Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 26-11-2020
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Gündem > Ulaşım zammına tepki
 
Ulaşım zammına tepki

Emek Gençliği Kocaeli'deki ulaşım zammına tepki gösterdi. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 20-11-2020 - 11:03

 

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında alınan kararla toplu ulaşım araçlarına 1 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 16.7 zam yapıldı, Emek Gençliği ise yapılan zamma tepki gösterdi ücretsiz ulaşım talebinde bulundu.
 
Yapılan açıklamada pandemi dönemiyle birlikte sosyal mesafeye dikkat edilmesi gereken bir dönemde otobüslerin kapasitesinin çok üstünde yolcu aldığı, vatandaşların omuz omuza seyahat ettiği ve sefer sayılarının arttırılmadığı gibi maske mesafe ve hijyene dikkat edilmediği bir dönemde belediyenin zammı hangi gerekçe ile yaptığı soruldu. 
 
Açıklamada “Zaten ulaşımın en pahalı olduğu illerden biri olan Kocaeli'de toplu taşımaya yüzde 16.7 lik zam yapmak pandemiyle birlikte daha da şiddetlenen ekonomik krizin yükünü başta Kocaeli gençliği ve emekçileri olmak üzere Kocaeli halkının sırtına yıkmaktır. Gençliğin ve halkın işsizlik yoksulluk ve enflasyon girdabında hayatları her geçen gün zorlaşırken belediyenin yaptığı bu zam kabul edilemez” dendi. 
 
Alınan kararla öğrenci ücretlerine Büyükşehir katkısı ile zam yapıldı, daha önce biniş başına öğrenciden 1 lira 60 kuruş belediyeden ise 40 kuruş alınırken yeni zam ile öğrenciden 1 lira 75 kuruş belediyeden ise 50 kuruş alınacağı duyurulmuştu Emek Gençliği ise bu duruma tepki gösterdi
 
Belediyenin elindeki kaynaklarla daha ucuz konforlu ve güvenlikli bir ulaşım hizmeti verebileceğini ancak ulaşımı bir hizmet aracı olarak değil rant kapısı olarak görüldüğünü ifade eden açıklamada, gençlerin ve işçilerin ekonomik krizin yükü altında ezildiği bir süreçte kentte belediyenin aldığı zam kararı ile gelecekte Kocaeli gençliğini daha karanlık günlerin beklediğinin de bir habercisi olarak görüldüğü söylendi.
 
Açıklamanın devamında ise “Biz Emek Gençliği olarak başta Kocaeli gençliği ve emekçilerini  ulaşıma yapılan yüzde 16.7 lik zamma karşı durmaya, ulaşım ve temel insani yaşam haklarının ücretsiz olması için tüm Kocaeli halkını bu talepler etrafında birleşmeye çağırıyoruz.Bizlere dayatılan bu bozgunculuğa, sefalete ve soygunculuğa mahkum değiliz hep beraber değiştirebiliriz” ifadeleri kullanıldı.


 
Etiketler :
Ulaşım - zammına - tepki -
20-11-2020
Gündem
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi