerle sağlık personelinin beklentileri  karşılanamaz. Emekliliğe yansımayan ek ödemelerle sağlık personelinin alın terinin karşılığı ödenemez. Oldukça zor çalışma şartlarına karşılık reva görülen ücretle sağlık personelinin rızası alınamaz. Mevcut ek gösterge ile emekli edildikten sonra  gözden çıkarılan  sağlık personelinden hayır dua beklenemez.
         
Buradan Sağlık Bakanına açıkça çağrı yapıyoruz, sağlık çalışanlarının emeklerini  göz ardı etmeyin, adaletsiz, hakkaniyetsiz, eşitliksiz düzenlemeler yapmayın, mazeretlerin arkasına sığınarak sağlık çalışanlarını üzmeyin, ekip anlayışına aykırı eylem ve söylemler geliştirmeyin.  
“HAKLI DAVA GÜÇLÜ SENDİKA” TÜRK SAĞLIK SEN


 
Etiketler :
Ek - ödeme - düzenlemesinde - hayal - kırıklığı -
25-09-2020
Sağlık
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
Fevzi KÜÇÜKÇALIK
Saman ekilmez Sayın Bakan!
 
EN ÇOK OKUNANLAR
 
 
EN ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi