Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 26-11-2020
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Siyaset > BOTAŞ da iflasın eşiğinde
 
BOTAŞ da iflasın eşiğinde

Elektrik Piyasası Kanun Teklifi TBMM’de görüşülmeye devam ediliyor. Getirilen teklifin 12 inci maddesi BOTAŞ’ın doğal gaz alım ihalelerini Kamu İhale Kanunu dışına çıkarmakta. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 20-11-2020 - 11:17

 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan CHP Kocaeli Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Tahsin Tarhan’a göre, “Bu teklif 11. ve 12. maddeler bakımından yeni bir doğalgaz piyasası yaratıyor. Tüm doğalgaz ihaleleri ve BOTAŞ’ın tüm ihaleleri kamu denetiminden kaçırılıyor. Yapılmak istenilen değişiklik BOTAŞ’ın tabutuna çakılan son çividir. Böylelikle kurumun 2017’de Varlık Fonu’na devredilmesiyle başlayan yok oluşu süreci hızlanacak.”
 
BOTAŞ İflasın Eşiğinde
 
BOTAŞ’la ilgili düzenleme, BOTAŞ neden bu halde sorusunu gündeme yeniden taşıdı. BOTAŞ’ın borç ve zararındaki aşırı artışa dikkat çeken Tarhan sözlerine şu şekilde devam etti: “1974’de kurulan ve yakın tarihe kadar en karlı ve en verimli KİT’lerden biri olan BOTAŞ AKP iktidarı sayesinde çöküşün eşiğine geldi. Kurum Varlık Fonuna devredilmeden önce, 2016’da 6 milyar 935 milyon TL kar açıkladı. Ancak 2017’den itibaren her şey tersine döndü. Önce kurumun karı düştü. Ardından da peş peşe zarar açıklamaları geldi. 2019’da ise 5 milyar 613 milyon zarar etti BOTAŞ. Kullandığımız doğalgaza 2018-2019 arası % 64 zam gelmiş olmasına rağmen BOTAŞ’ın sadece zararı değil, borcu da katlandı. Varlık Fonuna devredilmeden önce sadece 10,2 milyar TL borcu olan BOTAŞ, 2019 sonu itibariyle borcu 45 milyar seviyesini aşmış durumda. Kurum ölüm döşeğinde. Bu sonucun sorumluları keyfiliklerini daha da perçinlemek için İhale Kanunundan muafiyet istiyor.”
 
Yandaşa Kaynak Aktarmak   
 
Son bir yılda doğalgaza % 34.7 zam yapıldı.  Bu sonuç şaşırtıcı değil. Çünkü Avrupa ülkeleri 1000 metreküp doğalgaza 120 dolar öderken, Türkiye bu meblağın iki katını ödemek zorunda kalıyor. Tarhan’a göre, “Doğalgazı pahalı satın alıyoruz. Vatandaşın cebini yakıyor doğalgaz faturaları. Bu başarısızlığın mimarları şimdi İhale Kanunundan da kurtulmak istiyor. Bir kez bu yetki BOTAŞ, ve Varlık Fonuna verildiğinde Türkiye’yi on milyarlarca dolar zarara uğratacak sözleşmeler yapılabilecek. Yol, köprü ve hastaneden sonra yandaşa bu sefer de doğal gaz üzerinden kaynak aktarılacak. Halkın parasını sokağa atmaya kimsenin hakkı yok.”  


 
Etiketler :
BOTAŞ - da - iflasın - eşiğinde -
20-11-2020
Siyaset
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi